Bioelektrana na drvni otpad i sječku, a koja će proizvoditi 1,2 MW električne i 3,7 MW toplinske energije započet će s radom u Glini tijekom veljače. Elektranu vrijednu pet milijuna eura izgradila je tvrtka BE-TO.
Ugovor sa Šumama
Investiciji treba dodati 880 tisuća eura za gradnju vrelovoda do Kaznionice kao glavnog potrošača. U elektrani je otvoreno 17 radnih mjesta, a s početkom rada zaposliti će ih još. Tijekom godine u kotlu od 8 MW elektrane nestati će 240.000 tona drvnog otpada iz procesa proizvodnje sestrinske tvrtke Drvni centar, a kupnja sirovine je ugovorena s Hrvatskim šumama.
– U elektranu smo ugradili domaću opremu TPK, Uljanika i drugih proizvođača iz Zagreba, Karlovca i Pule. Poštovali smo najviše ekološke standarde. Emisija štetnih tvari sedam puta je manja od dozvoljene. Pepeo nastao u elektro filterima koristi se u cementnoj industriji pa su komercijalno upotrebljivi svi produkti proizvodnje energije iz biološkog drvenog otpada. Investicija će se isplatiti za osam godina- kaže Vjekoslav Ribarević, konzultant TE-BO. Ovo je inače jedna od najljepših privatizacijskih priča u Hrvatskoj. Tvrtka Sherif kupila je naime bivšu Pilanu i pokrenula Drvni centar koji ima promet 40 milijuna eura i izvozi u cijeli svijet te dio Pamučne predionice u kojem je BE-TO izgradila elektranu. Sada zapošljavaju 202 radnika. Grad je u dogovoru s poduzetnicima.
– Izmijenili smo prostorni plan i u njega uvrstili trase vrelovoda i prostor za širenje poduzetničkih zona. Proširiti ćemo i urediti Šemerčevu ulicu koje je gradnjom elektrane postala glavna pristupna cesta postrojenju. Podupiremo planiranu gradnju druge elektrane BE-TO-a i vrelovoda do tvornice Hipp koja će tako zatvoriti kotlovnicu na lož ulje- kaže gradonačelnik Milan Bakšić. Napominje kako su izašli ususret vodećim tvrtkama.
Priključenje ustanova
Toplovod prema Kaznionici prolazi pored stambenih zgrada, škola, vrtića, Doma zdravlja i budućeg Doma za starije na prostoru stare bolnice. Svi oni imaju kotlovnice na lož ulje. U planu je i njihovo priključenje na toplovod što će smanjiti troškove i doprinijeti očuvanju okoliša. Također, jeftina topla voda omogućava razvitak stakleničke proizvodnje i niske troškove sušenja proizvoda, što će Grad poticati.