Prije dvadeset godina talijanska prisutnost u zadnjim fazama Lige prvaka bila je redovita pojava. Ali na početku ove sezone čak su najoptimističniji mogli sanjati da će tri talijanske momčadi doći do četvrtfinala, Inter, Milan i Napoli. Zadnji put to se dogodilo 2006. godine. Tri godine ranije tri su momčadi izborile polufinale, a zadnja momčad koja je osvojila Ligu prvaka bio je Inter 2010.
Morali su nešto mijenjati
Talijanske momčadi nekoć su bile neizostavan dio europske elite i zbog činjenice da se njihova snaga poklopila i s financijskom moći klubova zahvaljujući kojoj su u Serie A privlačili velike zvijezde. No stvari su se dramatično promijenile u posljednjih 15 godina. Dolazak vlasnika milijardera diljem kontinenta promijenio je odnos snaga i način na koji klubovi posluju.
Novi vlasnici međunarodnog nogometa u novu su priču ušli s globalnim resursima, ciljevima i metodologijama. Talijanski nogomet, ukorijenjen u svojoj tradiciji i nedostacima, nije uspio održati korak. Nije imao ni sposobnosti ni volje planirati, stvoriti sustav i privući strane investitore.
Potencijalni kupci odlučili su svoje poslove prenijeti u druge europske lige sa stranim kapitalom koji je tek nedavno ojačao blagajne talijanskih klubova. Talijanima je bilo jasno da nešto moraju promijeniti. Tako je i bilo pa sada sedam klubova Serie A – uključujući Milan i Inter – pripada stranim vlasnicima, pet iz SAD-a, jedan iz Kanade i jedan iz Kine.
Općenito stanje u talijanskom nogometu nije se puno promijenilo u proteklih 10 godina, no nedostatak sredstava natjerao je neke klubove na trezvenije ponašanje.
Napoli je savršen primjer. Predsjednik Aurelio de Laurentiis kupio je klub 2004. nakon što je bankrotirao i od tada Napoli doživljava stalan rast. Napoli je tri puta bio viceprvak Italije i osvojio tri kupa, dok je igrao 13 godina zaredom u europskim natjecanjima. Troškovi su smanjeni za gotovo 35 posto. Pod vodstvom Luciana Spallettija Napoli je momčad godine i najuzbudljivija je za gledati.
Izgrađen na ruševinama
Današnji Milan rezultat je projekta izgrađenog na ruševinama koje su iza sebe ostavili Berlusconi i kineski biznismen Yonghong Li. Potonji je kupio klub od Berlusconija u travnju 2017., da bi ga 448 dana kasnije predao američkom hedge fondu Elliott. Nova strategija temelji se na nekoliko čvrstih stupova: identitetu koji je donio povratak Paola Maldinija; regrutiranje perspektivnih mladih igrača poput Rafaela Leaoa, Mikea Maignana, Pierrea Kalulua i Malicka Thiawa; i pobjednički mentalitet koji su usadili iskusni igrači poput Oliviera Girouda i Zlatana Ibrahimovića. Rossoneri su prije dvije sezone prekinuli sedmogodišnju sušu plasiravši se u Ligu prvaka, a zatim su 2022. osvojili svoj prvi naslov talijanskog prvaka nakon 11 godina.
Ukupno je šest talijanskih klubova u četvrtfinalu triju europskih natjecanja, četvrtina ukupnog broja; Milanu, Napoliju i Interu pridružili su se Juventus i Roma u Europskoj ligi te Fiorentina u Konferencijskoj ligi.