Je li baš katastrofa što se hrvatska nogometna reprezentacija nije plasirala na Svjetsko prvenstvo u JAR-u? Gledamo li kroz prizmu navijača, onda je možda i bolje da ne idemo u JAR.
– Iako je to po prirodnim ljepotama predivna zemlja, nije mi jasno da se Fifa odlučila JAR-u dati SP. Pa to je najnesigurnija zemlja na svijetu, proveo sam ondje nekoliko mjeseci i zaista je opasno – pričao nam je Bruno Zajec, čiji je pokojni sin Igor nekoliko godina radio kao trener mlade reprezentacije JAR-a u hokeju na ledu.
Zaboravite na seks
Kakva su vaša iskustva?
– Posljednji put bio sam u JAR-u prije tri godine, a čujem se s nekim ljudima i znam da je kriminala sve više. Svuda je opasno, a u neke dijelove bijelci ne smiju ići. Moja dva prijatelja izišla su iz jedne robne kuće na desnu stranu umjesto na lijevu i odmah su opljačkani, a trčanjem su se morali spašavati i od težih ozljeda. Primjerice, nikako vam na pamet ne smije pasti da nosite nakit, sat, a u džepu ne smijete imati više od 20-30 randa (vrijednost ekvivalentna kuni, nap. a.), jer čim izađete na ulicu, znajte da će vam sve to uzeti prosjaci – govori Zajec.
Dakle, Fifa je ušla u veliki rizik?
– Vidjeli ste tragediju u Angoli. To je Afrika, nešto potpuno drukčije od Europe i ostalih kontinenata. To je džungla, ondje treba preživjeti. Bojim se da će biti mnogo opljačkanih, pa i mrtvih. Jednostavno, ondje će biti previše navijača, teško je to osiguravati. Čujem da će biti mnogo policajaca iz Europe. Pa ni oni neće biti u JAR-u sigurni, a kamoli obični gledatelji i navijači.
Velika je opasnost od spolnih bolesti, a prostitucije ima na svakom koraku.
– Zbog toga navijači moraju zaboraviti na takve izlete, to je previše riskantno.
Hrana jako jeftina
No, bez obzira na sve rizike, brojni navijači doći će u JAR. Što mogu vidjeti?
– To je prekrasna zemlja. Ima najveći akvarij na svijetu, Kruger park, u kojem žive brojne vrste životinja, velik je površinom kao Hrvatska. Ima divnih mjesta i s tog aspekta može biti privlačno.
Zajec kaže da u ovo vrijeme recesije turistima neće biti skupo.
– Ručak u kineskom restoranu stoji 25 kuna (kod nas oko 100), riblja večera za dvoje s finom buteljom vina 100, a voće i hrana u trgovinama tri su puta jeftiniji nego kod nas i u Europi.
Evo sta sam ja neki dan pisao. Covjek potvrdjuje svaku moju rjec. Gdje onaj profesor iz Svicarske da nam razjasni?