Flavio Briatore

Od učitelja skijanja i brokera do vrha i natrag

Flavio Briatore
Reuters
04.10.2009.
u 13:18

Ne mogu se zamisliti skromniji počeci za jednog jet-settera od onih Flavija Briatorea. Rođen u gradiću Verzuolo u talijanskim Alpama, taj sin učitelja jedva je, s najnižim ocjenama, završio geometarsku srednju školu, a kad se nakon rada kao instruktor skijanja upustio u posao, nije mu baš išlo.

Nakon što mu je propao restoran koji je osnovao i nazvao “Tribula”, po svojem nadimku, potražio je neki posao u najbližem većem gradu, Cuneu. Našao ga je u tvrtki za trgovinu bojama koju je vlasnik Attilio Dutto preuzeo od zloglasnog Michelea Sindone, bankara koji je prao heroinski novac najmoćnije newyorške mafijaške obitelji, Gambinovih. Attilio Dutto 1979. raznesen je autobombom, što je njegovu asistentu Briatoreu bio znak da treba promijeniti posao.

Otišao je u Milano i postao broker na burzi. Tamo je stekao kontakt nakon kojeg počinje njegov vrtoglavi uspon - upoznao je Luciana Benettona, koji je upravo otvorio svojih prvih pet trgovina u SAD-u, i Flavio Briatore postao je direktor Benettona za Ameriku.

Benettonov sustav franšiza pokazao se silno uspješnim, čemu nije odmoglo ni to što su kontroverzne reklamne kampanje fotografa Oliviera Toscanija privukle veliku pažnju. U sljedećih deset godina u SAD-u je otvoreno 800 Benettonovih trgovina, a Briatore, koji je u svakoj novoj trgovini dobivao postotak, postao je silno bogat i zapažen pripadnik svjetskog jet-seta.

Međutim, tolika ekspanzija dovela je do zasićenja tržišta i vlasnici trgovina počeli su se žaliti da su im druge Benettonove trgovine preblizu i otimaju im dio mušterija. Broj američkih Benetton dućana pao je na 200, a Briatore se počeo ogledati za novim poslom.

Našao ga je u Australiji, gdje je 1988. prvi put u životu prisustvovao utrci Formule 1, sporta koji ga prije toga nije nimalo zanimao. Briatore je 1990. stao na čelo Benettonove F1 momčadi. Ono u čemu se nekadašnji skijaški instruktor, prodavač boje, burzovni broker i trgovac vestama pokazao najboljim od najboljih u svijetu automobilskih utrka, u koji je prvi put ušao sa 38 godina, bio je fantastičan njuh za vozače; Briatoreova “otkrića” su Michael Schumacher i Fernando Alonso.

Kad je Nelson Piquet mlađi javno izjavio da se na Briatoreov nagovor namjerno ‘skršio’ na velikoj nagradi Singapura 2008., da bi nesreća usporila utrku i tako njegov momčadski kolega Fernando Alonso pobijedio, FIA je doživotno zabranila Flaviju da čak i prisustvuje utrkama kao gledatelj.

Za utjehu Briatoreu ostaje Queen’s Park Rangers, u kojem 40-postotno vlasništvo dijeli s prijateljem Berniejem Ecclestoneom; no, zbog propisa koji zahtijevaju da vlasnici engleskih nogometnih klubova budu ugledne osobe, Flavio bi mogao i to izgubiti.

Ostalo bi mu samo da se posveti lijepim ženama, koje su još jedna od njegovih strasti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije