Ovacijama, zastavama, pjesmom, dočekan je jučer turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u Sarajevu. Neuobičajen dekor za državničke posjete u Sarajevu iznenadio je i domaćine koji su prilično zbunjeno promatrali kako se skupina od stotinjak turskih i državljana BiH pozdravlja s raspoloženim Erdoganom ispred zgrade Predsjedništva BiH.
BiH dio turskog svijeta
Naravno, ovaj srdačni doček oslikava raspoloženje samo dijela javnosti u BiH, pretežito bošnjačke, koja u Turskoj i Erdoganu vide moćne prijatelje i zaštitnike. Hrvati se prilično indiferentno odnose prema ulozi Turske na ovom prostoru, dok se Srbi ne ustežu iskazati i otvoreni animozitet prema svemu što dolazi iz sjedišta nekadašnjeg Osmanskog Carstva. Posebno kada je riječ o izjavama Erdogana i turskih dužnosnika u kojima se BiH tretira kao dio "turskog svijeta".
I među bosanskohercegovačkim političarima primjetne su razlike u odnosu prema Turskoj pa, iako je formalni domaćin Erdoganu jučer bilo tročlano Predsjedništvo BiH, u većem dijelu protokola tu je ulogu preuzeo bošnjački član tog tijela Bakir Izetbegović. On ne krije prijateljske odnose s Erdoganom, koji sežu još u vrijeme kada je Bakirov otac Alija Izetbegović bio bošnjački lider. Izetbegović mlađi čak je otvoreno sudjelovao u Erdoganovoj predizbornoj kampanji, a jučerašnji dolazak turskog predsjednika tumači se kao "vraćanje usluge" jer Izetbegovića za nekoliko dana očekuje kongres SDA na kojem očekuje izbor za predsjednika stranke. U tom svjetlu treba gledati i zajednički odlazak na grob Alije Izetbegovića, otvaranje hamama Isa-bega Ishakovića i obnovljenog dijela Careve džamije, što je financirala Turska, te potpisivanje niza bilateralnih sporazuma. Ipak, Erdogan ni ovoga puta nije mogao izbjeći kritike i dijela bošnjačke javnosti i politike zbog nesrazmjera u političkom i investicijskom pristupu Turske u BiH.
Zasmetala mu statistika
To što je s njim u Sarajevo doputovalo i više poslovnih ljudi te što je potpisano nekoliko ugovora, teško može ublažiti činjenicu da je trgovinska razmjena između dvije zemlje tek oko 250 milijuna eura i da Turska nije među vodećim investitorima u BiH. Erdoganu su jučer zasmetale medijske tvrdnje da turska ulaganja u BiH iznose tek 150 milijuna dolara.
- Statistički podaci nisu točni. BiH privlači najviše investicija u regiji. Ako postoji druga zemlja i ako imate podatke koji govore suprotno, molim vas da mi ih uručite - kazao je Erdogan na konferenciji za novinare najavljujući nove projekte u industriji i turizmu.
Podsjetio je da je u predizbornoj kampanji obećao BiH kredit od 100 milijuna eura, a da je sada osigurao dodatnih 50 milijuna za mala poduzeća. Usprkos i drugačijim stavovima koji se mogu čuti u javnosti, Erdoganovi domaćini, poput predsjedatelja Predsjedništva BiH Mladena Ivanića, pohvalili su ekonomsku suradnju dviju zemalja, a neizostavna tema razgovora bila je globalna sigurnost. Ivanić je kazao da je uloga Turske u borbi protiv terorizma izuzetno značajna te je dodao kako je to zemlja koja ima najnestabilniju granicu u svijetu, ali se dobro nosi s tim problemom. Iznesen je i podatak da je, zahvaljujući suradnji između bh. i turskih sigurnosnih agencija, 141 osoba vraćena u BiH jer je postojala sumnja da imaju namjeru boriti se u Siriji i Iraku.
je suis erdogan tajip