Igra hrvatske nogometne reprezentacije posljednjih godinu dana malo je koga oduševila, rušili su se neki negativni rekordi, bilo je više poraza nego pobjeda. A nestala je i ona lepršavost i energija koju smo imali na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.
Nakon tog SP-a i osvojenog srebra očekivalo se da će izbornik Zlatko Dalić ipak više pomladiti reprezentaciju, no izuzev nekih mlađih koje je uveo, svi "senatori" i dalje su u reprezentaciji. Možda pomlađivanje kasni i zbog problema na koji je upozorio Lovren: "Mladi igrači ne poštuju dovoljno nas starije, to se mora promijeniti."
Taj problem u svlačionici morat će rješavati Dalić, a vjerojatno će pritom imati na umu da je svježa, mlada krv potrebna, jer Hrvatska trenutačno ima najstariju momčad među 15 najboljih reprezentacija svijeta!
Naime, u proteklom ciklusu od tri kvalifikacijske utakmice za SP u Kataru, prosječna dob vatrenih bila je čak 28,2 godine, najviše od svih prvih 15 reprezentacija po Fifinoj ljestvici.
Prosječna dob vodeće po Fifinoj ljestvici, Belgije, je 27,3, drugoplasirane Francuske 27,6, a uvjerljivo najmlađu momčad u top 15 ima Engleska (25,5).
Englezi su za posljednje tri utakmice kvalifikacija koristili čak četvoricu igrača mlađih od 21 godinu, baš kao i Španjolci, Nijemci, Nizozemci i Belgijci po trojicu, a Hrvatska nijednog. Kod nas je najmlađi bio Josip Brekalo s 22, odnosno Nikola Vlašić s 23 godine.
Nijemci su pak u A-reprezentaciju priključili 17-godišnjeg igrača Bayera Wirtza te 18-godišnje čudo iz Bayerna Musialu, sve kako bi ih što prije adaptirali u najvažniju reprezentaciju, A-reprezentaciju koja donosi novac i imidž Savezu.
I zato bi trebalo razmisliti je li bolje na predstojeći Euro zbog “starih zasluga”, primjerice, voditi Milana Badelja, ili ga zamijeniti Lukom Ivanušecom, dečkom koji se poigravao i s obrambenim igračima Tottenhama, i koji je sigurno velika budućnost hrvatskog nogometa. Ako se gleda na daljnju perspektivu reprezentacije, onda je Ivanušec svakako logičniji izbor.
Kao što je logičnije da zamjena za Barišića na lijevom beku već godinu dana budu Gvardiol (on može igrati i lijevog beka i obje stoperske pozicije), Bradarić ili Sosa, a ne Melnjak, koji nije pokazao da može biti igrač prevage u važnim utakmicama. Melnjak je nažalost tek prosječni lijevi bek koji samo krpa rupe kad je Barišić ozlijeđen ili umoran.
Inače, prosječna dob hrvatskih igrača na SP-u u Rusiji bila je 27,8 godina, dok su Francuzi poharali svijet s igračima prosječne dobi od svega 26,2 godine!
Portugalci su pak Euro 2016. osvojili s igračima prosječne dobi od 27,3 godine. Znači, svi su bili mlađi nego sadašnja Hrvatska.
Iskustvo je važno, ali ni bez mladosti nema uspjeha. A kvalitetnih mladih igrača itekako imamo, uostalom potvrdio je to ulazak u četvrtfinale Eura Bišćanovih mladih vatrenih.
Karlo pun znanja i ideja kao J.Jelićić...A odgovornost majstore?