VAŽNA POBJEDA

Hrvatska u dramatičnoj završnici slavila protiv Estonije i osigurala osminu finala

ITA, Eurobasket 2022, Großbritanien vs Kroatien
EXPA/ laPresse/ #OK#
05.09.2022. u 16:22
Hrvatska je upisala drugu pobjedu na Eurobasketu. Slavila je protiv Estonije sa 73:70.

U susretu 3. kola skupine C na EuroBasketu, košarkaši Hrvatske su u Milanu u neizvjesnoj završnici pobijedili Estoniju sa 73-70 (20-16, 13-13, 20-19, 20-22) osiguravši plasman u osminu finala.

Nakon uvodnog poraza od Grčke (85-89) i pobjede protiv Velike Britanije (86-65), Hrvatska je u trećem nastupu u milanskom Mediolanum Forumu slavila protiv Estonija (73-70) osiguravši osminu finala i put u Berlin. U zadnja dva kola razriješit će se s koje ćemo pozicije u nastavak natjecanja.

Hrvatska je imala problema na otvaranju susreta i nikako nije uspjela nametnuti svoj stil igre. Odabranici izbornika Damira Mulaomerovića imali su čak osam izgubljenih lopti, no uspjeli su prvu četvrtinu dobiti sa 20-16.

S dosta oscilacija naši su košarkaši nastavili i u drugoj dionici, srećom niti Estonci nisu blistali, pa se na poluvrijeme otišlo sa + 4 (33-29) za Hrvatsku. U prvom poluvremenu Dario Šarić je zabio devet, a Karlo Matković sedam koševa, dok su kod Estonaca najefikasniji bili Kristian Kullamae sa sedam i Siim Sander Vene sa šest koševa.

Hrvatska se odvojila na početku treće četvrtine na +7 (41-34), no Estonija se vratila smanjivši na samo koš minusa (45-44). Na otvaranju zadnje dionice Hrvatska se još jednom odvojila, ovoga puta na devet razlike (57-48), međutim,  Estonija je ponovo došla na koš zaostatka (59-58). Ipak, u nizvjesnoj završnici Hrvatska je pronašla put do pobjede.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Matković sa 17 koševa, Šarić sa 15 koševa i 12 skokova, te Jaleen Devon Smith sa 13 koševa i sedam asistencija. U suparničkim redovima najefikasniji su bili Vene sa 18 i Kotsar sa 17 koševa.

Hrvatska je ovom pobjedom barem privremeno preuzela vodstvo na ljestvici s pet bodova, dok Ukrajina i Grčka imaju po bod manje, ali i utakmicu manje.

Iduću utakmicu Hrvatska ima već sutra protiv Italije, a zadnji dvoboj u skupini je osmog rujna protiv Ukrajine.

Standings provided by SofaScore LiveScore
Hrvatska
73-70
Estonija
Eurobasket, 14:15, Milano, Italija
KRAJ

Vene je ubacio jedno slobodno pet sekundi prije kraja. Šarić je na liniji slobodnih i ubacio je jedno, ali Estonci više nisu imali vremena. Kraj utakmice, Hrvatska je slavila.

Estonci su pogodili dva od tri, a onda napravili prekršaj. Smith je ubacio oba slobodna i sedam sekundi prije kraja vodimo 72:69. Estonci moraju zabiti tricu.

Šarić je faulirao Joesaara kod šuta za tri. Estonac će bacati tri slobodna, ako sva tri zabije izjednačit će.

30 sekundi prije kraja Šarić je izgubio loptu. Estonci imaju napad na minus tri.

Matković je pogodio nakon što smo promašili tricu.

Lijepa akcija Estonije i evo ih opet na minus jedan.

Simon  je zabio, 68:65.

Nije pogodio slobodno, imamo pola koša prednosti.

Kotsar je pogodio uz prekršaj Zupca. Imat će slobodno za izjednačenje.

Estonci se ne predaju, evo ih na minus tri.

Kullamae je pogdio tricu, ali na isti način odgovara Šarić.

Bravo za Simona, pogodio je iz teške situacije.

Zakucavanje Šarića i evo nas na plus tri.

Kriisa je pogodio oba slobodna (59:58), no Estonija nakon toga nije iskoristil napad, isteklo je vrijeme.

Suci su svirali tehničku Hezonji, Estonija sada može izjednačiti.

Estonce ide trica, Vene je pogodio.

Simon je zabio težak šut.

Estonci se ne predaju, evo ih na minus četiri. Nikako se ne možemo odvojiti.

ČETVRTA ČETVRTINA

Brzi koševa Zupca i Šarića, Hrvatska je na plus devet.

Estonija je zabila, mi smo promašili posljednji napad i kraj je treće četvrtine. Vodimo pet koševa.

Smith je pogodio oba slobodna, vodimo 53:46 i sada je malo lakše.

Trica Simona!

Šarić je pogriješio i evo Estonije na minus dva (48:46).

Estonci su bili stigli na minus jedan, ali Smith odmah odgovara tricom.

Važan koš Matkovića.

Ne uspijevamo se odvojiti na dvoznamenkastu prednost. Estonci su se vratili na minus četiri.

TREĆA ČETVRTINA

Dobro smo otvorili treću četvrtinu, evo nas na plus osam.

Kraj prvog poluvremena, Hrvatska vodi 33:29.

Estonci su iskoristili jedno slobodno, a na drugoj strani Zubac je pogodio oba. Imamo šest koševa prednosti.

Zupcu je svirana nesportska.

Šarić je pogodio oba sloboda, opet samo na pet razlike.

Estonci odmah odgovaraju tricom.

Lijepa akcija Hrvatske za koš Hezonje. Imamo šest koševa prednosti.

Gnjdić je promašio polaganje, no Zubac je to popravio. 5:0 serija Hrvatske.

Hezonja je pogodio tricu nakon dugog razdoblja bez koša.

Estonci su pogodili tricu i opet vode (21:20).

DRUGA ČETVRTINA

Kotsar je smanjio na otvaranju četvrtine.

Matković je u posljednjim sekundama četvrtine položio i evo nas na plus četiri (20:16).

Alley oop Smitha i zakucavanje Matkovića. Hrvatska ima prednost.

Raspoloženi Smith lijepo je prošao i položio. Estonija ima minimalno vodstvo.

Kitsing je pogodio tricu uz prekšraj, a onda ubacio i slobodno.

Bravo za Smitha. Pogodio je tricu i evo nas na minus dva.

Lijepa asistencija Šarića za polaganje Matkovića i sada smo na minus pet.

Loše smo otvorili utakmicu, Estonija je povela 10:3. Mulaomerović je odmah pozvao minutu odmora.

PRVA ČETVRTINA

Počela je utakmica!

Podsjećamo, Hrvatska je u prvoj utakmici na Eurobasketu tijesno poražena od Grčke, a onda je uvjerljivo slavila protiv Velike Britanije.

Nadamo se da će današnji dan biti dobar dan za Hrvatsku s jasnim pogledom prema Berlinu. No, ono u čemu će Estonci sigurno imati prednost jesu gledatelji. Naime, u Milanu je za vikend bilo oko 2000 njihovih navijača, što je pet puta više no što ih je imala Hrvatska. A i u press-centru je dvostruko više estonskih (15) nego hrvatskih novinara (7).

POREDAK

Evo trenutačnog stanja u skupini.

DAMIR MULAOMEROVIĆ

Nakon poraza od Italije i Ukrajine, Estoncima je ovo posljednja prilika da ostanu u igri za osminu finala. A nama je to prilika da već u trećoj utakmici osiguramo prolaz dalje. I to je jako dobar razlog da damo sve od sebe. Raduje me što je momčad pozitivna i što smo u utakmici protiv Britanaca dobili za rotaciju i Mavru i Gnjidića koji su pokazali da su spremni odigrati minute u kojima ćemo odmarati nositelje.

Pobijede li Grci (2-0) Britance (0-2), a to je sigurna oklada, i ako naši dobiju Estonce, gledat ćemo Hrvatsku u završnici u Berlinu.

POČINJEMO

Dobar dan i dobro došli na novo druženje s košarkom i Eurobasketom. Hrvatski košarkaši igraju presudnu utakmicu za prolaz u drugi krug. Protivnik je Estonija, a utakmica u Milanu počinje u 14:15.