Američke obavještajne službe i predstavnici zakona budnim okom promatraju Rusiju i postupke za koje vjeruju da su prikrivene operacije kako bi se u njihovoj zemlji kreiralo što pozitivnije mišljenje o Rusiji.
Ono što je Rusiji uspjelo u Srbiji, sada žele prenijeti i u SAD, tvrdi Washington Post.
Rusija se Srbiji predstavlja kao svojevrsni ''veliki brat'' koji poštuje sve vlade u Srbiji, na Kosovu, u Makedoniji i u Republici Srpskoj.
Stoga ne čudi da se sve veći broj Srba izjašnjava kako bi radije pristupio u savez s Rusijom nego se pridružio Europskoj uniji iako Rusija ne nudi takvu alternativu. Također, Rusija svojim utjecajem odgovara balkanske zemlje od priključenja NATO-u, što bi moglo imati negativne posljedice u regiji. Sjedinjene Države iz svega su spremne izvući pouku.
Podsjetimo, raspad Jugoslavije u Moskvi je shvaćen kao poniženje i utjecaj Zapada koji potiče na ignoriranje sila s Istoka. Navodi se kako Putin nikada nije prebolio izgubljeni utjecaj na Kosovu nakon proglašenja nezavisnosti, a Domovinski je rat spomenuo u kontekstu borbe u Južnoj Osetiji i na Krimu.
Povijesno gledano, postoji snažna veza između Rusije i Balkana. Jedan od glavnih razloga je taj što Rusi smatraju kako bi ujedinjenje Slavena bilo optimalno zbog sličnosti u kulturi, a Zapad predstavlja različitost koja nije u stanju prepoznati koliko su slavenski narodi izuzetni.
>> Obama: Rusija želi silom povratiti staru slavu, ali zaboravlja da carstva više ne postoje
Rusiju ne zelim u Hrvatskoj eto im srbija