Nakon sjajne ovogodišnje ženske utrke „Snow Queen Trophy“ u kojoj je pobjedu i treći put odnijela Slovakinja Petra Vlhova, a naša Leona Popović sa 7. osvojenim mjestom ostvarila rezultat karijere, ljubitelje skijanja čeka još jedna poslastica – muška utrka. U srijedu, 5. siječnja najbolji slalomaši svijeta na sljemenskom će Crvenom spustu s prvom vožnjom startati u 15.30, a s drugom u 18.40 sati i tako održati tradiciju koja u Zagrebu traje već 18 godina.
Naime, ovo je 16. izdanje ženske utrke popularne Snježne kraljice i 13. izdanje muške, a od 2005. godine Snježna kraljica nije se održala samo 2014. i 2016. Da je riječ o doista popularnoj utrci, pokazuje i njezina visoka gledanost diljem svijeta, a iza nje stoji brojan organizacijski tim, kao i dani i mjeseci pomnog planiranja. A evo i brojki koje Snježnu kraljicu čine jednim od najvećih hrvatskih sportskih događaja.
Jedna od najgledanijih utrka FIS Svjetskog skijaškog kupa
Svih ovih godina TV slika utrke na Sljemenu kroz TV prijenose uživo, snimke, vijesti i reportaže od utrke do utrke dopire do više od 150 milijuna ljudi. Osim toga, ona dolazi do svih kontinenata – TV prijenos utrka emitira se uživo u više od 20 zemalja svijeta, preko Eurosporta i u cijelu Europu i Aziju, a snimke, vijesti i reportaže obilaze još 50-ak zemalja svijeta.
Prošlogodišnje je sljemenske utrke u prijenosima uživo pratilo 26,71 milijuna gledatelja, dok je ukupna kumulativna gledanost, odnosno ukupna gledanost prijenosa uživo, snimki, reportaža i vijesti bila rekordnih 190,19 milijuna gledatelja. Osim toga, prošlogodišnja je ženska sljemenska utrka bila najgledanija utrka FIS Svjetskog kupa po TV gledanosti uživo i među muškim i među ženskim utrkama. Štoviše, bila je gledanija čak i od legendarnog spusta u Kitzbühelu.
Kada je riječ o navijačima, odnosno o praćenju utrka uživo, do sada je više od 250 000 gledatelja sa sjemenskih tribina uživo pratilo utrke. Samo posljednju žensku i mušku utrku koje su se na Sljemenu održavale uz publiku, 2020. godine uživo je gledalo oko 15 000 gledatelja.
Kako bi cijeli događaj prošao bez problema, u pripremi sljemenske utrke svake godine sudjeluje 1500 članova organizacijskoga tima i volontera.
Pobjednici utrka Snježne kraljice
Bilo da su uz sljemensku stazu ili pred malim ekranima, navijači vjerno prate i navijaju za najbolje skijaše i skijašice svijeta te željno iščekuju hoće li njihovi favoriti osvojiti novu kristalnu krunu. Dosadašnji pobjednici Snow Queen Trophy slaloma dolaze iz ukupno 8 zemalja - Austrije, Francuske, Finske, Italije, Njemačke, SAD-a, Slovačke i Švedske. Nažalost, na toj listi još uvijek nema hrvatskih osvajača. No, i naši su najbolji skijaši i skijašice stajali na sljemenskom postolju - u 15 ženskih i 12 muških slalomskih utrka Snow Queen Trophy, hrvatske slalomašice i slalomaši na postolje su stali 6 puta – Ivica Kostelić 4 puta, a Janica Kostelić i Ana Jelušić jednom.
Titulu najuspješnije natjecateljice Snow Queen Trophy slaloma nosi Austrijanka Marlies Schild s ukupno 6 odličja. Na Sljemenu je pobijedila 4 puta, a također ima 1 srebrnu i 1 brončanu medalju. I američka slalomašica Mikaela Shiffrin broji 4 pobjede na Sljemenu, a jednom je bila srebrna. Apsolutni Snježni kralj je pak Austrijanac Marcel Hirscher s čak 5 pobjeda. Uz njega je najviše puta na postolju na muškim utrkama bio Ivica Kostelić s čak tri druga te jednim trećim mjestom.
Nekoliko je višestrukih pobjednika „Snow Queen Trophy“ utrka. Uz spomenute Marcela Hirschera s 5 pobjeda te Mikaele Shiffrin i Marlies Schild s 4, Sljeme su osvajale i najnovija kraljica Sljemena Petra Vlhová kojoj je to pošlo za rukom ukupno 3 puta, a kristalnu krunu je 2 puta ponijela Tanja Poutiainen iz Finske. No, kao najmlađa među sljemenskim pobjednicima zapisala se Mikaela Shiffrin koja je imala samo 17 godina kada je 2013. odnijela titulu Snježne kraljice. Najmlađi Snježni kralj je Clément Noël iz Francuske koji je, kada je pobijedio u slalomu „Snow Queen Trophy“ 2020., imao 22 godine.
Ne treba nam to. Nadam se da je ovo zadnja.