Angela Merkel dobila je jučer na izbornoj konvenciji CDU potporu za još jednu kandidaturu na mjesto njemačke kancelarke, ali pritom je i najavila veliki zaokret u svojoj politici – nema više politike širom otvorenih vrata!
Ne samo da će, ustvrdila je s govornice, učiniti sve da se ne ponovi situacija iz jeseni prošle godine kada je u Njemačku nahrupilo gotovo milijun imigranata već će se u Njemačkoj uvesti i zabrana nošenja burke!
– Burku treba zabraniti gdje god je to zakonski moguće, a njeno nošenje neprimjereno je u Njemačkoj. Potpuno pokrivene žene nemaju šansu za integraciju – ustvrdila je Merkel s govornice tijekom konvencije u Essenu.
Njen potpuno promijenjen stav u skladu je s mišljenjem velike većine njemačkih građana kako je politikom neselektivnog otvaranja vrata imigrantima ne samo s ratnih područja nego iz većeg dijela zemalja središnje Azije i sjeverne Afrike naštetila sigurnosti Njemačke, ali i stabilnosti same Europske unije.
Upravo zbog toga počele su i velike promjene na njemačkoj političkoj sceni, posebno jačanjem desnih stranaka čija politika nerijetko prelazi u ksenofobiju i rasizam.
Tako je nakon pokreta Pegide nastala i Alternativa za Njemačku (AfD), sada već vrlo jaka radikalno desna stranka koja već ima i dva zastupnika u Europskom parlamentu, ali očekuje i dvoznamenkast postotak glasova u izborima za Bundestag.
Kako bi smanjila okretanje desnici, ali i zadržala lidersku poziciju CDU na nacionalnoj razini, Angela Merkel je povukla u političkom smislu racionalan potez. Obustavit će priljev imigranata koji su upravo Njemačku vidjeli kao svoj primarni cilj.
– Situacija kakva je bila u kasno ljeto 2015. ne treba se i neće više ponoviti. To je sada moj politički cilj – poručila je Merkel s govornice.
Na ovu odluku vrlo vjerojatno utjecao je i posljednji incident otprije nekoliko dana kada je na jugu Njemačke uhićen sedamnaestogodišnji Afganistanac koji je silovao i ubio dvije godine stariju Njemicu koja se vraćala s koncerta. Nakon masovnih napada u Kölnu i nizu njemačkih gradova koje su u novogodišnjoj noći izveli imigranti s Bliskog istoka i sjevera Afrike, ovo je bila kap koja je prelila čašu strpljenja prosječnog njemačkog glasača i dobar dio njih nagnala da ozbiljno počnu razmišljati o desnici kao svom budućem političkom izboru.
Kancelarka Merkel objavila je kako će Njemačka i dalje pomagati ljudima u nevolji, ali po nešto drugačijim pravilima nego do sada. Njena vlada već je počela pooštravati kriterije za dodjelu azila, a nekoliko zemalja bit će proglašeno “sigurnim zonama” što znači da njihovi građani više neće moći očekivati status izbjeglice u Njemačkoj.
Dok je prilično jasno što stoji iza kancelarkina velikog političkog zaokreta koji je jučer odjeknuo Njemačkom i cijelim svijetom, za sada nisu baš potpuno jasni razlozi zbog kojih je Merkel prije nešto više od godinu dana širom otvorila vrata države.
Malo je vjerojatno da razlog leži samo u humanizmu jer je nekoliko mjeseci prije svog dramatičnog poziva useljenicima da ih čeka raširenih ruku jednoj imigrantskoj djevojčici u osnovnoj školi, čija je obitelj dobila odluku o deportaciji iz Njemačke, objašnjavala da nema protiv nje osobno ništa, ali da se mora vratiti kući kako bi se održao red u sustavu.
Sve je glasnija teza kako je Merkel samo nekoliko mjeseci nakon toga pozvala useljenike na nagovor gospodarstvenika jer je Njemačkoj počelo nedostajati radne snage za teške poslove. Očito je to bila kriva računica jer je prema statističkim podacima samo jedan od sedam imigranata koji su došli u Njemačku odlučio potražiti posao, no zato je opći osjećaj nesigurnosti uvelike narastao.
Posebno zato što dobar dio imigranata i nije bio iz Sirije ili ratom zahvaćenih zemalja, već iz Bangladeša, Pakistana i cijelog niza zemalja koje su relativno sigurne.
Angela Merkel dobila je jučer na konvenciji demokršćana u Essenu podršku 89,5 posto delegata CDU, što je 7,2 posto manje nego na konvenciji 2014. godine.
>> Što je Merkel pomislila kada je objavljeno da će još 4 godine biti na čelu CDU-a?
Nista je ne sprijecava da opet promjeni smjer kad dobije izbore.