21.10.2022. u 20:00
Hajduk je u prvom dijelu dominirao i zasluženo stigao do vodstva na krilima svog najboljeg igrača, da bi Dinamova desetka nakon buđenja Modrih sama u nastavku izborila i realizirala kazneni udarac. Vidjeli smo, pritom, i jedan crveni karton.

U najvećem hrvatskom nogometnom derbiju Hajduk i Dinamo su na Poljudu u prvom susretu 14. kola SuperSport HNL-a pred više od 30.000 gledatelja odigrali 1:1.

Bio je to susret u kojem je svakoj momčadi pripalo po poluvrijeme. Hajduk je poveo u 27. minuti golom Marka Livaje, a izjednačio je Bruno Petković iz jedanaesterca u 72. minuti.

Hrvatski prvak je u susret ušao s osam bodova prednosti u odnosu na Hajduk i može biti zadovoljniji ishodom jer je i dalje na +8.

Domaćin nije mogao računati na nedovoljno oporavljene Nikolu i Lovru Kalinića, a na vratima je priliku dobio 21-godišnji Karlo Sentić. Na zadnjem treningu se ozlijedio i Anthony Kalik, pa je u veznom redu priliku dobio Josip Vuković.

21.10.2022., stadion Poljud, Split - SuperSport HNL, 14. kolo, HNK Hajduk - GNK Dinamo. Photo: Milan Sabic/PIXSELL

S druge strane Dinamov trener Ante Čačić nije imao previše problema s ozljedama, no u svlačionicu je ušla viroza. Čačić je odlučio na klupi ostaviti Luku Ivanušeca, a priliku je dobio Martin Baturina. Odmor je dobio i Stefan Ristovski umjesto kojega je startao Sadegh Moharrami.

Hajduk je počeo agresivnije i aktivnije, međutim u prvih 20 minuta nije bilo previše uzbuđenja na terenu. Prvu ozbiljniju situaciju vidjeli smo u 22. minuti kada je Dario Melnjak ubacio do Stipe Biuka, a ovaj pucao pored gola. Samo minutu kasnije odličnu priliku je imao Livaja, ali je loše zahvatio loptu prebacivši vrata.

Prvu udarac prema suparničkim vratima Dinamo je imao u 24. minuti, no Mislav Oršić nije bio precizan iz daljine. Hajduk je posve zasluženo poveo u 27. minuti golom Marka Livaje. Ubacio je Filip Krovinović iz kornera na bližu stativu, Melnjak je prebacio na drugu gdje se našao Livaja te iz blizine zakucao loptu u mrežu za svoj osmi gol ove sezone za 1:0.

Gol Livaje pogledajte OVDJE.

Novu veliku priliku Hajduk je imao u 41. minuti, međutim Vuković sjajnu priliku nije uspio pretvoriti u pogodak, pucao je ravno u Dominika Livakovića koji je odlično zatvorio kut.

Premda Dinamo u prvom poluvremenu nije pokazao ništa, Čačić nije ništa mijenjao na otvaranju drugog dijela. U 56. minuti domaći vratar Sentić je imao prvu obranu na utakmici, nakon Oršićevog udarca. U 60. minuti oba su trenera povukla prve poteze, kod Dinama su ušli Bočkaj i Ivanušec (izašli su Oršić i Špikić), a s druge strane Grgić i Mlakar (umjesto Sahitija i Fossatija).

Dinamo se vratio u igru u 72. minuti. Baturina je uzeo loptu Elezu i ubacio pred gol. Petković je bio u duelu s Awaziemom, nakon čega je pao. Sudac Igor Pajač je nakon asistencije VAR-a pokazao na bijelu točku, a Petković je bio siguran za 1:1. Zbog priovora Pajač je dao crveni karton pomoćnom treneru Hajduka Goranu Karoglanu.

Gol Petkovića pogledajte OVDJE.

U nastavku susreta Hajduk je imao nešto veću inicijativu, no ritam igre je pao i nije bilo većih uzbuđenja. Zbog dvije velike bakljade domaćih navijača, susret je produžen na osam minuta.

Bio je to drugi derbi ove sezone nakon što je Dinamo u prvom na Maksimiru slavio s uvjerljivih 4:1.

Kolo se nastavlja u subotu derbijem začelja između Gorice i Lokomotive (15.00), a potom slijedi ogled Varaždina i Osijeka (17.10).

U nedjelju su na rasporedu posljednja dva susreta, Istra 1961 - Šibenik (15.00), te Slaven Belupo - Rijeka (17.10).

Dinamo vodi na ljestvici sa 35 bodova, Hajduk je drugi sa 27 bodova, dok Osijek na trećem mjestu ima 24 boda.

Niže pronađite tijek susreta kroz naš live prijenos, kojeg ste imali priliku čitati tijekom utakmice.

Kraj
90+8' (Kraj)

Kraj utakmice na Poljudu! Hajduk i Dinamo u velikom su derbiju podijelili bodove, završilo je 1:1.

90+6'

Kako je sada opalio Bočkaj. Snažno, ali i dosta iznad gola.

Žuti karton
90+5' (Žuti karton )

Ljubičić je zaradio žuti karton nakon prekršaja.

90+4'

Grgić je uputio udarac, ali bio je to slab pokušaj. Lagan plijen za Livakovića.

90+2'

Obje ekipe sada pokušavaju iskreirati nešto na brzinu, zasad bez uspjeha.

Nadoknada
90' (Nadoknada)

Igrat će se osam minuta sudačke nadoknade.

Zamjena
90' (Zamjena)

Čačić je odlučio ubaciti Ristovskog. Izlazi Baturina. Nekoliko minuta trajao je prekid zbog baklji, susret se nastavlja.

Zamjena
86' (Zamjena)

Lovrencsics i Čolina ulaze umjesto Biuka i Mikanovića.

Zamjena
84' (Zamjena)

Drmić ulazi, a strijelac Petković izlazi iz igre.

82'

Livaja bi se našao u obećavajućoj prilici da ga je Mlakar proigrao. Slovenac je ipak bio neuspješan, Perić je intervenirao.

Zamjena
80' (Zamjena)

Anatasov ulazi, a Vuković izlazi iz igre.

Žuti karton
74' (Žuti karton )

Žuti karton dobio je Josip Šutalo.

Gol
73' (Gol)

GOL! Dinamo je izjednačio! Petković je izborio i sam realizirao kazneni udarac. Lopta u jednu, Sentić u drugu stranu. Ponovno smo na početku.

Žuti karton
70' (Žuti karton )

Kazneni udarac za Dinamo! Awaziem je požutio, a Pajač je isključio pomoćnog trenera Hajduka Gorana Karoglana.

67'

Baturina je klizećim startom preuzeo posjed i odmah pokušao poslati Petkoviću, kojeg je spriječio Awaziem. Napadač Dinama traži kazneni udarac, sve se provjerava. Pajač ide pogledati na monitor.

65'

Livaja je probio Moharramijevu stranu, ali nije pronašao nikoga od suigrača.

64'

Gore baklje, zbog 'magle' je vidjljivost trenutno slabija.

Zamjena
60' (Zamjena)

Prve izmjene na utakmici. U redovima Hajduka izlaze Sahiti i Fossati, a ulaze Grgić i Mlakar. Za Dinamo ulaze Ivanušec i Bočkaj, zamijenit će Špikića i Oršića.

58'

Oršić je ponovno pucao, odbilo se od nekog od domaćih. Awaziem je dvaput izbio nakon kornera gostiju.

56'

Najbolji pokušaj Dinama dosad na utakmici. Oršić je probao pogoditi donji kut Sentića, a mladi vratar skrenuo je pokušaj u korner.

54'

Petković je ubacio u šesnaesterac Hajduka, no Melnjak je izbio loptu glavom.

51'

Gledamo nekoliko duela zaredom, ali još nema prve opomene na utakmici.

48'

Prvi je ovo derbi u trenerskoj karijeri Mislava Karoglana, zasad može biti zadovoljan.

47'

Ademi je pokupio jednu loptu nakon lošeg ispucavanja Sentića, ona je završila kod Petkovića, koji na lijevoj strani Hajdukove polovice ne pronalazi nijednog suigrača.

Poluvrijeme
46' (Poluvrijeme)

Krenulo je drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme
45' (Poluvrijeme)

Poluvrijeme na Poljudu! Hajduk uz dominaciju kroz cijeli prvi dio utakmice vodi 1:0.

45'

Petković je lucidnim pasom probao pronaći Oršića, ali Dinamov broj 99 bio je prekratak, Sentić je to preuzeo.

42'

Livaja je svugdje. Sad je našao Vukovića na pet metara, najveća šansa još od pogotka Hajduka, no veznjak je pucao točno u Livakovića.

41'

Hajdukovci izgaraju od želje. Livaja je dao zamalo prejaku loptu za Mikanovića, koji se zbog toga grize.

34'

Krovinović je potegnuo s nekih 25 metara, završilo je u bloku.

33'

Livaja leži na travnjaku, ali nije dobio prekršaj nakon kontakta s Perićem.

Gol
27' (Gol)

GOL! Hajduk vodi, Marko Livaja je strijelac! Krovinović je izveo korner, a domaća desetka našla se sama na pravom mjestu, kod druge stative, i pogodila za vodstvo.

24'

Oršić sada prijeti s druge strane. Opalio je s dvadesetak metara, nije otišlo previše iznad grede, ali rezultat je i dalje 0:0.

22'

Splićani kradu loptu na Dinamovoj polovici, Livaja nije bio precizan, ali je tražio i kazneni udarac. Pajač se kratko konzultirao i rekao da ga neće dobiti.

21'

Hajduk je stvorio prvu opasnu šansu na dvoboju. Sahiti je nabacio za Biuka s lijeve strane kaznenog prostora, a mladi napadač neprecizno pucao glavom.

18'

Ljubičić daje kvalitetnu loptu za Oršića, koji je zaradio prvi korner za Dinamo, uz protest domaćih navijača.

16'

Baturina je izgubio loptu, hajdukovci potegnuli prema golu dinamovaca. Nisu se uspjeli dogovoriti te predali posjed. Bila bi to izgledna šansa.

13'

Vuković je pokušao ubaciti u opasni prostor Dinama, no pojavio se Perić te izbacio. Hajduk iz kornera nije uspio zaprijetiti.

12'

Oršićev slodan udarac nije 'ulovio' nijednog od njegovih suigrača u plavom, Sentić je došao do posjeda.

10'

Hajduk izvodi prvi udarac iz kuta na utakmici nakon što je Josip Šutalo izbacio loptu. Krovinović je dao prejak centaršut.

7'

Krovinović je izveo slobodan udarac, lopta je završila u šesnaestercu Livakovića, no Dinamo je na kraju to očistio.

Zaleđe
5' (Zaleđe)

Awaziem je dugom loptom pronašao Livaju, predvodnik Hajduka htio upititi udarac, ali podignuta je zastavica. Zaleđe.

4'

Momčadi se na startu utakmice nadmudruju na sredini terena, čekamo prvu priliku na susretu.

Početak
POČETAK (Početak)

Krenula je utakmica na Poljudu!

JOŠ MALO...

Desetak minuta dijeli nas od početka utakmice na uzavrelom Poljudu...

Što se sve događalo uoči utakmice i kakva će atmosfera biti na tribinama, možete pratiti u našem drugom live prijenosu OVDJE.

MEĐUSOBNI OGLEDI

U posljednjih pet međusobnih susreta dviju momčadi, Dinamo je u ligi slavio dvaput (3:1, 4:1), Hajduk jednom (1:0), a jedna je utakmica završila remijem (0:0). Preostali susret je onaj u Superkupu, kojeg su Zagrepčani osvojili nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

ČAČIĆ

– Ne mislim da će ova utakmica riješiti prvenstvo kako god završila. Nama je najvažnije ostati fokusiran na svaku utakmicu, treba nam dinamika osvajanja bodova kako bismo se zadržali na tronu. Ni u jednom trenutku ne smijemo pomisliti da je prvenstvo gotovo, Hajduk ima ozbiljne ambicije, na visokoj je razini - najavio je susret strateg gostiju Ante Čačić.

KAROGLAN

- Ovo je moj prvi derbi i osjećam se odlično, motivirano, kao što osjećam i veći stupanj odgovornosti. Da, pomogle su nam pobjede u zadnjim minutama, gol je gol, bodovi su bodovi, u 1. ili 99. minuti to jednako vrijedi. Najvažnije je da igramo do kraja, borimo se i ne paničarimo - rekao je uoči utakmice trener domaćina Mislav Karoglan.

PRIJENOS

Susret možete gledati na prvom programu Max Sporta.

Zaleđe
SUĐENJE (Zaleđe)

Današnju će utakmicu suditi Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline.

TABLICA

Evo kako stvari stoje na tablici uoči utakmice. Dinamo trenutno ima osam bodova više od Hajduka i slavio je nad svim protivnicima u ligi dosad.

SASTAVI

Stigli su sastavi momčadi. Otpao je kapetan Hajduka Lovre Kalinić pa će na gol domaćih stati Karlo Sentić. Livaja predvodi napad Splićana, dok je Petković najistureniji u plavim redovima.