Karlovačka županija prva u Hrvatskoj krenula je u ‘lov’ za milijunima eura koji stoje kao neiskorišten potencijal u lovnom i ribolovnom turizmu. Zaključak je to sa jučerašnjeg sastanka koji je održan uz početak izrade Strategije održivog lovnog i ribolovnog turizma u periodu do 2020. godine.
Veliki potencijali
Da su lovci i ribolovci izniman resurs potvrdio je i Domagoj Križaj pomoćnik ministra poljoprivrede. Naglasio je kako će ministarstvo za takve projekte na ovim prostorima moći pridonijeti nizom subvencija, ali i tehničkom pomoći.
Potpore se mogu očekivati i od drugih ministarstava, ali ponajviše iz fondova Europske unije.
–Prije svega, treba naglasiti kako je lovni i ribolovni turizam naša prioritetna strateška odrednica. Zato smo se odlučili za izradu strategije kao drugog koraka u tom pravcu. Riječ je o dokumentu bez kojeg nećemo moći povući ni centa s državnog, ni s EU nivoa, iako nam na tom polju stoje na raspolaganju milijuni eura.
O kako velikom potencijalu govorim dovoljno pokazuje podatak iz EU gdje je lani od lovnog turizma inkasirano 16 milijardi eura. Ribolovci troše čak i više, oko 19 milijardi – rekao je Viktor Šegrt, direktor Razvojne agencije Karla.
Podršku u projektu izrade strategije dao je i dožupan Josip Šafar naglasivši da se u Karlovačkoj županiji dosad dosta inertno odnosilo prema turističkim projektima. Stoga ovdašnje institucije moraju postati pokretačka snaga za te projekte.
Pomoć razminiranju
Da ovaj prostor ima iznimne lovne i ribolovne resurse govori i podatak kako je 1988. svaka lovačka udruga na području grada Karlovca inkasirala od turizma čak 54.000 tadašnjih njemačkih maraka.
Zanimljiv podatak iz EU je i što četvrtina gostiju u području lovnog i ribolovnog turizma dolazi iz drugih zemalja. Dokaz ribolovnih potencijala su gosti koji i sada čarterima dolaze čak i Rusije, kako bi uživali na ovdašnjim rijekama i jezerima. Projekti lovnog i ribolovnog turizma mogu pomoći i ubrzavanju razminiranja prostora koji će se kasnije koristiti za njihovo provođenje.