Minsko-eksplozivna sredstva oko Petrinje pogibeljna su još od završetka Domovinskog rata, svakog ljeta mora alergičnih građana su divlja polja ambrozije, a ovih dana neviđena je najezda komaraca, razmnoženih nakon četiri velike poplave od veljače do ovog mjeseca.
Gradska vlast Petrinje prionula je svladavanju ovih nemalih opasnosti i napasti. Danas su ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje Dražen Jakopec i zamjenica gradonačelnika Svjetlana Lazić potpisali ugovor o doniranju 50.000 kuna za financiranje deminiranja minsko sumnjivih površina Kotar šume, najopasnijeg područja u okolici Petrinje. Za taj prostor s prve ratne crte HCR raspolaže podacima o postojanju još 790 mina, do sada ih je pronađeno 778 komada, a dogodilo se 35 minskih incidenata s 14 poginulih i 18 teško ozlijeđenih osoba.
-U ovoj je godini strateški cilj uklanjanje minske opasnosti iz Kotar šume, rekao je ravnatelj HCR D. Jakopec, uz kojeg je potpisivanju donacije Grada Petrinje nazočio i saborski zastupnik Mladen Novak. U isto prijepodnevno vrijeme gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović u selima na Banovini i po gradu pregledao je rasprostranjena polja agresivne ambrozije, koja stvara velike zdravstvene probleme građanima. Mehanizacijom i ljudima gradske tvrtke Komunalac Petrinja počelo je malčiranje i košnja najvećih površina, najprije oko zapuštenog bivšeg željezničkog kolodvora, a slijede naselje Sajmište i drugi dijelovi. U gradsku blagajnu morat će se posegnuti i protiv neizdrživih komaraca.
– Novčanu pomoć zatražili smo od Ministarstva zdravlja, ali nam je uzvraćeno da nemaju sredstava, pa ćemo sami iz fonda za elementarne nepogode provesti minimalnu dezinsekciju- danas je kazao Darinko Dumbović.
>>Građani su dužni ukloniti ambroziju i druge opasne biljke sa svoga zemljišta
>>Ambrozija zaposjela poplavljene poljoprivredne površine u županjskoj Posavini