Ovih je dana na olimpijskim borilištima u Pjongčangu mnogim navijačima i fotoreporterima za oko zapela Anastasija Brizgalova, 25-godišnja igračica curlinga koja neodoljivo podsjeća na Angelinu Jolie.
Ruskinja, koja kao i svi njezini sunarodnjaci u Koreji nastupaju pod olimpijskom zastavom, jučer je dokazala da je i uspješna, a ne samo lijepa. Naime, osvojila je brončanu medalju u mješovitom curlingu, i to zajedno sa suprugom Aleksanderom Krušelnickijem.
Dvojac je do brončane medalje došao uz šest pobjeda i tri poraza, a posebno je emotivno svako bacanje doživljavala Anastasija, koja se rasplakala nakon osvajanja bronce.
Od države dobili titulu magistra
– Jako je važno što smo Aleksander i ja obitelj, zbog toga smo lakše podnijeli poraz u polufinalu. U borbi za broncu željeli smo odigrati meč na koji možemo biti ponosni i uspjeli smo – rekla je Anastasija nakon pobjede.
Brizgalova je završila studij tjelesne kulture, sporta i zdravlja u Sankt Peterburgu, u kojem trenutačno pohađa i studij prometa. Curlingom se počela baviti 2009. godine, nakon što je vidjela reklamni pano u jednoj dvorani. Nakon osvajanja Svjetskog prvenstva 2016. godine, dobila je, baš kao i njezin partner Aleksander, počasnu titulu magistre sporta.
Komentirala je i to kako doživljava što je mnogi gledaju kroz ljepotu.
– Neki kažu da sam ista Angelina Jolie, neki me uspoređuju s Megan Fox. Simpatično mi je to, no ipak bih voljela da više govore o mojim i Aleksanderovim sjajnim rezultatima – rekla je Anastazija i dodala:
– No, svaka pažnja medija je korisna, barem ćemo dodatno popularizirati curling u Rusiji.
A curlingu treba i veća popularizacija u svijetu, jer tim sportom ozbiljno se bave sportaši u samo 15-ak zemalja (ukupno se igra u 54 zemlje).
Najpopularniji je u Kanadi, SAD-u te u skandinavskim državama, ali i u Škotskoj. A baš u toj zemlji, u gradu Edinburghu, oformljen je i prvi curling-klub u svijetu, davne 1838. godine.
U tom klubu napisana su i prva pravila za curling.
Prva međunarodna natjecanja održana su u 19. stoljeću u Europi i Sjevernoj Americi.
U Hrvatskoj šest klubova
Na 1. zimskim olimpijskim igrama u Chamonixu 1924. godine bio je samo pokazni sport, ali nije prihvaćen. Curling je ponovno prikazan 1932., 1988. i 1992., ali tek je 1998. godine u Naganu službeno ušao na popis olimpijskih sportova.
Svjetska prvenstva u muškoj konkurenciji igraju se od 1959., a u ženskoj od 1979. godine. U curlingu ekipe žele uz pomoć četki smjestiti po osam stonera što bliže središtu, koje je označeno krugovima na ledenoj površini. Glavni igrač prvi baca svoja dva stonera prema središtu kruga, a posljednji baca kapetan momčadi. Stoner je načinjen od granita i teži 20-ak kilograma.
Curling se igra i u Hrvatskoj, i to od 2003. godine. Postoji šest klubova – pet u Zagrebu te jedan u Slavonskom Brodu.
Inače, prvenstvo Hrvatske uglavnom se igra u Bratislavi (samo jednom održano je u Zagrebu), zato što kod nas ne postoji led za curling koji je poseban i razlikuje se od leda za hokej i klizanje.
Zato hrvatski klubovi stalno moraju putovati u Bratislavu kako bi igrali prema uvjetima koje je propisao Svjetski curlinški savez.
Iako, jednom su rekli, ako je Ivan Šola od Dalmatinaca mogao napraviti uspješne vozače boba, mogli bismo onda i naše ljude s balota preusmjeriti na balote na ledu – curling...
Kamo ide ovo današnje novinarstvo? Zar je u svakoj ženi koja imalo normalnije ili ljepše izgleda odmah potrebno tražiti 'novu Angelinu'? Kakve su to stalne seksističke ideje? Zašto jednostavno žena ne ostane sportašica sa svim svojim uspjesima i neuspjesima? Ali ne, novinari kao zbog nas čitatelja izvlače ovakve bedaste zaključke, a u stvari podilaze mainstreamu u današnjem svijetu gdje se sve seksualizira, od prodaje margarina i cigli do sportašica. Nemojte od sporta raditi svoje porno sličice koje tajno čuvate na skrivenom dijelu svog diska, bilo onog pravog u kompu, bilo onog u vašoj glavi.