DOJMOVI HRVATA IZ KATARA

Planirate bodriti Hrvatsku u vrućem Kataru? Očekujte spektakl, ali ponesite debele jakne

Hrvatski navijači na Poljudu čekaju početak utakmice
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/7
14.11.2021.
u 20:20

Katarci će za vrijeme natjecanja navijačima omogućiti brz transfer do svakoga stadiona; do pet njih vozit će metro (ukupne dužine 79 kilometara), a do tri bit će omogućen prijevoz šatlovima. Metro čini 110 najmodernijih vlakova, bez vozača, koji će voziti brzinom do 100 km/h.

Katar je domaćinstvo SP-a dobio na glasanju u prosincu 2010. godine pobijedivši u toj utrci Australiju, Južnu Koreju/Japan, te u posljednjem krugu i SAD, i u tom trenutku postao najmanja država u povijesti koja će organizirati Svjetsko prvenstvo. Predsjednik Fife tada je još bio Švicarac Sepp Blatter.

Katar je s površinom od 11.571 četvornim kilometrom (i 2,7 milijuna stanovnika), primjerice veći od Kosova (10887 km2), a manji od Crne Gore (13.812 km2), i najmanja je država koja će biti domaćin Svjetskog nogometnog prvenstva. Stoga će ovo biti “najkompaktniji” turnir u povijesti, jer će svih osam stadiona biti u radijusu od 35 kilometara od središta glavnoga grada Dohe. Prvi put u povijesti SP-a navijači će uživo moći gledati više od jedne utakmice u istome danu. A prvi put u povijesti Svjetsko prvenstvo bit će održano u zimskim mjesecima, od 21. studenoga do 18. prosinca 2022. godine. Baš na dan finala u Kataru se slavi Dan državnosti (National Day). Država je neovisnost od Ujedinjenog Kraljevstva stekla 1971. godine. Prosječna temperatura zraka u Kataru u prosincu kreće se između 15 i 24 Celzijeva stupnja.

Katarci će za vrijeme natjecanja navijačima omogućiti brz transfer do svakoga stadiona; do pet njih vozit će metro (ukupne dužine 79 kilometara), a do tri bit će omogućen prijevoz šatlovima. Metro čini 110 najmodernijih vlakova, bez vozača, koji će voziti brzinom do 100 km/h.

Igrat će se na osam stadiona: Al Wakrah (kapaciteta 60.000 mjesta), Al Bayt (60.000), Al Rayyan (40.000), Education City (40.000), Al Thumama (40.000), Ras Abu Aboud (40.000), Lusail (80.000) i Khalifa International (40.000). Izgradnja svih objekata bit će dovršena 2021. godine. Svi stadioni imaju ugrađene rashladne uređaje, kako bi mogli biti u uporabi tijekom cijele godine, usto građeni su takvom tehnologijom da mogu biti s lakoćom rastavljeni i premješteni na druge lokacije. Primjerice, stadion Rasd Abu Aboud bit će prvi stadion u povijesti SP-a koji može biti potpuno demontiran. Katarci planiraju neke od svojih objekata pokloniti državama s nerazvijenom sportskom infrastrukturom. Samo 55 kilometara iznosi najduža udaljenost između dvaju stadiona, od Al Bayta do Al Wakraha. Najkraća udaljenost između dvaju stadiona je samo pet kilometara (od Al Rayyana do Education Cityja).

Tijekom SP-a u Kataru se očekuje milijun i pol navijača, a očekivani godišnji kapacitet zračne luke Hamad International Airport u Dohi je 50 milijuna putnika. Katar se smatra jednom od najsigurnijih zemalja, uvijek rangiran među prvih 20 u tom poretku. Već je bio domaćin Svjetskoga prvenstva u rukometu (2015.), a u veljači 2021. ondje će se održati Klupsko svjetsko nogometno prvenstvo.

Vinkovčanin Igor Tkalčević (46), nekada nogometaš Cibalije, Osijeka, Rijeke..., radio je kao pomoćni trener u tamošnjem drugoligašu Al Mesaimeeru i svakoga dana svjedočio arhitektonskim čudima koje katarski Arapi spremaju za najveću svjetsku nogometnu smotru.

– Za sve što je Katar već napravio u smislu nogometne infrastrukture mogu upotrijebiti samo jednu riječ – mrak! To su posljednji krikovi arhitektonske mode, prelijepi objekti koji će oduševiti navijače – kazao nam je Tkalčević krajem prošle godine i dodao:

– Bio sam na dva nova stadiona, i moram reći da bih se unutra smrznuo da nisam sa sobom imao jaknu. Iako se temperature u Kataru u ovo doba godine penju i do 28 Celzijevih stupnjeva, preporučujem svima koji budu dolazili ovamo da ponesu jakne. Naime, klima-uređaji na stadionima hlade i travnjake i tribine, i posebno u večernjim satima na njima može biti prilično hladno. Iako, smatram da kad je vanjska temperatura do 28 Celzijevih stupnjeva nije ni potrebno klimatizirati stadione – dodaje Tkalčević i nagašava:

– Za mene je najljepši stadion u Kataru onaj na kojemu igra Al Sadd. Bombončić s 15 tisuća mjesta, sve natkriveno, bez atletske staze. No, premalen je za potrebe SP-a, pa se na njemu neće igrati.

Na Svjetskom prvenstvu 2022. sudjelovat će 32 reprezentacije. Hoće li na tako malom teritoriju biti dovoljno kampova za sve selekcije?

– Ovdje postoji dovoljno kampova za pripreme, svaki od njih ima 4-6 terena. Hoteli nisu u sklopu njih, ali ovdje su udaljenosti vrlo male i nije ni potrebno biti smješten baš u trening-kampu. Transport od hotela do kampa ne može trajati dulje od 15-20 minuta – ističe Tkalčević.

U kakvom raspoloženju Katarci dočekuju Svjetsko prvenstvu, koliko ono znači Arapima, za koje znamo da nisu baš vatreni nogometni zanesenjaci?

– Kao što mi Hrvati moramo biti ponosni na sve što smo ostvarili u nogometu, što je prepoznao cijeli svijet, na isti način Katarci su ponosni na svoju malu, ali bogatu zemlju. Ponosnim ih čini činjenica kako su se za domaćinstvo Svjetskog prvenstva natjecali s mnogo većim, utjecajnijim zemljama, i pobijedili su ih. Mnogo je bilo sumnji u tu njihovu pobjedu, na što se ne bih osvrtao i davao tome važnost. Na kraju, nije li uoči svake dodjele nekoga velikog turnira netko za nekoga lobirao? Pa cijeli svijet tako funkcionira. Katar će, uvjeren sam, biti izvrstan domaćin Svjetskog prvenstva, oni ga zaista jedva čekaju kako bi se pokazali u najboljemu svjetlu – zaključio je Tkalčević.

>> Pogledajte slavlje na Poljudu

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar Zgubider.
Zgubider.
22:06 14.11.2021.

Za izgradnju novih stadiona Katar koristi masovno strane radnike iz Indije, Pakistana, Nepala, Bangladeša i Šri Lanke. Pri izgradnji je zadnjih godina poginulo 6500 (!) radnika.

IV
IvanHB1
08:16 15.11.2021.

Ovo SP je izgrađeno na krvi i žrtvi radnika iz siromašnih zemalja a financira se od Božjeg dara iz utrobe zemlje(nafta).

Avatar Asterix
Asterix
21:31 14.11.2021.

Što je s točenom pivom?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije