KONDICIJSKA PRIPREMA

Zoran Mamić: Naših 90 posto igrača ima svoje osobne trenere

Zoran Mamić
Marko Prpic/PIXSELL
26.02.2016.
u 22:00

Godišnju cehovsku nagradu Udruge kondicijskih trenera Hrvatske dobio je Marino Bašić, donedavni trener Borne Ćorića i aktualni kondicijski trener svjetskih veslačkih prvaka braće Sinković

I 14. izdanje Međunarodne konferencije Kondicijska priprema sportaša na KIF-u započelo je proglašenjem najboljeg kondicijskog trenera za prošlu godinu, a to je ovom prilikom Marino Bašić, bivši kondicijski trener Borne Ćorića i aktualni kondicijski trener svjetskih veslačkih prvaka braće Sinković.

- Raditi s Bornom bilo je jednostavno jer je on sve moje sugestije prihvaćao. Radio sam s puno dobrih sportaša, ali vrlo je malo onih koji su imali takvu motivaciju i disciplinu rada kao što ju ima Ćorić koji će jednog dana ući u top 5 svjetskih tenisača - kazao je laureat i objasnio zašto je došlo do prekida njihove suradnje.

- Radili smo od njegove 15. do 18 godine i kako smo puno vremena provodili zajedno kod njega je došlo do potrebe za promjenom. Čak smo i pričali o tome što da kažemo u javnosti zašto prekidamo kad nema konkretnog razloga, kao kad cura i dečko prekidaju bez posebnog povoda. Borna je naprosto odlučio promijeniti teniskog trenera, psihologa pa je promijenio i kondicijskog trenera.

Kondicijski trener godine bio je i jedan od četiri sudionika uvodne tribine na kojoj su svoja iskustva sa polaznicima konferencije podijelili i Dinamov trener Zoran Mamić, Cibonin trener Damir Mulaomerović te vaterpolski izbornik Ivica Tucak koji se požalio:

- Otkako sam u rujnu 2012. preuzeo reprezentaciju, niti jednom nisam imao kompletnu reprezentaciju, a kulminacija je bila na ovogodišnjem EP-u kada smo ostali bez trojice jako bitnih igrača. Ozljede proizašle iz prevelikog broja utakmica naš su stalni problem pa se nadam da ćemo za Rio konačno biti kompletni.

Tucak se pohvalio s vrsnim kondicijskim trenerom Perom Kuterovcem, ali se požalio na nešto drugo.

- Mi do vrhunskog rezultata ne možemo doći bez 7,8 sati treninga dnevno od čega su dva sata teretana, a dobar dio otpada i na plivački dio kondicije pa kada vidim da igrači "plaču" onda Peru zaustavim. Nažalost, mi smo sport čiji klubovi nemaju mogućnost da putuju čarterima pa nam putovanja kući autobusom čak i u regionalnoj ligi traju po 12, 13 sati i to pojačano troši igrače pa se češće ozljeđuju.

Na isti problem požalio se i Mulaomerović:

- Mi smo iz Litve putovali 18 sati nakon čega je najvažnije od svega regenerirati igrače. S druge strane, mladi moraju trenirati i tu je tanka granica između izvrsne spreme i preopterećenosti pa sve treba vrlo studiozno planirati.

Dinamov trener, pak, s putovanjima problema nema.

- Mi na inozemne utakmice putujemo čarterima i vrlo brzo smo nazad, a za hrvatska putovanja imamo vrlo komforan autobus i to nam donosi izvjesnu prednost.

Ono što muči Mamića pa i mnoge druge hrvatske trenere jest to što oni nakon neke značajne pobjede nerijetko završe na cajkama, a veličine poput Cristiana Ronalda baš tada idu na tretmane za oporavak, ako treba i usred noći.

- Ono na što ne možemo potpuno utjecati jest ponašanje naših sportaša kada su izvan kluba i to pokušavamo utjecati na njihovu samosvjest jer i taj dio života utječe na njihov psiho-fizički status. Nama je veliki problem okruženje igrača jer svi žele biti njihovi agenti, a roditelji pak u vlastitoj djeci vide rješenje svojih engzistencijalnih problema i na igrače se stvara enorman pritisak. I zbog toga smo angažirali i sportske psihologe pa ih imamo i u omladinskom pogonu i u prvoj momčadi.

Imaju u Dinamu, i to u prvoj momčadi, čak tri kondicijska trenera.

- S obzirom da nam igrači igraju za više pogona, za seniore, juniore, B momčad, mi smo rad s igračima jako individualizirali. Nekad su prvi treneri sve radili sami a i oni koji su imali kondicijskog trenera nisu mu dozvoljavali da imaju utjecaj kakav oni imaju danas. A oni su se doista nametnuli i nekad ih je teško kontrolirati pa dolazi i do sukoba mišljenja.

Prilično je velik broj dinamovaca koji imaju svoj osobnog trenera i na svom tijelu rade izvan kluba pa je Mamić poželio:

- Takvih je valjda 90 posto i mi protiv toga nemamo ništa protiv, no ipak bismo voljeli da oni s nama više komuniciraju kako ne bi došlo do ponavljanja istog tipa treninga i preopterećenja igrača, da se jedni ne bave zeljem, a drugi kupusom.

Mamićev kolega po struci Damir Mulaomerović u Ciboni takvih "problema" nema jer su njegovi prvotimci uglavnom zadovoljni radom Cibonina kondicijskog trenera. No, čini se da bi Mula volio da mu uprava osnaži stručni stožer s drugim profilom stručnjaka.

- Bez vrhunske kondicijske pripreme vi danas nemate što tražiti u vrhunskom sportu, no mislim da će budućnost sporta ići u pravcu kohezije između kondicije i psihologije. Bit će jako važno kako se mentalno pripremate za velike utakmice, velika natjecanja, ponajprije s mladim igračima, a ti stručnjaci će se morati pozabaviti i s motivacijom klinaca koje tehnološki "gadgeti" sve više odvlače od sporta.

>> Ako vas zanimaju tajne kondicijskog treninga djece sportaša dođite na predavanje

Komentara 2

Avatar Pravi Hrvat na kvadrat
Pravi Hrvat na kvadrat
22:36 26.02.2016.

90 posto igrača GNK Dinama ima svoje osobne trenere ali svi oni imaju samo jednog nogometnog tatu u liku duše, srca i gazde hrvatske svetinje nezaboravnog i nezamenljivog pravog hrvata gospodina Zdravka Mamića.

GV
golub Vaso
01:00 27.02.2016.

bornu corica sada kondicijski trenira valentina

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije