U svom zadnjem govoru, upućenom muslimanima, vođa Al-Qa’ide Ayman al-Zawahiri ljutito je prozvao smrtnog neprijatelja, ali to ovaj put nisu američki i europski “križari”, već vođa terorističke organizacije Islamske države Abu Bakr al-Baghdadi, kojem je objavio “rat do istrebljenja” te na taj način prvi put javno priznao raskol između tih dviju terorističkih skupina i najavio osnivanje Al-Qa’idina kalifata.
Iako imaju iste ciljeve i ideologiju, vehabijsko-selefijsku, džihadistička skupina ISIL i Nusra fronta, koja je povezana s Al-Qa’idom, već dulje vrijeme vode žestoke borbe za prevlast u Siriji u kojima je do sada poginulo više od 300 džihadista. Isto tako, ogranak Islamske države u Afganistanu i Pakistanu, poznat kao Khorasan, vodi borbu protiv talibana i Al-Qa’ide.
Nova eskalacija sukoba
Ayman al-Zawahiri, egipatski liječnik koji je nakon smrti Osame bin Ladena preuzeo vodstvo Al-Qa’ide prije četiri godine, optužio je Abua Bakra al-Baghdadija za “pobunu” i poručio mu da nije nikakav kalif, već pustinjak, odmetnik i propalica i ne može biti “vođa svih muslimana i džihadista”.
S druge strane, Al-Baghdadi je Al-Zawahirija, današnjeg vođu Al-Qa’ide, proglasio kukavicom koji se bojao proglasiti Islamsku državu misleći da će okupljanje džihadista na jednom mjestu olakšati posao SAD-u i “svim neprijateljima islama”. Al-Zawahiriju, koji smatra da je upravo on trebao postati četvrti kalif u islamskoj povijesti, smeta što se Al-Baghdadi sam, bez savjetovanja s ostalim muslimanima, proglasio kalifom, što je u suprotnosti s islamskim načelima. Isto tako, optužio je Al Baghdadija da u njegovu kalifatu vladaju kriminalci, ubojice koji nemaju veze s islamom i islamskim načelima.
Analitičari smatraju da je Al-Zawahiri bio prisiljen prozvati Al-Baghdadija zbog slabljenja moći Al-Qa’ide te jačanja ISIL-a, koji danas ima veliku podršku, osim u Siriji i Iraku, u Jordanu, Kuvajtu, Saudijskoj Arabiji i Egiptu te ostalim islamskih zemljama. Zbog toga teroristička organizacija Al-Qa’ida, koja svaki dan sve više slabi zbog dominacije ISIL-a s jedne strane te zbog neprestanih udara američkih snaga u Pakistanu, Jemenu i Afganistanu, svoju budućnost vidi u Siriji, kamo su već iz Afganistana, Pakistana i Jemena te Libanona i Iraka poslali nekoliko stotina svojih iskusnih boraca. Analitičari vjeruju da je ovo vrlo važan potez Al-Qa’ide koji najavljuje i novu eskalaciju sukoba s ISIL-om.
Al-Qa’ida ima za cilj stvoriti alternativno sjedište u Siriji i postaviti temelje za uspostavu emirata uz pomoć Nusra fronte, Al-Qa’idine podružnice u Siriji, i ostalih islamističkih skupina kao što je Ahrar al-Sham.
Poznavatelji prilika upozoravaju da nije vrijeme za veselje zbog unutarnjih sukoba između terorističkih organizacija, već treba biti na oprezu jer bi Al-Qa’idin emirat, uz ISIL-ov kalifat, bio bi još jedna velika teroristička prijetnja SAD-u i Europi, s obzirom na to da im je lakše i bliže iz Sirije, nego što je to bilo iz Afganistana, Pakistana ili Jemena, domoći se europskog tla. Isto tako, uspostavljanjem sjedišta u Siriji teroristi Al-Qa’ide imali bi i veliku logističku potporu iz Iraka, Turske, Jordana i Libanona.
Okupljaju i nevjernike
Uspostava ovog emirata uvelike bi utjecala na sve organizacije diljem svijeta koje su povezane s Al-Qa’idom, koja bi se predstavila kao pametniji, metodičniji i uporniji džihadistički pokret koji je, za razliku od Islamske države, usvojio strategiju usklađenu sa sunitskim muslimanima koji nisu praktični vjernici. Nema sumnje da je Islamska država potisnula Al-Qa’idu i postala vodič islamskog terorizma.
Prema procjenama, ISIL ima između 19 i 25 tisuća boraca na području Iraka i Sirije, dok Al-Qa’ida ima između sedam i 12 tisuća terorista u Siriji. Emirat bi se razlikovao po tome što oni ne bi tvrdili da su vlada za sve muslimane na svijetu kao što slovi sadašnji teroristički kalifat.
>>Borba američkih vlasti i internetskih divova protiv propagande IS-a
Ništa čudno, tako su se komunisti i nacisti pokačili 22. lipnja 1941. a do tad su bili najverniji saveznici.