Naš Marin Čilić u 2. kolo US Opena prošao je nakon što mu je njegov protivnik, Rumunj Marius Copil, predao meč kod zaostatka 5:7, 1:6, 1:1. Za nas bolje jer Marin se tako nije previše namučio za prolazak dalje, a za gledatelje koji su platili ulaznicu lošije.
Pogotovo što je Copilova predaja bila samo jedna od čak devet u 1. kolu muške konkurencije. A to znači da je u prvom kolu predano čak 14 posto (9 od 64) mečeva muškog dijela ždrijeba.
Svaki put druga ozljeda
U razdoblju od 1997. do 2013. godišnji prosjek predanih mečeva u 1. kolima na svim Grand Slamovima zajedno iznosio je oko 10, a sada samo na US Openu, i to poslije 1. kola, imamo devet predaja.
Za usporedbu, 1992. godine na svim mečevima četiri Grand Slama, dakle u njih 508, bilo je svega 13 predaja, odnosno 2,5%.
Očito je da postotak predaja na Grand Slamovima u zadnje vrijeme jako raste. Prošle sezone on je bio najviši ikad i iznosio je 5,5%, a ove godine zahvaljujući US Openu još će se podebljati.
Još samo tri predaje dijele nas od rekorda na nekom Grand Slamu – 11 ih je bilo, također na US Openu, 2011. godine.
Glavni razlog brojnih predaja je – novac! Naime, samo za nastup u 1. kolu US Opena dobije se 54.000 dolara pa onda i igrači koji su ozlijeđeni dolaze pokupiti tu nagradu. Neki čak besramno odigraju samo gem ili dva i nakon toga uhvate se za ozlijeđeni dio tijela. I u takvim su situacijama direktori teniskih turnira nemoćni.
A tko su uopće tenisači najskloniji predajama? Posljednjih 10-15 godina trojica najpoznatijih po tome su Dolgopolov, Tipsarević i Stakhovsky. A za njih se često sumnjalo i da puštaju mečeve zbog kladionica.
Od sadašnjih najboljih tenisača svijeta najpoznatiji po predavanju mečeva je Kei Nishikori. Japanac kojeg pamtimo po tome što ga je Čilić pobijedio u finalu US Opena 2014. godine predao je tijekom karijere već 27 mečeva!
Što se tiče razloga predaje, kod Nishikorija nema pravila, zaustavljale su ga ozljede gotovo svih dijelova tijela. Četiri puta odustajao je od meča zbog leđa, po tri zbog kuka i trbušnjaka, a problem su znale biti i prepone, gležnjevi, lakat, bolovi u rukama i nogama...
Pretjeruje li Kei s predajama ili ne, pitaju se stručnjaci, pogotovo što on još od 2009. godine nije imao ozljeda koje bi mu upropastile cijelu sezonu. Čim osjeti bol, makne se s terena i relativno brzo vidimo ga ponovo na njemu.
Đoković često predaje
Od najpoznatije teniske četvorke – Đoković, Nadal, Federer, Murray – najčešće je mečeve predavao Srbin, a za uzor je pak Federer, koji u nešto manje od 1400 mečeva na Touru nijednom nije predao meč nakon što ga je započeo. Samo tri puta na Touru Federer je odustao od borbe, ali prije nego što je ona i počela.
A borac poput Federera je i naš Marin Čilić, koji je često završavao mečeve iako se za vrijeme njih ozlijedio. Sjetimo se samo finala Wimbledona 2017. godine, kada je s velikim žuljevima dovršio meč protiv Federera, a Roger ga je zbog toga nakon finala nazvao herojem.
Eh, da se barem svi ugledaju na Rogera i Marina, a ne da se ponašaju poput varalica koji dođu uzeti novac pa predaju meč.•
Đoković je vrhunski varalica..Zaradio 110 miliona $. Kako to? A Čilić ne vara i zaradio 10 miliona. Čudno.