Igra s loptom upravo je završila. A igra s brojkama i statistikom sad može početi prema raznim kriterijima i parametrima. Hrvatska je osvojila broncu i tako uzela svoju treću medalju u 24 godine. Koliko je to veliko? Jesmo li mi nogometna velesila? Ili samo tako mislimo sami o sebi?
Da bismo dobili odgovor na to pitanje trebali bismo znati s kim se uspoređujemo. Ako se dogovorimo tko su to nogometne velesile, možda nam statistika pomogne da vidimo gdje je Hrvatska u odnosu na njih. Je li s njima ili ispod njih.
Argentina je osvojila svoje treće zlato za koje su bili jedni od glavnih favorita. Oni jesu nogometna velesila. Francuska je očekivano igrala u finalu, aimaju dva zlata dosad, pa su i oni nogometna velesila. Brazil je nogometna velesila, jer je bio prvak pet puta, a Njemačka i Italija po četiri, iako su na ovom prvenstvu podbacile ispadanjem u grupi i ne prolaskom kvalifikacija.
VIDEO: Nogometaši stigli na Trg bana Jelačića
Ne reći da su Španjolci nogometna velesila, pa i Englezi, nije pametno, jer ponajbolji nogometni klubovi dolaze iz te dvije države. Došli smo tako do država takozvane "lige petica", Njemačke, Italije, Francuske, Španjolske i Engleske te Brazila i Argetnine. Sad samo ostaje pitanje jesu li neke reprezentacije statistički bolje od ovih nabrojanih sedam, pa je nepravedno ne svrstati ih među nogometne velesile. Tu prije svih mislimo na Nizozemsku, a možda bi netko pomislio i na Portugal i Belgiju. I tu bi, na tih deset reprezentacija, popis nogometnih velesila završio. Sad znamo gdje bismo statistički morali biti da se s punim pravom smatramo nogometnom velesilom. Ni po jednom kriteriju ne bismo smjeli biti ispod svih tih država, nego uvijek iznad bar jedne ili više njih.
Evo prve usporedbe. Hrvatska se natječe od 1998., pa je svako prethodno prvenstvo za nas komparativni hendikep, jer ne znamo kakve bismo rezultate ostvarivali da smo na njima mogli sudjelovati. Zato ćemo najprije statistički obraditi taj period našeg sudjelovanja i ravnopravnih šansi sa svima. Prvenstvo se igra radi dobivanja pobjednika, pa tek onda slijede drugi, treći, četvrti i ostali. Zato je prvi redoslijed onaj u kojem reprezentacija koja je samo jednom bila pobjednik u prednosti u odnosu na onu koja je dvaput bila druga. Evo tog redoslijeda od 1998. do 2022. na sedam održanih prvenstava.
1. Francuska (4 medalje): 2 zlata, 2 srebra
2. Njemačka (4 medalje): 1 zlato, 1 srebro, 2 bronce
3-4. Brazil (2 medalje): 1 zlato, 1 srebro
Argentina (2 medalje): 1 zlato, 1 srebro
5-6. Italija (1 medalja): 1 zlato
Španjolska (1 medalja): 1 zlato
7. HRVATSKA (3 medalje): 1 srebro, 2 bronce
8. Nizozemska (2 medalje): 1 srebro, 1 bronca
9-10. Turska (1 medalja): 1 bronca
Belgija (1 medalja): 1 bronca
Od deset osvajača medalja, Hrvatska je sedma reprezentacija svijeta od 1998. do danas, prema vrijednosti osvojenih medalja. Od deset referentnih reprezentacija, koje smo gore naveli, Hrvatska je uspješnija od njih četiri: Nizozemske, Belgije, Portugala i Engleske. Nizozemska ima dvije medalje, Belgija jednu, a Portugal i Engleska u tom periodu od kad se i mi natječemo nijednu. Dakle, ako je Engleska nogometna velesila, onda smo mi statistički bolji od barem jedne nogometne velesile.
VIDEO: Slavlje u svlačionici Hrvatske nakon trećeg mjesta
Koliko god osvajanje prvenstva čini razliku, ipak se za status nogometne velesile traži i kontinuitet, a ne tek jednokratni najveći uspjeh, tako da je opravdano usporediti i statistiku koja nam otkriva tko je bio jednom "na vrhu", a tko je višestruki ponavljač uspjeha "pri vrhu". Posložit ćemo zato i reprezentacije po broju medalja, kako bismo lakše uočili ponavljače i jednokratne uspjehe na posljednjih sedam prvenstava.
1. Francuska (4 medalje): 2 zlata, 2 srebra
2. Njemačka (4 medalje): 1 zlato, 1 srebro, 2 bronce
3. HRVATSKA (3 medalje): 1 srebro, 2 bronce
4-5. Brazil (2 medalje): 1 zlato, 1 srebro
Argentina (2 medalje): 1 zlato, 1 srebro
6. Nizozemska (2 medalje): 1 srebro, 1 bronca
7-8. Italija (1 medalja): 1 zlato
Španjolska (1 medalja): 1 zlato
9-10. Turska (1 medalja): 1 bronca
Belgija (1 medalja): 1 bronca
Vidimo da su prema kriteriju kontinuiteta, ponavljanja visokog rezultata, iza Hrvatske čak i Brazil, Argentina, Španjolska i Italija, uz već spomenutu Nizozemsku, Belgiju te Portugal i Englesku (kojih niti nema među osvajačima medalja na posljednjih sedam prvenstava). Ispred Hrvatske su samo dvije nogometne velesile, Francuska i Njemačka, dok su Brazil i Argentina, kao i tri države iz skupine "liga petice", uza sve svoje klubove koji dominiraju svim europskim kupovima, ispod Hrvatske. Zapravo fascinantno djeluje podatak da je Hrvatska na zadnjih sedam prvenstava osvojila više medalja negoli Italija, Španjolska, Engleska i Portugal zajedno! Možemo li onda te zemlje pojedinačno smatrati nogometnim velesilama, ako je jedna mala država samostalno uspješnija od njih četiri zajedno!? Ako su to nogometne velesile, a vjerujem da svi smatramo da jesu, onda je i Hrvatska nogometna velesila. Statistika ne dopušta suprotan zaključak.
VIDEO: VIDEO Slavlje u Vukovaru nakon što su vatreni osvojili broncu
Budući da se Svjetsko nogometno prvenstvo održava od 1930. godine i da je ovo u Katru bilo 22. izdanje, naravno da se može tražiti i statistička obrada cijelog uzorka. Naravno da pri tome valja imati pred očima činjenicu da je Hrvatska od ta 22. natjecanja, mogla pristupiti samo na njih sedam, dok su gotovo sve druge reprezentacije nastupile na njih dvadesetak (neka jednu-dvije više, a neka jednu-dvije manje). Hrvatska pozicija na toj vječnoj ljestvici medalja tako ima zapravo trostruku težinu, iz tri puta manje pokušaja hrvatske se medalje uspoređuju s onima koje su osvojene iz tri puta više šansi. Evo gdje je Hrvatska, čak i prema tom zakinutom kriteriju.
1. Brazil (9 medalja): 5 zlata, 2 srebra, 2 bronce
2. Njemačka (12 medalja): 4 zlata, 4 srebra, 4 bronce
3. Italija (7 medalja): 4 zlata, 2 srebra, 1 bronca
4. Argentina (6 medalja): 3 zlata, 3 srebra
5. Francuska (6 medalja): 2 zlata, 2 srebra, 2 bronce
6. Urugvaj (2 medalje): 2 zlata
7-8. Engleska (1 medalja): 1 zlato
Španjolska (1 medalja): 1 zlato
9. Nizozemska (4 medalje): 3 srebra, 1 bronca
10-11. Mađarska (2 medalje): 2 srebra
Čehoslovačka (2 medalje): 2 srebra
12. HRVATSKA (3 medalje): 1 srebro, 2 bronce
13. Švedska (2 medalje): 1 srebro, 1 bronca
14. Poljska (2 medalje): 2 bronce
15-20. SAD (1 medalja): 1 bronca
Portugal (1 medalja): 1 bronca
Belgija (1 medalja): 1 bronca
Austrija (1 medalja): 1 bronca
Čile (1 medalja): 1 bronca
Turska (1 medalja): 1 bronca
Od prvog odigranog prvenstva do danas medalje je osvajalo samo 20 reprezentacija, a Hrvatska se nalazi na 12. mjestu prema kriteriju "sjaja" medalja, iako je taj rezultat morala ostvariti na tek jednoj trećini vremena i pokušaja u odnosu na sve druge države. A čak i s takvim hendikepom, Hrvatska je bolja od Portugala i Belgije zajedno, pa bi se opet našla ispred dvije nogometne (vele)sile. No ako su neke države imale i trostruko veći broj pokušaja, ali se nalaze ispred Hrvatske samo zbog "sjaja" jedne medalje, a ne njihova broja, opet je dobro testirati redoslijed u skladu s kontinuitetom osvajanja medalja.
1. Njemačka 12 medalja (4 zlata, 4 srebra, 4 bronce)
2. Brazil 9 medalja (5 zlata, 2 srebra, 2 bronce)
3. Italija 7 medalja (4 zlata, 2 srebra, 1 bronca)
4. Argentina 6 medalja (3 zlata, 3 srebra)
5. Francuska 6 medalja (2 zlata, 2 srebra, 2 bronce)
6. Nizozemska 4 medalje (3 srebra, 1 bronca)
7. HRVATSKA 3 medalje (1 srebro, 2 bronce)
8. Urugvaj 2 medalje (2 zlata)
9-10. Mađarska 2 medalje (2 srebra)
Čehoslovačka 2 medalje (2 srebra)
11. Švedska 2 medalje (1 srebro, 1 bronca)
12. Poljska 2 medalje (2 bronce)
13-14. Engleska 1 medalja (1 zlato)
Španjolska 1 medalja (1 zlato)
15-20. SAD 1 medalja (1 bronca)
Portugal 1 medalja (1 bronca)
Belgija 1 medalja (1 bronca)
Austrija 1 medalja (1 bronca)
Čile 1 medalja (1 bronca)
Turska 1 medalja (1 bronca)
Na temelju samo sedam pokušaja, u konkurenciji država koje su se natjecale dvadesetak puta, na "vječnoj tablici" medalja Hrvatska se nalazi na nevjerojatnom sedmom mjestu. Opet su ispod Hrvatske Engleska, Španjolska, Porugal i Belgija, ali sada ne samo u odnosu na naših sedam ciklusa u 24 godine, nego smo bolji do tih reprezentacija u odnosu na njihova sudjelovanja u cijeloj povijesti Svjetskih nogometnih prvenstava u trajanju od 90 godina. Od 19 pokušaja Engleska je osvojila samo jednu medalju (zlatnu), a isto se dogodilo i Španjolskoj od 20 pokušaja. Te dvije države sa svim svojim Realima, Barcelonama, Atleticima, Manchesterima, Liverpoolima, Chelseajima, Arsenalima... imaju manje medalja u zajedničkih 39 pokušaja na svjetskim prvenstvima, negoli Hrvatska od svojih sedam pokušaja! O novcu, infrastrukturi, sudačkim kriterijima između "velikih" i "malih" i drugim "ravnopravnostima" pri tome uopće ne govorimo.
I zato moramo ogoliti statističku elementarnost do kraja. Da bismo uopće mogli ravnopravno prikazivati hrvatske 24 godine s 90 godina natjecanja u kojem cijelo vrijeme sudjeluju sve te nogometne velesile, trebamo svakoj reprezentaciji broj njezinih medalja podijeliti s brojem sudjelovanja kako bismo vidjeli učestalost osvajanja medalja. Na taj način će se i nečijih 9 ili 6 medalja od 22 pokušaja moći usporediti s naše 3 od 7 pokušaja. Na taj način vidjet ćemo koliko "teže" naše 3 medalje u odnosu na nečijih 9 ili 6. Uz tablicu na kojoj se daje prednost prvacima, ovo je najrelevantnija tablica ravnopravne usporedbe svih reprezenatacija i potvrdu je li netko nogometna velesila ili nije.
Evo redoslijeda reprezentacija prema postotku osvajanja medalja u odnosu na vlastiti broj pokušaja.
1. Njemačka: 12 medalja na 20 prvenstava = 60%
2. HRVATSKA: 3 medalje na 7 prvenstava = 43%
3. Brazil: 9 medalja na 22 prvenstva = 41%
4. Italija: 7 medalja na 21 prvenstvu = 33%
5. Argentina: 6 medalja na 19 prvenstava = 32%
6. Francuska: 6 medalja na 22 prvenstva = 27%
7. Nizozemska: 4 medalje na 19 prvenstava = 21%
8. Urugvaj: 2 medalje na 20 prvenstava = 10%
... Engleska: 1 medalja na 19 prvenstava = 5%
... Španjolska: 1 medalja na 20 prvenstava = 5%
... Portugal: 1 medalja na 21 prvenstvu = 5%
... Belgija: 1 medalja na 21 prvenstvu = 5%
Hrvatska je na svjetskim prvenstvima druga po učinkovitosti osvajanja medalja, odmah iza nedodirljive Njemačke. Hrvatska je osam puta učinkovitija od Engleske, Španjolske, Portugala i Belgije. Budući da Nizozemska, kao ni Hrvatska, nema zlato, možda je najopipljivije našu učinkovitost usporediti s njezinom. A brojke kažu da je Hrvatska u osvajanju medalja na svjetskim prvenstvima dvostruko učinkovitija od Nizozemske!
Ako se dva najrelevantnija kriterija, kriterij osvajanja prvenstva i kriterij uspješnosti ponavljanja rezultata preklope, tada se svjetskim nogometnim velesilama mogu smatrati: Brazil, Njemačka, Italija, Argentina, Francuska, Hrvatska i Nizozemska. To je rezultat kombinacije "sjaja", broja i učestalosti svjetskih nogometnih medalja. Svi drugi u taj popis ulaze prema nekim drugim kriterijima, koji se ne mogu iščitati na temelju rezultata na Svjetskim nogometnim prvenstvima.
Ti kriteriji postoje, poput Europskog nogometnog prvenstva, kontinuiteta FIFA-ine ljestvice, već spomenute snage nacionalnih liga ("lige petice"), ali nijedan od tih kriterija ne može Hrvatsku izbaciti s popisa nogometnih velesila, nego njezino pravo da se na njemu nađe samo potvrditi kao nevjerojatan rezultat u usporedbi s novcem, infrastrukturom i ostalim prednostima ostalih nogometnih velesila.
VIDEO: Twitter gori nakon nastupa Jure Stublića, komentari ne staju: 'Ustao za Halloween, ostao do Božića...'
Ovi podaci su dokaz da je RH još uvijek u stanju mentalnog komunizma u kojem vlada cenzura, jednopartijsko neupitno promišljanje, totalitarizam prema svim neistomišljenicima i diktatura najkrvavije ideologije kojom se određena manjina odnosi prema svojim građanima. Od isključivanja mikrofona reprezentacijii na dočeku 2018., otimanje mikrofona na dočeku repke 2022., cenzuriranje riječi izbornika repke na državnim medijima na dočeku, pa do režimskih novinara sa nepotpisanim člancima koje se ne smiju komentirati, u kojima se reprezentaciju još uspoređuje sa Jasenovcem. Ako je i od hrvatske 5 kolone kojoj je dopušteno sve "u ime naroda", previše je... sramota gdje mi živimo!