Jedan od najboljih hrvatskih košarkaša upisao se u legendu i ušao u Kuću slavnih košarkaša. Tonija Kukoča u Kuću slavnih uveli su Michael Jordan i vlasnik Chicago Bullsa Jerry Reinsdorf, ali na svečanoj ceremoniji u Springfieldu bile su i osobe bez kojih ne bi postao to što je postao - supruga Renata, sin Marin, kćer Stela, Dino Rađa, Stojko Vranković, Ivica Dukan, njegov sin Duje te prijatelj Ante Perić.
U zanimljivom govoru svima im je zahvalio, ali se posebno osvrnuo i na svoj rodni grad Split, svoje prve sportske korake, ali i zahvalio Michealu Jordanu i Scottieu Pippenu što su ga "nogom u gu*icu" na Olimpijskim igrama u Barceloni motivirali da radi jače.
Jedna od stvari koje su Amerikanci izumili u sportu su i takozvane kuće slavnih, svojevrsni muzeji posvećeni besmrtnicima koji su zadužili i proslavili određeni sport, sebe i organizacije koje su predstavljali.
No, kao i u mnogočemu, ideja ipak nije izvorno američka nego je potekla iz Starog svijeta. Koncept kuće slavnih ima korijene u drevnoj nordijskoj mitologiji i priči o Valhali, svetištu odnosno raju koji je bio obećan svakom vikinškom ratniku koji časno pogine.
Inspiriran legendama o sjevernogermanskim narodima, bavarski kralj Ludvig Prvi još u 19. stoljeću sagradio je dvije dvorane. Jedna se zvala Walhalla, a druga Ruhmeshalle što u prijevodu znači “kuća slavnih”.
Za razliku od “hramova” u Njemačkoj gdje je “počasnike” određivao kralj osobno, prva američka Kuća slavnih posvećena velikim Amerikancima (svima osim sportašima) izabirala je one koji će u nju ući uz pomoć posebnog odbora izbornika, što je i danas većinska praksa.
Prva sportska Kuća slavnih osnovana je 1939. u Copperstownu i posvećena je bejzbolu, a ostalo je povijest jer danas nema sporta u Americi koji drži do sebe da nema svoju kuću slavnih. Košarka je svoje odaje nezaboravnih dobila 1959. i danas je svjetski najuglednija institucija koja slavi povijest tog sporta. No, ona je i maksimalno amerikanizirana pa bi možda bilo ispravnije više slaviti Fibinu Kuću slavnih, no svaki ulazak neamerikanaca je iznimno slavljen jer je riječ o vrlo uskom prolazu za internacionalce. Naime, godišnje se u pravilu bira samo jedan internacionalac, rijetko dvojica, pa je time i teže biti izabran.
A tu čast da su i u očima Amerikanaca iznimne veličine imaju čak petorica Hrvata. Dražen Petrović i Krešimir Ćosić izabrani su u Kuću slavnih posmrtno i neizreciva je šteta što to nisu doživjeli jer su bili globalne veličine. Treći izabrani, Mirko Novosel, košarkom se nije bavio u SAD-u, ali je na Amerikance ostavio nevjerojatan trenerski dojam osvojivši s reprezentacijom SFRJ olimpijsko zlato, srebro i broncu. Uslijedio je potom ulazak Dina Rađe, za kojeg je svojedobno Shaq kazao da je bio igrač bogatog arsenala centarskih tehnika kojeg je bilo najteže čuvati.
A sada je izabran i Toni Kukoč, ljevoruki genijalac koji je druge igrače i svoje momčadi činio boljima. U petak je Toni preuzeo poseban prsten, a u noći na nedjelju uslijedio je najsvečaniji trenutak – službeno uvrštenje u košarkaško svetište, i to u pratnji Michaela Jordana, najvećeg kojeg je dosad dao taj sport.
TIJEK DOGAĐAJA:
02:10 - Pogledajte videoprilog o sjajnoj Kukočevoj karijeri!
#21HoopClass enshrinee, Toni Kukoc. pic.twitter.com/lIIkCMqX9C
— NBA (@NBA) September 12, 2021
02:00 - 'Hvala Michaelu Jordanu i Scottieu Pippenu što su me nogom u guzicu na Olimpijskim igrama u Barceloni motivirali da radim jače i postanem važan dio Chicago Bullsa. Hvala svima u SAD-u, to su mi bile jedne od najboljih godina u karijeri.' dodao je Kukoč koji se na kraju zahvalio na kraju svojoj supruzi i roditeljima.
"I would like to thank Michael Jordan and Scottie Pippen for kicking my butt during the Olympics in Barcelona, and then motivating me to work even harder to become an important part of the Chicago Bulls." - Toni Kukoc pic.twitter.com/dPihZfdudB
— NBA (@NBA) September 12, 2021
'Moj otac bio je ključ mog sportskog angažmana. Ispričat ću vam jednu priču. U mome gradu nogomet je bio glavni sport i otac me uvijek gurao u sport. S osam sam počeo igrati stolni tenis i nogomet, a s 15 sam se primio košarkaške lopte' započeo je govor Kukoč.
'Split je po mom mišljenju jedan od najsportskijih gradova na svitu*.' dodaje Kukoč i zahvaljuje se svima koji su bili na pomoć na njegovom putu dok Dino Rađa ponosno snima s tribina.
01:56 - Sljedeći na pozornicu dolazi naš Toni Kukoč!
01:50 - Dio ove ceremonije je i bivši američki predsjednik Barack Obama koji uvodi Billa Russella, legendarnog košarkaša i trenera. 87-godišnji Russell jedna je od glavnih zvijezda večeri. Russell se uključio video porukom iz svog doma.
01:37 - Val Ackerman, prva je košarkašica koja će večeras kročiti u Hall of Fame. Osim košarkaših uspjeha Eckerman se upisala u povijest američke košarke postavši prva predsjednica WNBA-a. Osim toga obnašala je i brojne druge visoke dužnosti u američkoj košarci.
01:17 - Čast da prvi večeras uđe u Kuću slavnih pripala je Chrisu Webberu. Kao i svi večeras, i Webber je posebno emotivan, a u govoru se posebno zahvalio roditeljima. Bit će teško zadržati suze, kako košarkašima tako i vjernim fanovima košarke i ovih sjajnih sportaša.
#21HoopClass enshrinee, Chris Webber. pic.twitter.com/hmuQAtXlka
— NBA (@NBA) September 11, 2021
01:06 - Kao i svi događaji u SAD-u i Hall of Fame event počeo je minutom sjećanja i posebnim programom za žrtve 11. rujna
01:00 - Dok čekamo ulaske košarkaša, NBA se na Twitteru prisjetio sjajnih uspjeha našeg Kukoča. Što reći, da je lako, u Kuću slavnih ušao bi sva'ko.
🔥 Toni Kukoc's @Hoophall resume!#21HoopClass Enshrinement Ceremony:
— NBA (@NBA) September 11, 2021
⏰ 7:00pm/et 📺 @NBATV pic.twitter.com/MMNvJLjiuv
00:55 - Za 5 minuta počinje svečana ceremonija. Prije ceremonije Toni Kukoč se osvrnuo na neke od trenutaka u karijeri. 'Treniranje s Jordanom teže je od igranja utakmica s njim' rekao je Kukoč za svog kolegu i prijatelja Michaela Jordana koji će ga uvesti u Hall of Fame. Cijeli video pogledajte OVDJE
00:45 - Tonija Kukoča u Kuću slavnih uvest će Michael Jordan i vlasnik Chicago Bullsa Jerry Reinsdorf, ali na svečanoj ceremoniji u Springfieldu su i osobe bez kojih ne bi postao to što je postao - supruga Renata, sin Marin, kćer Stela, Dino Rađa, Stojko Vranković, Ivica Dukan, njegov sin Duje te prijatelj Ante Perić.
00:30 - U tijeku je "Red carpet", košarkaši dolaze i pripremaju se za jedan od najvećih trenutaka, a upravo je stigao i Toni Kukoč te poručio: 'Ovo je trenutak za koji se ne možeš spremiti, jednostavno kao da je san i velika mi je čast biti ovdje večeras.' poručio je Kukoč novinarki NBA TV-a te kratko prokomentirao pratnju koju je poveo kako bi uveličali taj događaj.
Mnogi ljudi ne shvacaju kroz sto je sve Kukoc morao proci, kao jedan od doslovce prve generacije Europljana koja je "probijala led" u NBA, da bi dosao do ovog priznanja. Ogromna vecina crnaca u NBA su arogantni i bezobrazni rasisti koje su mediji godinama pumpali u status "nedodirljivih kosarkaskih vanzemaljaca". Kukoc je jedan od prvih koji je dosao (s pozivnicom) u "njihovo dvoriste" i poceo razbijati taj mit, a koliko je bio uspjesan u tome najbolje pokazuje danasnja situacija u NBA u kojoj je ove zadnje sezone jedan Balkanac cak proglasen i MVP, a Europljana u Kuci slavnih je sa svakom godinom sve vise i vise. Slicna situacija je bila i sa pokojnim Drazenom Petrovicem kojem su minutazu davali na kapaljku, a on ih je doslovce prisilio da uvaze i honoriraju njegov rad i talent. Kukoc bi u mnogim ondasnjim ekipama imao zagarantirano mjesto u prvoj petorci, ali nije mu smetalo biti "najbolji sesti" igrac u jednoj takvoj ekipi kao sto su tada bili Chicago Bulls, i ovo priznanje je apsolutno zasluzio. A sitne duse ce uvijek pronaci nesto da ga omalovaze, iako je Kukoc i u Europi pokupio sva moguca priznanja...