Njemačka savjetuje svoje građane da napuste istok i jug Ukrajine zbog rastuće napetosti u regiji i rizika da ih zarobe separatisti, javlja AP. Njemačko ministarstvo vanjskih poslova na službenim je internetskim stranicama objavila kako se u posebnoj opasnosti nalaze predstavnici medija.
Među vojnim promatračima koje su u Slavjansku više od tjedan dana u zarobljeništvu držali separatisti, bila su i četiri Nijemca.
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier pozvao je sukobljene strane da situaciju pokušaju razriješiti novom diplomatskom konferencijom u Ženevi. Apelirao je i na održavanje predsjedničkih izbora u Ukrajini koji bi toj zemlji dali novu vlast koja bi imala 'demokratski legitimitet'.
U sukobima ukrajinskih snaga i ruskih pobunjenika oko Slavjanska jučer je poginulo desetak osoba, nakon što je više desetaka ljudi prošli tjedan izgubilo živote u sukobima u Odesi.
'Krvave slike iz Odese znak su da smo tek nekoliko koraka od vojnog sučeljavanja', kazao je Steinmeier.
Rusija je pak odbacila mogućnost novih pregovora osim ako u njima ne sudjeluju i proruski orijentirane opozicijske grupe.
- Novi pregovori nemaju smisla budući da prethodni sporazum iz Geneve nije implementiran, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, koji je moguće izbore u vrijeme kada vojska napada narod, nazvao 'neuobičajenim'.
>> Poslovanje je ugroženo, ali iz Ukrajine se ne povlačimo
15.39 - Parlament Ukrajine odbacio je na zatvorenoj sednici predlog da se 25. maja sprovede referendum o decentralizaciji vlasti, izjavio je poslanik Aleksandar Briginjec. "Prošao je meni blizak stav Slobode, Udara i SEU da se referendum ne održi. Treba ga sprovesti, ali ne dok traje rat. Za tu odluku glasala su 154 poslanika. Hvala Bogu", objavio je Briginjec na svom Fejsbuku. . . . . ukrajinski parlament. Ima 450 parlementaraca . . . I ko sada želi rat Kako je moguće da se izglasa takva odluka sa trećinom u parlamentu