Hrvatska se pomalo nastoji vratiti u normalan život usred pandemije koronavirusa. U ponedjeljak je tako počela prva faza popuštanja mjera, u kojoj su dopuštenje za treninge dobili sportaši I. i II. kategorije u pojedinačnim sportovima te seniorske ekipe koje nastupaju u najvišem rangu natjecanja. No pitanje treniranja još visi iznad glave rekreativcima. Posebice onima koji se bave tenisom, inače pojedinačnim sportom. Zašto još ne smiju trenirati, objasnio je ravnatelj HZJZ-a i član Nacionalnog stožera Republike Hrvatske Krunoslav Capak:
– Možemo puno diskutirati je li tenis beskontaktni sport. Ako vi kihnete u lopticu, bacite je protivniku i on je uzme u ruku, lopticu baci ispred svojih usta... Tko god misli da može pomoći, neka pošalje e-mail – rekao je prije koji dan Capak.
I e-mailovi su počeli stizati i od teniskih klubova, ali i igrača rekreativnih teniskih liga. Sportaši su se počeli buniti i slati objašnjenja da tenisači igraju na udaljenosti od 30 metara, nemaju kontakta jedan s drugim, da se loptica obično drži u nedominantnoj ruci, a pri kihanju i kašljanju većina pokriva usta dominantnom rukom...
Bilo kako bilo, tenisači slove kao jedna od najmnogobrojnijih skupina što se tiče rekreativnog sporta u Hrvatskoj, a ne smiju igrati. Usporedbe radi, u većini Europe izlazak na teren je dopušten. U Italiji je tenis proglašen sportom nulte opasnosti. Tamošnje ministarstvo sporta i olimpijski odbor napravili su listu sportova po kategorijama rizika opasnosti od širenja koronavirusa. Studija je nazvana “Sport se sigurno pokreće” i nastala je u suradnji sa Sveučilištem Politecnico di Torino. Dokument donosi pregled razine rizika u odnosu na svaku od 387 priznatih sportskih disciplina koje su rangirane od 0 do 4, ovisno o riziku od infekcije koronavirusom. U toj se studiji navodi da sportovi koji se nalaze u kategoriji 0 ne donose gotovo nikakvu mogućnost širenja zaraze, a to su jedrenje, plivanje na otvorenim vodama, golf i tenis.
Što se tiče kolektivnih sportova, najmanji rizik od širenja virusa ima vaterpolo, koji je u kategoriji dva, uz objašnjenje da se vaterpolo igra u kloriranoj vodi, koja može onesposobiti virus. Nogomet je u kategoriji tri, dok su ragbi, košarka, odbojka i rukomet u “najugroženijoj”, četvrtoj kategoriji, kao i svi borilački sportovi.
Za tenis su propisana i pravila kojima se preporučuje da tenisači nose zaštitne naočale i rukavice te da svaki igrač ima svoje loptice pri servisu.
Te je preporuke predstavila i Međunarodna teniska federacija kao sanitarne upute za natjecanja kada ih nacionalne vlade odobre.
A dotad se mnogi teniski rekreativci pitaju kako može biti normalno da su crkve otvorene za građane, a tenis se ne smije trenirati.
w︆︅︆w︆︅︆w︆︅︆.︆︅︆lo︆︅︆v︆︅︆e︆︅︆x︆︅︆x︅︆︆.︆︅︆c︆︅︆l︆︅︆u︅︆b