PROJEKCIJE

Švicarci odbacili zajamčeni minimalni dohodak za sve

švicarska
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
05.06.2016.
u 14:08

Iako nije prošao referendum je potaknuo neugodnu raspravu o budućnosti rada u vrijeme sve veće automatizacije.

Švicarski birači odbacili su u nedjelju na referendumu velikom većinom glasova prijedlog uvođenja zajamčenog minimalnog dohotka za sve građane te bogate države, pokazuju prve projekcije rezultata glasovanja.

Prve projekcije agencije GFS pokazuju da je 78 posto birača odbacilo inicijativu vlasnika kafića iz Basela Daniela Haenija i njegovih pristaša, no referendum je potaknuo neugodnu raspravu o budućnosti rada u vrijeme sve veće automatizacije.

Pobornici inicijative isticali su da bi uvođenje minimalnog mjesečnog dohotka od 2500 švicarskih franaka po osobi i 625 franaka po djetetu mlađem od 18 godina pridonijelo zaštiti ljudskog dostojanstva i unaprijedilo javne usluge.

Protivnici, uključujući vladu, upozoravali su da bi to stajalo previše i da bi oslabilo gospodarstvo.

Haeni je priznao poraz, no smatra se moralnim pobjednikom.

"Kao poslovni čovjek ja sam realist i očekivao sam potporu od 15 posto, a sada izgleda da je veća od 20 ili čak 25 posto. Mislim da je to sjajno i senzacionalno", rekao je za švicarsku televiziju SRF.

"Kada vidim interes medija, iz inozemstva također, tada kažem da pokrećemo trend."

Švicarska je prva održala referendum o uvođenju bezuvjetnog minimalnog dohotka, no o tome razmišljaju i druge države poput Finske.

Plan je trebao u potpunosti ili jednim dijelom zamijeniti socijalnu pomoć.

Vlada je procijenila da bi to stajalo oko 208 milijardi franaka na godinu, da bi jako oslabilo gospodarstvo te da bi ljudi izgubili motivaciju za rad, posebno oni s niskim primanjima.

Većinu troškova mogle bi pokriti postojeće socijalne naknade, no manjak od 25 milijarda morao bi se nadoknaditi velikim rezovima potrošnje ili povećanjima poreza.

Švicarska već ima dobro razvijen sustav socijalne pomoći za one koji se ne mogu uzdržavati, ističe vlada.

Ključne riječi

Komentara 22

TO
tolitol
14:22 05.06.2016.

Odbacili su nedavno i povećanje broja dana godišnjeg s 4 tjedna na 6 tjedana jer bi to naštetilo konkurentnosti švicarskog gospodarstva. Ova ideja o temeljnom dohotku isto tako je dočekana negativno jer bi dovela do rasta proračunskih troškova, a što znači povećanje poreza. No to se zove racionalno razmišljanje u skladu s ekonomskom logikom. I zato su Švicarci svjetlosnim godinama udaljeni od brdovitog balkana. Ne prolaze tamo bahati veliki vođe, porezna represija nad poduzetnicima, jeftini populizam živih zidova i slično. Tamo se radi i inteligentno i stručno upravlja zemljom. Zato je Švicarska tamo gdje i je, a zato je brdoviti balkan takav kakav je. Ja ne vidim dva oprečnija svijeta u Europi.

MA
mark13
14:49 05.06.2016.

Najvažniji razlog odbacivanja je i moguća ekstremna navala tzv. "ekonomskih izbjeglica" za mjesec dana bi imali par milijuna stanovnika više i svi redom radno nesposobni.

GE
gehirnerschutterung
15:04 05.06.2016.

Tako razmislja zdravo drustvo.Znaju oni da bi to netko morao vratiti.Neradnici bi se doma izlezavali a covjeku kojemu je stalo do napretka bi sljakao i za sebe i za druge.To je nesto kao kod nas sto je bilo za vrijeme Jugoslavije.Besplatno ljetovanje,besplatno ovo,besplatno ono.Zato je i zavrsila,kako je zavrsila.U svakom slucaju bravo za Svicarce.Radi i imat ces.Neces raditi,neces ni imati!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije