Inzistiranje SAD-a na uključenju u koaliciju protiv IS-a Saudijske Arabije i Katara, koji su prema mišljenju analitičara svojim financiranjem i stvorili IS, ima financijsku pozadinu, a nikako ne političku. Zna se da su, uz financiranje i naoružavanje pripadnika IS-a, i vodeći mediji Saudijske Arabije i Katara, kao što su TV postaje Al Jazeera i Al-Arabiya još istu večer kada su počeli zračni udari na položaje IS-a pripadnike IS-a nazivale revolucionarima, a iračku vojsku sektaškom vojskom. Naime, SAD vjeruje da će te dvije naftom bogate zemlje financirati zračne udare na IS u Siriji i Iraku kao što su 1990. godine financirale Pustinjsku oluju kada je Sadam Husein okupirao Kuvajt.
Prva noć napada
Pentagon, koji je upao u tešku financijsku situaciju zbog ratova u Afganistanu, Iraku i Libiji, dobio je od Kongresa povećanje budžeta na 85 milijardi dolara s nadom da će 2015. godine on biti drastično smanjen nakon povlačenja američkih snaga iz Afganistana krajem 2014.godine. Međutim, zračni udari na IS u Siriji i Iraku ponovno bi mogli Pentagon dovesti u velike financijske poteškoće. Naime, sudjelovanje SAD-a u zračnim udarima na IS u Iraku i Siriji koštat će Pentagon mjesečno milijardu dolara. Pentagon procjenjuje da SAD na taj rat dnevno troši najmanje 7,5 milijuna dolara, a to je bilo još i prije proširenja napada na Siriju.
S obzirom na to da će ti napadi trajati dugo, predviđa se da će godišnje oni SAD stajati oko 10-15 milijardi dolara. Samo prvu noć napada SAD je u akciju poslao nekoliko borbenih zrakoplova F-22 te ispalio 47 projektila Tomahawk. Svaki projektil Tomahawk stoji 1,5 milijuna dolara, dok svako polijetanje zrakoplova stoji 68 tisuća dolara.
– Ti su troškovi mali prema onome što je SAD potrošio na rat u Iraku i Afganistanu u prošlom stoljeću. I dandanas rat u Afganistanu SAD košta milijardu dolara tjedno.
Napad na Irak 2003.-2011. koštao je Amerikance više od tisuću milijardi dolara, kazao je Jim Hacelik, istraživač i savjetnik u Centru za studije Atlantic.
– Unatoč tome što je Obama rekao da neće slati vojnike u Irak i Siriju, u Iraku se trenutačno nalazi oko 1600 vojnika koji čuvaju američko veleposlanstvo i američke građane, a očekuje se da će se taj broj i rasti te da će se budžet dodatno povećati – smatra Todd Harrison, istraživač u Centru za strategiju i financije Alabhadt ističući kako je SAD u sedam mjeseci zračnih napada na Gadafijeve snage 2011. godine potrošio samo milijardu dolara, ali zato što je tada pustio druge saveznike NATO-a da sudjeluju u bombardiranju. Gordon Adams, profesor na američkom sveučilištu i bivši šef zadužen za vojni proračun u vrijeme predsjednika Billa Clintona, uvjeren je da će rat protiv IS-a u Siriji i Iraku SAD koštati više nego što je to procijenio Pentagon, odnosno oko 20 milijardi dolara godišnje, ili od 1,25 do 1,75 milijardi mjesečno.
Skupi letovi
– Moramo uzeti u obzir da će cijene biti visoke zbog velikog broja letova te potrebe kontrole zračnog prostora kako bi išli ukorak s bombarderima jer riječ je o ogromnom zračnom prostoru koji treba trajno pratiti – ističe Adams.
Pentagon je objavio da će u kontroli iznad Iraka i Sirije dnevno imati 60 letova, i to tijekom tri godine. Bez financijske potpore zemalja koalicije iz Zaljeva, na čelu s Katarom i Saudijskom Arabijom, teško da će Pentagon moći sam podnijeti toliko troškova, smatraju analitičari. Zbog toga, unatoč tome što SAD zna da su Katar i Saudijska Arabija stvoritelji IS-a, prisiljeni su koalirati s njima kako bi financijski mogli izdržati a da Pentagon ne bankrotira.
U međuvremenu, unatoč zračnim udarima na svoje položaje, borci IS-a preuzeli su kontrolu nad tri sela u blizini sirijskog grada Hasake – Kenenom, Kada’om i Hemdenom. IS i dalje napada grad Kobane nedaleko od tursko-sirijske granice, iz tri različita pravca, s ciljem preuzimanja kontrole, a to dokazuje da zračni udari zasad nisu bili učinkoviti. Sve je to prisililo Francusku, koja je dosad bila usmjerena na zračne napade na Irak, da proširi svoje djelovanje i na područje Sirije. Iako Iran nije članica koalicije, zapovjednik kopnenih snaga Irana, general Ahmad Reza Bordstan zaprijetio je da će se njegova zemlja uključiti u rat protiv IS-a ako se približe iračko-iranskoj granici.
– Djelovat ćemo čim se pripadnici IS-a približe granici i nećemo tražiti ničiju dozvolu ni odobrenje. Naš je cilj zaštiti suverenitet i integritet Irana – upozorio je general Ahmad. Poznato je da pripadnici IS-a kontroliraju pet iračkih pokrajina, uključujući i Diyalu na istoku koja graniči s Iranom.
amerikanci ne brinu ni o isisu, niti o asadu basaru, niti o arapskim krscanima ili jezuidima,niti o sijama, oni brinu o nafti i bombarduju za naftu, zar to nije jasno !?