IZBJEGLIČKI VAL

Vlada demantira novu migranstku rutu prema Jadranu

migranti
Foto: Reuters/PIXSELL
1/5
02.02.2016.
u 17:01

Nakon što nije uspjela zatvoriti granicu s Turskom, EU pomaže u zatvaranju Makedonije prema Grčkoj, no to bi moglo skrenuti izbjeglički val prema Albaniji

Sve više zemalja EU podržava ideju da se Makedoniji pomogne u zaustavljanju migranata i izbjeglica na grčko-makedonskoj granici, no analitičari u Grčkoj i pojedini stručnjaci europske graničarske agencije Frontex strahuju da bi zatvaranje te granice moglo skrenuti rutu iz Grčke prema Albaniji, odakle bi migranti ili bili krijumčareni preko Jadranskog mora do Italije, ili bi nastavljali kopnom prema Crnoj Gori i Hrvatskoj. Izvor iz nove hrvatske vlade potvrdio nam je jučer kako se mnoge zemlje na migrantskoj ruti već pripremaju i na takvu mogućnost, odnosno rade simulacije za slučaj skretanja vala.

Zasad nema naznaka

Pojedini analitičari upozoravaju da bi skretanje migrantske rute u Albaniju oživilo stare krijumčarske rute, piše i list Financial Times u izvještaju iz makedonske Gevgelije. Iz Albanije i Crne Gore u prošlosti su se prema Italiji masovno krijumčarile cigarete, ali i oružje i ljudi. No zatvaranje makedonsko-grčke granice moglo bi dovesti do toga da migrantski val na proljeće zapljusne Prevlaku i Dubrovačko-neretvansku županiju umjesto, kao dosad, istočnu Hrvatsku. Takav razvoj događaja bio bi loš za hrvatski turizam.

U Stožeru za zaštitu i spašavanje Dubrovačko-neretvanske županije kažu da nemaju nikakve informacije o mogućoj novoj ruti preko južne Hrvatske. Stožer je u rujnu prošle godine na osnovi obavještajnih podataka počeo pripremati bivšu vojarnu na Prevlaci za prihvat izbjeglica, no ti su radovi prekinuti. U tadašnjoj su vladi prvo tvrdili da se Prevlaka priprema za mogući prihvat izbjeglica, a zatim su to demantirali i tvrdili da se bivša vojarna uređuje kako bi se ondje smjestili policajci koji bi branili ulazak migranata u taj dio Hrvatske. Na Prevlaci je sad policija, a glasnogovornik Stožera za zaštitu i spašavanje DNŽ Goran Cvjetinović kaže da bi bivša vojarna mogla u roku od tri dana biti spremna za prihvat izbjeglica. Dnevno bi bivša vojarna mogla prihvatiti od 2000 do 3000 izbjeglica, a za njihov transport moguće su dvije varijante – autobusima do Ploča, gdje bi se ukrcavali na vlakove i dalje prevozili preko BiH i Hrvatske do Slovenije, ili brodovima od Prevlake do Rijeke pa dalje do Slovenije...

Cerarova ideja

Ideja o tome da migrantski val treba zaustaviti na prelasku iz Grčke u Makedoniju dobiva sve više pobornika unutar EU nakon što je postalo jasno da akcijski plan s Turskom o zaustavljanju migranata na prelasku Egejskog mora ne daje rezultate, barem ne tako brzo. Ideju o pomoći Makedoniji formalno je iznio slovenski premijer Miro Cerar u pismu 18. siječnja, a podržala ga je i Europska komisija. Neslužbeno doznajemo da je Cerar “načelno” o pomoći Makedoniji razgovarao i s premijerom Tihomirom Oreškovićem za njihova susreta u Ljubljani. No ni Slovenci ni itko u EU dosad nisu službeno spominjali što će se dogoditi ako zid u Makedoniji samo skrene migrantski val prema Jadranu.

>> Njemačka političarka: Policija treba pucati na migrante koji pokušavaju ilegalno ući u zemlju

>> Njemačka u ovoj i idućoj godini treba 50 milijardi za izbjeglice

Komentara 5

JU
jurajuric116
18:00 02.02.2016.

ma lijepo zatvoriti granice i gotovo.

PA
pavo
18:04 02.02.2016.

Tog Gorana Cvjetinovića treba brzo smjeniti!

DU
Deleted user
17:47 02.02.2016.

Dnevno bi bivša vojarna mogla prihvatiti od 2000 do 3000 izbjeglica, a za njihov transport moguće su dvije varijante – autobusima do Ploča, gdje bi se ukrcavali na vlakove i dalje prevozili preko BiH i Hrvatske do Slovenije, ili brodovima od Prevlake do Rijeke pa dalje do Slovenije... Pa ovi su još luđi od Ostojića. Eko aktivist. :D Stravično.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije