DONOSI MAX!

Zov Barcelone: 'Novi Messi' ne zabija

Alen Halilović (1)
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
18.02.2014.
u 22:15

Igrač koji želi ostati zapamćen kao nogometni velikan jako riskira dolaskom na Camp Nou ili Bernabeu prije nego što se dokazao.

Nema razloga ne vjerovati Zdravku Mamiću, kralju nogometnog menadžerstva, ali Barcelona drži karte dobro skrivene. Javnost zna samo ono što je iz hrvatskog tiska prenijela državna agencija EFE, a od nje preuzela brojna glasila u Španjolskoj i Latinskoj Americi.

Među njima je i Marca, no šef njezina dopisništva u Barceloni, Luis Rojo, kojemu je Camp Nou drugi dom, kune se da nije čuo za temu o Haliloviću. Nešto je bolje informiran novinar barcelonskog Sporta, Joan Tejedor, koji smatra realnim da je mlađahni dinamovac na Barcinoj meti.

– Ovdašnji su mediji prenijeli vijest o Barceloni i Haliloviću, ali iz kluba nisu javili ništa konkretnog. Izvjesno je da Barca ima jako široku mrežu promatrača i da nadzire velik broj igrača. Prati sve europske lige.

Tajnovitost je posljedica Barcine prakse da rijetko komentira pregovore s mladim igračima.

– Ako je Halilović dobar kao što govore, tada je Barcelona sigurno dobro informirana o njemu. Ali, sportski direktor (Andoni Zubizarreta, nap. a.) ne izvještava javnost o pregovorima – napominje Tejedor.

Dok javnost čeka da se oglasi Barcelona, mediji širom svijeta profiliraju Halilovića i procjenjuju kako bi se uklopio u prvu momčad.

Natjecanje u hvalospjevima

Ozbiljni katalonski dnevnik La Vanguardia ne sumnja u Barcelonina nastojanja oko Halilovića. “Ovaj mali, ljevonogi i spretni krilni igrač jedno je od najvećih obećanja europskog nogometa. Nije rođeni strijelac, ali često asistira nakon što talentom, brzinom i drskošću prijeđe protivnike.”.

Barcelonski je Sport u nekoliko navrata opširno portretirao Halilovića.

“Nije Argentinac nego Hrvat, no Alen Halilović već je poznat kao ‘novi Messi’. Ljevonog kao i Argentinac, ističe se sposobnošću prelaženja protivnika, ali mu nedostaju pogoci”, dodao je Sport u opsežnom profilu.

“Dinamov broj 28 zadivljuje elegancijom i samopouzdanjem, ali treba još mnogo naučiti o kolektivnoj igri i obrambenim zadaćama”, ističe Diariosdefutbol.com, koji je Alena nazvao “balkanskim dijamantom.” Portal Futuroscracks.com, posvećen nadolazećim zvijezdama, još je izdašniji u pohvalama. “Jak je u driblingu, ima izvanredan pregled igre i visoku preciznost u nabacivanjima. Polazi od aut-linije s tendencijom proboja u sredinu, odakle traži suigrače.”.

Nepregledan niz udvarača

Kad-tad ćemo doznati koliko je tko bio zagrijan za Halilovića, no već je sad očito da ga prati zapanjujuć broj udvarača. Od ranog ljeta 2013. do danas, domaći i inozemni mediji povezivali su ga s Tottenhamom, Interom, Milanom, Benficom, Borussijom, Bayernom, Barcelonom i Realom, čiju je zainteresiranost u prosincu otkrio Dinamov predsjednik Mirko Barišić.

Svježe neslužbene informacije govore da Barca nudi Dinamu fiksnih pet milijuna eura odštete plus varijable, s kojima bi se konačan iznos popeo do 13-14 milijuna eura. Iznosi spomenuti u medijima ludo variraju, od Benficinih 3,5 milijuna do Tottenhamovih 20 milijuna.

Foto: Daniel Kasap/Pixsell

Ta svota zvuči nerealno čak i kad se uzme u obzir likvidnost londonskog kluba koji je ljetos zaradio bogatstvo na Garethu Baleu. Tko ne bi zgrabio takvu ponudu za momka čija karijera još može krenuti naopako, a cijena se strmoglaviti? Kao i karijere mnogih mladića o čijim su talentima novinari i stručnjaci pričali bajke.

Već i deset milijuna za Halilovića bio bi dobar posao za klub, no kako bi se skori transfer odrazio na karijeru mladog igrača? Dovoljno je prisjetiti se Gorana Vučevića, koji je u Barcelonu došao kao najbolji igrač 1. HNL, ali je za njezinu prvu momčad odigrao samo par utakmica.

Vrhunski talentirani Danac Thomas Christiansen čak je kao član Barcelone B odigrao dvije utakmice za Španjolsku, ali je za Barcu nastupio samo dvaput u kupu i izletio nakon pet godina u pričuvama.

Bolje Rakitićevim putem...

Dok je igrao u Barcinim juniorima, Giovaniju Dos Santosu (24) mediji i stručnjaci posvetili su veće ode nego Haliloviću, a Frank Rijkaard ga je promaknuo u prvu momčad. Nakon jedne sezone, Pep Guardiola ga je 2008. škartirao i pustio da godinama luta, dok nije prošle sezone zablistao u Mallorci. Ni status standardnog meksičkog reprezentativca nije mu pomogao da opet odjene Barcin dres (osim možda kod kuće pred ogledalom). Sična sudbina čeka i mlađeg, također cijenjenog brata Jonathana (23), koji je od ljeta 2009. skupio skromnih 14 nastupa u Primeri.

Lijepo je naći se na meti velikana, makar krajnji domet bilo kiseljenje u pričuvama. No, igrač koji želi ostati zapamćen kao nogometni velikan jako riskira dolaskom na Camp Nou ili Bernabeu prije nego što se dokazao.

Kao, primjerice, Ivan Rakitić, oko čijeg se transfera već vodi mali rat između španjolskih velikana. Bude li se na ljeto preselio u Atlético ili Barcelonu, doći će praćen pompom, kao pojačanje, nakon pune afirmacije stečene u Sevilli i Schalkeu. Takav bi put do vrha bio lakši i Haliloviću.

>> Novi veliki transfer na pomolu: Dinamo čeka deset milijuna eura

Komentara 2

Avatar Glina74
Glina74
13:08 19.02.2014.

blabalablabala bla bal bal blaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije