Nakon napada na zapovjedne i komunikacijske centre ISIL-a, na njihove centre za obuku te skladišta streljiva i eksploziva, koalicija koju predvodi SAD počela je udarati na ono što islamiste najviše boli – danas su bombardirali naftna postrojenja pod kontrolom džihadista. Treće noći zračnih napada ciljano je 12 rafinerija u Siriji koje islamistima donose dva milijuna dolara dnevno. Napadnuta su i postrojenja na naftnim poljima, između ostalog i na polju koje je donedavno iskorištavala Ina.
Mačeta i kamera
Islamisti kontroliraju šest od postojećih deset sirijskih naftnih polja te četiri manja naftna polja u Iraku. I dok koalicija ruši ISIL-ovu infrastrukturu u Siriji i Iraku, sve je očitije da islamističke grupe diljem svijeta počinju kopirati ovu terorističku organizaciju. Francuskom su turistu Herveu Gourdelu islamisti u Alžiru odrubili glavu. U Australiji je uhićena velika grupa islamista koji su planirali oteti neku javnu osobu i pogubiti je na ISIL-ovoj zastavi, na Filipinima su “vojnici Kalifata” zarobili bračni par njemačkih turista... Rat protiv ekstremista ne vodi se više samo na Bliskom istoku. Analitičari tvrde da je teško predvidjeti namjere islamista diljem svijeta jer ne trebaju ni autobombe ni eksploziv. Dovoljna im je samo mačeta i kamera.
– Ne mogu se više razlikovati radikalni i umjereni muslimani jer svi žive zajedno u jednoj sredini. Često unutar obitelji ne znaju za ekstremističke stavove pojedinih članova sve dok ne počine zločin. Ti su ljudi integrirani u društvo i neprepoznatljivi su – kaže Abdulghani Imad, profesor na Međunarodnom islamskom sveučilištu u Beirutu. Brojni su sljedbenici selefijskog pokreta, iz kojih dolaze sljedbenici ISIL-a, neupadljivi, odstupaju od vehabijskog izgleda, s bradom i kratkim hlačama.
– Ponekad čak imaju dozvolu za ispijanje alkohola, idu u noćne barove i provode noći s prostitutkama jer je, prema njihovoj ideologiji, i to dopušteno da bi postigli svoje ciljeve – kaže Imad napominjući kako je za turiste sa zapada trenutačno najopasnije putovati u zemlje poput Alžira ili Egipta. Tamo se i među turističkim vodičima nalaze sljedbenici ISIL-a koji dojavljuju gdje se nalaze strani turisti. I u Europi se sve više širi strah od islamista.
– Nije pitanje da li će doći do terorističkog napada. Pitanje je samo kada – kazao je za njemački Bild stručnjak za islamski terorizam, profesor Peter Neumann.
Razgovor na bosanskom
U Siriji je u borbama s Kurdima poginuo i bosanskohercegovački državljanin Ramo Pazara koji je bio zapovjednik boraca s Balkana na strani ISIL-a. Pazara je do dolaska na ratište bio vozač kamiona u SAD-u. Iz Sirije je stigao i novi video na kojemu se vide teroristi dok napadaju položaje oko Korbane. Ništa neuobičajeno, osim što islamisti u stankama između ispaljivanja rafala međusobno razgovaraju na tečnom bosanskom jeziku.
>> Josipović pozvao na brzu akciju protiv Islamske države
>> Balkanski borci ISIL-a uhvaćeni na snimci: 'Je l' puno ranjen? Je l' ima deka?'
Ina dobila po frnjoki jer kani Hrvate ostaviti bez posla.