Europsko prvenstvo rukometašica

Penezić i suigračice žele popraviti što je propušteno prije 20 godina

03.08.2012., London - Ljetne Olimpijske igre 2012, rukometna utakmica, Hrvatska - Crna Gora. Penezic Andrea. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell
07.12.2014.
u 14:20

Na ovom EP-u ima puno jakih reprezentacija, čak 14 nada se najmanje plasmanu u polufinale

U mađarskim gradovima Györu i Debrecenu  (skupine A i B) danas počinje 11. Europsko prvenstvo za rukometašice. Druge dvije skupine (C i D), u kojima igra i Hrvatska, natjecanje počinju u Varaždinu i Osijeku dan poslije.

Bez izrazitog favorita

Od 16 reprezentacija samo dvije ne mogu razmišljati o medalji, dok se preostalih 14 nada najmanje plasmanu u polufinale. Dvije reprezentacije s najmanje izgleda su Ukrajina i Slovačka. Nekada su Danska i Norveška bili izraziti favoriti za postolje, ali danas nije više tako. Na dva posljednja europska prvenstva (Danska i Srbija) pojavile su se Crna Gora, Srbija, Švedska, Rumunjska i Španjolska kao reprezentacije koje osvajaju medalje. Na prijašnjih deset europskih prvenstva Norvežanke su bile na postolju čak devet puta, a Dankinje šest. Norveška ima pet, a Danska tri naslova. Po jedan imaju Mađarska i Crna Gora, koja će braniti naslov. Danska i Norveška i ove su godine kandidati za medalje, ali nisu i favoriti kao nekada. Zanimljivo je da se naša reprezentacija s ove dvije skandinavske zemlje može susresti tek u polufinalu ili finalu.

- Ne znam jesmo li imali sreće što ih nemamo u našem dijelu ždrijeba. Jer na ovom EP-u ima puno jakih reprezentacija. Primjerice, u našem dijelu ždrijeba su Švedska, srebrna iz 2010., Njemačka, koja je stalno pri vrhu, Crna Gora, aktualne europske prvakinje, Srbija, druga sa Svjetskog prvenstva prošle godine, te Francuska, koja ima velik broj medalja na europskim  svjetskim prvenstvima – rekao je Vladimir Canjuga, izbornik Hrvatske.

Zasad je naš najbolji plasman iz 1994. godine. Prije dvadeset godina, na prvom Europskom prvenstvu u Njemačkoj osvojile su naše rukometašice peto mjesto.  Igralo se tada u dvije skupine s po šest reprezentacija. Nakon početnog poraza od Danske (20:26), došle su tri pobjede u nizu protiv Austrije (14:13), Norveške (16:15) i Švedske (20:17). U Bonnu je za polufinale trebalo još samo pobijediti Ukrajinu koja do naše utakmice nije imala nijedan bod.

Bubalo: Da se ne ponovi 2003.

- Izbornik je bio Srhoj, imale smo potencijal za medalju. Igrale su tada Petika, Mihoci, Hasagić, Pavlačić,Krajnović, Garnusssova, Dogan, Prosenjak, ja... Ali, uoči Ukrajine dogodila su se dva peha. Prvo sam se ozlijedila ja, a potom i Adrijana Prosenjak. Nas smo dvije bile u vrhunskoj formi i, da se to nije dogodilo, pobijedile bismo Ukrajinu i uzele medalju – rekla je Klaudija Bubalo.

Nova je prilika za polufinale nakon 20 godina?

- Samo da cure ne podlegnu atmosferi kao što smo mi 2003. godine na SP-u. Kao domaćini ispale smo odmah u prvom krugu – prisjetila se Klaudija.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije