Krajnje je vrijeme da premijerka Theresa May pokaže da uvažava 62 posto škotskih glasača koji se protive napuštanju Europske unije. Naši zastupnici u parlamentu glasat će protiv Brexita, objavila je jučer liderica Škotske nacionalne stranke (SNP) Nicola Sturgeon govoreći na otvaranju konvencije najveće škotske stranke. Najavila je ujedno i da će sljedeći tjedan predstaviti nacrt novog referenduma o škotskoj nezavisnosti koji će Škotima omogućiti da ponovo odluče o svojoj poziciji prije nego što Velika Britanija napusti EU.
Ugrožava ih cijena nafte
Škoti su već prije dvije godine izašli na birališta kako bi odlučili hoće li Škotska u budućnosti biti samostalna država ili dio Ujedinjenog Kraljevstva. U tome trenutku 55 posto birača opredijelilo se za ostanak u Velikoj Britaniji, no od tada su se okolnosti znatno promijenile.
Naime, na referendumu o Brexitu velika većina Škota glasala je za ostanak unutar Europske unije. S druge strane, većina Engleza, izuzev stanovnika Londona, glasala je za napuštanje EU, a Škotska se sada osjeća izdanom. Kažu, planirali su ostanak u Velikoj Britaniji, ali računajući da će država i dalje biti članica Europske unije, s otvorenim granicama, slobodnom trgovinom, slobodom kretanja i svim ostalim blagodatima Unije. Nicola Sturgeon najavila je odmah nakon referenduma o Brexitu da će Škotska tražiti novi referendum o svojoj nezavisnosti na kojem će se Škoti izjašnjavati o ostanku unutar Velike Britanije, ali pod novim okolnostima.
No neće to biti tako jednostavno. Britanska premijerka Theresa May ustvrdila je prije samo mjesec dana da novi referendum u Škotskoj ne dolazi u obzir.
– Postići ćemo takav ugovor s Europskom unijom da će Škoti biti oduševljeni što napuštamo EU, nema potrebe za brigu. Ali novi referendum o izlasku Škotske iz sastava Velike Britanije nije opcija – ustvrdila je premijerka May. Pri tome je kao svojevrsni argument navela i da nezavisna Škotska ne bi mogla opstati zbog niskih cijena nafte.
– Imajući na umu kretanje cijene sirove nafte, na kojoj zagovornici samostalne Škotske temelje svoje ekonomske projekcije, samoj Škotskoj puno je bolje ostati unutar Velike Britanije, i to se sada vrlo jasno vidi – kaže May.
Promijenjen stav
Unatoč svim tvrdnjama britanske premijerke, raspoloženje u škotskoj javnosti sasvim je drukčije i prilično je izgledno da bi referendum o nezavisnosti, da se održava danas, imao sasvim drukčiji tijek. U nastupnom govoru na stranačkoj konvenciji Nicola Sturgeon nije najavila kada bi se novi škotski referendum trebao održati. U ovome trenutku tek se priprema nacrt odluke koja će ići pred škotski parlament. No ovaj put s puno jačim uporištem nego referendum iz 2014. godine.
>> Škotski nacionalisti: Velika Britanija nema mandat za 'tvrdi Brexit'
>> Španjolski premijer jasno poručio škotskoj premijerki: Ako Velika Britanija ode, odlazi i Škotska
Red je da i VB osjeti ljek koji daje drugima bez recepta