Snimke obišle svijet i izazvale rasprave

Nikad gori početak Igara za organizatore!

'People observe a moment of silence for Georgian luger Nodar Kumaritashvili, who crashed and died, before the first run of the men\'s singles luge event at the Vancouver 2010 Winter Olympics in Whistl
'JIM YOUNG'
14.02.2010.
u 20:55

Suze su tekle niz lica Gruzijaca koji su u Bakurianiju, rodnom mjestu sanjkaša Nodara Kumaritašvilija gledali ponavljanje snimke njegove pogibije. U drugim dijelovima svijeta gledatelji su bili šokirani.

Snimka je bila prikazana u udarnim televizijskim terminima diljem svijeta. Mnogi nisu prestajali negodovati jer oni koji to i nisu htjeli vidjeti, to nisu mogli izbjeći.

HTV objavio, pa povukao

Na Otoku je pak zabranjeno prikazivanje trenutka nečije smrti, a u Hrvatskoj je to ostavljeno na savjesti urednika. Na HTV-u je snimka objavljena u popodnevnoj najavi Dnevnika, ali je poslije odlučeno da se ipak neće prikazati.

– Stav HTV-a je da se takve i slične snimke ne emitiraju u našem programu, radi se ipak o pogibiji čovjeka – objašnjava v.d. glavnog urednika Informativnog programa Renato Kunić.

Video je vrlo brzo povučen s Youtubea, no bilo je kasno. Zašto je obitelj to morala gledati? Koliko bi nas htjelo gledati trenutak smrti svojih najbližih na Vijestima?

Mnogi su voditelji, pa tako i oni hrvatski, upozoravali gledatelje da je riječ o snimkama događaja uzemirujućeg sadržaja, da ako je potrebno odmaknu pogled, no što je s onima koji su program prebacili kasnije i nisu čuli upozorenje te su vidjeli strašan prizor?

– Nismo prikazali eksplicitnu snimku pogibije. Smatramo da se o takvom nemilom događaju može korektno informirati javnost čuvanjem digniteta nesretno stradalog sportaša i bez nepotrebnog uznemiravanja gledatelja – kaže Vedrana Cvetko s Nove TV.

RTL je u sportskom dijelu vijesti prikazao fotografije nesretnog događaja.

– Uredništvo od slučaja do slučaja procjenjuje što će se emitirati – objašnjava Nataša Roksandić.

Utjecaj na gledatelje

Podsjetimo na snimke iz Haitija na kojima su se iz ruševina izvlačila mrtva djeca i koje su obišle svijet.

– Jasno je da postoji opravdano zanimanje javnosti za nesretni slučaj na Igrama, no to nije razlog da se prikazuje sama pogibija, da gledamo trenutak nečije smrti. Takve se snimke ne bi trebale prikazati, jer to utječe na obitelj stradalog i, jasno, na gledatelje. Postoji mnogo načina da se vijest prenese, čak slikom i snimkom, a da se trenutak smrti ne objavi – objašnjava prof. Dr. Stjepan Malović, stručnjak za novinarsku etiku.

Smrt sanjkaša, demonstracije, dopingirani sportaši i loše vrijeme, sve to postaje noćna mora Kanađana. Govori se o svemu samo ne o sportu. Velik je problem i to što je u Kanadi proljetno vrijeme, kiša pada, a skijaške se utrke otkazuju. U Sarajevu 1984. godine snijega nije bilo tjednima, a onda je padao bez prestanka četiri dana. Bilo je problema i u Calgaryju četiri godine kasnije... No u Kanadi je počelo onako kako nitko nije želio.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije