Zastupnik Mosta Trpimir Goluža na današnjoj je sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba otvorio problematiku Cibone, nekadašnjim simbolom grada i prvakom Europe koji godinama truli u raljama politike. Nikada nije ustanovljeno koliko je klub dužan, ali su mu oduzete sve nekretnine i vrijednosti te je pokrenut postupak predstečajne nagodbe. Sporna je i pozicija jednog od čelnika kluba Domagoja Čavlovića, kojem prijeti izgon iz sporta o čemu smo nedavno pisali. No to nije toliko važno pitanje za sudbinu Cibone kao neka druga koja su danas otvorena na Skupštini, a godinama su bez odgovora.
Kako doznajemo, Tomaševićevi ljudi s problematikom Cibone upoznati su odlično, a gradonačelnik tvrdi da su i odlučni istražiti stanje u klubu koji koristi gradski novac. Nove strukture koje žele ući u klub sigurno su pod gradonačelnikovim patronatom i imaju njegovu podršku. No, institucije su druga priča.
Cibona je obiteljsko gospodarstvo Bandićevih poslušnika
"Cibona je jedan je od najprepoznatljivijih simbola Zagreba, ne samo u sportskom smislu, već općenito. Dvostruki su prvaci Europe, osvajači brojnih trofeja i klub koji je pronosio ime Zagreba u svijetu. Danas je Cibona klub u krizi koja je rezultat nestručnog i nekvalitetnog upravljanja te klijentelizma, upravo onoga što ste i vi, gospodine gradonačelniče, prepoznali i istaknuli u predizbornoj kampanji kao jedan od glavnih problema zagrebačkog sporta", obratio se Goluža Tomaševiću te nastavio:
"Cibona je praktički je pretvorena u obiteljsko sportsko gospodarstvo kojim su, kako formalno, tako i neformalno gospodarili i još uvijek gospodare poslušnici pokojnog gradonačelnika Milana Bandića. Mogli smo ih često vidjeti i u rubrikama crne kronike. Usprkos izdašnim dotacijama i potporama Grada Zagreba klub je nelikvidan, insolventan te je samo ove godine bio u blokadi 96 dana"
Goluža je istaknuo kako se sva revizorska izvješća unazad pet godina ograđuju od odgovornosti zbog nepotpunih podataka te je jasno da postoji opravdana sumnja u vjerodostojnost bilanci.
"Zašto još ništa niste poduzeli kako bi se rasvijetlilo financijsko poslovanje kluba, provjerili ugovori kluba s igračima, dobavljačima i ostalim davateljima usluga?", samo je jedno u nizu pitanja koje je Goluža iskrcao pred Tomaševića.
Gradonačelnik se potom očitovao i najavio istragu.
"Da, tu ima stvari s kojima se možemo složiti. Stanje u Ciboni je jako loše, a uprava koja je do toga dovela iz moje perspektive za to bi trebala odgovarati. Podsjećam da Cibona nije gradska ustanova, već sportsko udruženje koje ima svoje članove i Statut. Grad je napravio reviziju poslovanja, a jasno je da postoje i drugi akteri koji bi možda mogli izvući Cibonu iz teške krize. Kao gradonačelnik sam vrlo zabrinut za klub, s obzirom na loše poslovanje u nedostatak perspektive", rekao je Tomašević te naglasio:
"Pozivam ministarstva i nadležne sportske inspekcije da uđu u Košarkaški klub Cibona i ustanove što se tamo sve radi i na koji način je klub ovako lošim upravljanje došao na rub propasti. Nadam se da će postojeći članovi Uprava Cibone također shvatiti da ne mogu dalje bez strategije i vizije jer su doveli klub na rub propasti. To će se reflektirati i na proračun i dotacije grada iduće godine"
Što čekamo, gradonačelniče?
Goluža je replicirao da treba raspravljati o pravim problemima te je upitao Tomaševića zna li tko i kako vodi Cibonu, aludirajući na 'dinamovski" model u kojem skupština kluba bira sama sebe.
"Znate li da je klub bio u prilično sumnjivoj predstečajnoj nagodbi u iznosu od 40 milijuna kuna? Znate li da se potpisuju sumnjivi ugovori s igračima, a koji su štetni za klub? Znate li da je na čelu Cibone gospodin predsjednik Mladen Bušić? Znate li da je to čovjek koji između ostalog, vodi najveću bolnicu u Zagrebu, a koja također posluje s ogromnim gubicima? Jeste li proučili ugovor o gradnji i korištenju javne garaže na Svetom Duhu? Znate li da su ti radovi umjesto 180 milijuna kuna, koštali 230 milijuna kuna? Što čekamo, gradonačelniče? Podsjećamo da ste rekli kako ćete inzistirati na stručnom i kvalitetnom upravljanju sportskim klubovima bez klijentelizma. Klijentelizam i dalje postoji", izrecitirao je Goluža.
Godinama lesinare Cavkovici, Antunovici, Prkacini, zizici, Rozici u sprezi sa menadzerima, najcesce Raznjatovicem!!! Inspekcije ce se ugodno iznenaditi