Sjever Škotske

''Budite 'za': Sloboda i viski idu zajedno''

Škotska
Foto: Miho Dobrašin
17.09.2014.
u 08:40

U Invernessu, gradu od 80 tisuća stanovnika, i separatisti i lojalisti tvrde da će prevagu donijeti nekoliko glasova

Nad Invernessom, srcem planinskog sjevera Škotske, sunčeve zrake probijaju sive oblake osvjetljavajući podijeljeno društvo. Na glavnoj ulici High Street aktivisti koriste posljednje sate za pridobivanje neodlučnih glasova uoči sutrašnjeg referenduma o nezavisnosti. U gradu s 80.000 stanovnika i separatisti i lojalisti tvrde da će prevagu odnijeti “nekoliko glasova”. Ista neizvjesnost vlada diljem Škotske.

Plave naljepnice s oznakom “Da” nižu se ulicama, strše sa stupova, a na ulazu jedne pivnice goste čeka veliki natpis: “Sloboda i viski idu zajedno. Ova pivnica je za Da.”

No odvjetnik Alistair Fraser (52), zagovornik ostanka u Ujedinjenom Kraljevstvu, tvrdi da će tiha većina pobijediti. “Želimo stabilnu i mirnu Škotsku. Put u nezavisnost je put u nepoznato, poput aviona koji se može srušiti”, ističe.

On je blizak generaciji iznad 60 godina koja, prema anketi kuće YouPoll, sa 64 prema 36 podržava ostanak u kraljevstvu. “Stari su iskusni, oni ne srljaju”, objašnjava Fraser. Mogući odlazak kompanija iz Škotske, otkazi, gubitak funte te ostanak izvan EU-a uvjerili su ga da je bolje ostati u zajedničkoj državi u kojoj je “relativno dobro”.

“To su gluposti. Pokušavaju nas uplašiti i obeshrabriti”, ističe Dave Barker (50), zaposlenik zaštite u informatičkoj tvrtki. Njegova 16-godišnja kći potaknula ga je na aktiviranje za nezavisnost. “Mlade se ne može uplašiti. Upozorenja da se ne može dodatno ih motiviraju”, kaže.

Ovo su prvi izbori na kojima pravo glasa imaju 16-godišnjaci. Glasovati mogu samo stanovnici Škotske, uključujući i strance, ali ne i škotska dijaspora. Lokalna vlada želi da o budućnosti odluče oni koji ondje žive.

“Volimo Škotsku i želimo birati svoje političare, samostalno raspolagati nacionalnim bogatstvima naftom, plinom i vodom te ne želimo nuklearno oružje smješteno u našoj zemlji”, ističe Barker.

Za glasovanje se registriralo 97 posto ljudi što je izlaznost dosad nezabilježena u Ujedinjenom Kraljevstvu. Da će nešto više od 4 milijuna građana doista odlučiti o budućnosti, nagovještavaju i meteorolozi. Sutra se očekuje temperatura između 19 i 20 stupnjeva dok je prosjek za ovo doba 14 stupnjeva.“Sutra pišemo povijest”, poručuju iz oba tabora. 

>> Škotski nacionalisti tvrde da će Škotska, zahvaljujući nafti, biti poput Norveške

Komentara 4

TH
thekurcula
09:00 17.09.2014.

Mene u tekstu nervira ovaj srbizam, viski! Valjda ste mislili whisky!?

GI
giglibigli
09:49 17.09.2014.

"relativno im je dobro", možda im je i predobro, imaju naftu i sad misle da su jako pametni i da im može biti i bolje kad ne bi morali dijeliti te novce, jer novca nikad dosta

Avatar Neanderthalac
Neanderthalac
15:02 17.09.2014.

Za Škotsku! Živjeli!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije