U Le Mondu

Hollande optužen da je odao vojnu tajnu

Francois Hollande
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
27.11.2016.
u 16:48

Objava potkraj kolovoza u Le Mondu dokumenta s oznakom vojne tajne o planu za zračne napade na sirijski režim potaknula je francusko pravosuđe da otvori istragu.

 Je li francuski predsjednik Francois Hollande omogućio objavu tajnih dokumenata i prekršio vojnu tajnu? Francusko pravosuđe otvorilo je istragu o optužbama oporbene desnice koja sve žešće napada predsjednika kako se približavaju predsjednički izbori iduće godine.

Objava potkraj kolovoza u Le Mondu dokumenta s oznakom vojne tajne o planu za zračne napade na sirijski režim potaknula je francusko pravosuđe da otvori istragu.

Autori članka, Fabrice Lhomme i Gerard Davet, koji su u međuvremenu objavili šokantnu knjigu povjerljivih razgovora s predsjednikom države ("Jedan predsjednik to ne bi smio reći"), skrivaju identitet svojih izvora, kojih je tvrde bilo više.

No svi pogledi upereni su prema Hollandeu, koji se s njima susreo više puta i među ostalim im povjerio da je donio odluku da se ubije najmanje četvoricu terorista, kako otkriva knjiga.

Desnica ga od tada ne štedi kritika. Premijer Manuel Valls stao je u njegovu obranu, no neki ministri privatno ne taje da imaju dvojbe.

S pravnog stajališta, predsjednik ne riskira ništa, smatra profesor ustavnog prava Dominique Rousseau, ističući da predsjednika štiti imunitet.

Za kršenje vojne tajne u Francuskoj se može dobiti sedam godina zatvora i kazna od 100.000 eura.

Ministar obrane Jean-Yves Le Drian u veljači je otvorio istragu zbog objave vojne tajne nakon što je u Le Mondeu objavljen članak o francuskim postrojbama u Libiji.

Kad je riječ o planu za napade u Siriji, ministar je odbacio kritike ističući da je dokument star tri godine i odnosi se na operaciju koja se nije dogodila jer ju je stopirao američki predsjednik Barack Obama.

Nije poznato kako su i kada novinari dobili taj dokument i je li nosio oznaku tajnosti. Oni tvrde da su ga dobili nekoliko mjeseci nakon samog događaja.

Predsjednik države u Francuskoj može biti kazneno gonjen kada mu istekne mandat samo ako se djela za koja ga se tereti ne odnose izravno na njegovu predsjedničku dužnost. "To je pravno pitanje koje može imati različite interpretacije", rekao je zastupnik Eric Ciotti.

Moguć je i opoziv predsjednika zbog teškog propusta koji nije u skladu s njegovom dužnosti, no inicijativa Republikanske stranke u tom smislu nedavno je propala u Nacionalnoj skupštini.

Ključne riječi

Komentara 1

TO
Tom99
14:21 28.11.2016.

Pinoccio!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije