Vladimir Gligorov

Velika Albanija nema političku podršku u Tirani, kao ni u Prištini

gligorov
Foto: Goran Kovačić/Pixsell
13.05.2015.
u 18:00

Zašto članice EU, među njima i Hrvatska zovu Makedoniju FYROM

Vladimir Gligorov, 69-godišnji politolog i ekonomist na Institutu za međunarodne ekonomske studije u Beču, sin makedonskog predsjednika Kire Gligorova, pažljivo prati zbivanja u Makedoniji.

Koliko je ozbiljna situacija u Makedoniji?

Nije toliko ozbiljna kao 2001. zato što je politički cilj nerealan. Nema političke podrške ni na Kosovu, ni u Albaniji, ni kod albanskog stanovništva u Makedoniji. U Kumanovu se dogodio veoma težak incident s obzirom na to koliko je ljudi stradalo, ali to ne može ugroziti stabilnost zemlje. No, ovo se može gledati u kontekstu krize legitimnosti vlasti. Zahtijeva politički odgovor, što podrazumijeva prijevremene izbore uz neovisnu istragu.

Novine već crtaju demografski sastav zapadne Makedonije i veliku Albaniju.

U postkonfliktnim društvima imate ozbiljnih problema vezanih uza sve te paramilitarne i poslovno-militarne strukture i njihovu vezu s političarima, službama sigurnosti. To je složeno, to nije nešto što je vezano samo uz jednu ili drugu zemlju, a igra ulogu i činjenica da je značajan broj rukovodilaca na Kosovu potekao iz paravojnog miljea. To su polukriminalne, polumafijaške stvari. Ali, za razliku od devedesetih godina ili 2001., ne vidim ozbiljnu političku podršku ili ozbiljan politički program. Govori se o velikoj Albaniji, ali to za sada nije ničiji politički program. Ali, ako se Albanci gdje god žive na Balkanu ne budu mogli integrirati u EU, onda to postaje problem. Važno pitanje je prihvaćaju li Albanci, naročito oni izvan Kosova i Albanije, činjenicu da negdje mogu biti i manjina. Kao što i jesu manjina u Srbiji i Makedoniji. Ne možete inzistirati na tome da svuda gdje živite budete većina.

Mislite li da su zakasnili s projektom velike Albanije?

Ne vjerujem da je ikad mogao biti realiziran, to je tako očigledno kao što nikad nije bio moguć projekt velike Hrvatske ili velike Srbije. Ovo što se dogodilo na Kosovu bilo je predvidljivo i time smo tu stvar završili. Sad ovo što se predlaže da se mijenjaju srpske granice na Kosovu, srpske i hrvatske s BiH, albanske ili kosovske granice, to su politički projekti koji nisu imali smisla ni prije 10, ni prije 20, ni prije 50 godina.

Koliko EU snosi krivnju za stanje u Makedoniji?

EU odigrala je vrlo negativnu ulogu. To je primjer kad radite nešto za što znate da ne trebate raditi, ali radite jer riječ je o maloj zemlji koja nikoga ne zanima. To kako se EU iz godine u godinu ponaša prema Makedoniji pristajanje je na postojanje problema koji nije moguće ni definirati. Posljedica je toga da EU trenutačno ima vrlo mali utjecaj u Makedoniji, pogotovo na vladu, jer ne nudi ništa.

Je li se zbog toga Makedonija okrenula Rusiji?

Rusija je bila među prvima koja je priznala Makedoniju, jer je stalna članica Vijeća sigurnosti, ali političke i ekonomske veze s Rusijom su slabe. To ne može biti alternativa. Za Makeodniju je učlanjenje u NATO i EU apsolutni prioritet kad je riječ o stabilnosti i trajnosti te države. Problem je što EU, koja je svjesna toga, ne može naći dovoljno vremena ni interesa da to riješi.

Je li suština u tome da EU pritisne Grčku?

To nije neopohodno jer postoji presuda Međunarodnog suda pravde prema kojoj nije neophodno da ime bude dogovoreno da bi Makedonija mogla biti članica. Spor zbog imena ne bi trebao stajati na putu tome, Grčka se obvezala, ali ona to ne poštuje. Nisu potrebni pritisci. Jedna je mogućnost da članice EU, među njima i Hrvatska, prestanu zvati Makedoniju FYROM, Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija. To bi bio korak naprijed, da se stavi do znanja, ali da to ne može stajati na putu zemlji da se integrira u međunarodne ustanove. Sad zemlje EU nisu u stanju učiniti niti taj jedan simboličan korak.

>> Razbili bandu s Kosova koja je bila isplanirala pokolje po tržnicama

Komentara 25

Avatar viki_nuland
viki_nuland
21:56 13.05.2015.

Nije bitno ima li potporu u vazalskim gradicima, bitno je sto su gazde iz udaljene prijestolnice odlucile.

Avatar zagondzija
zagondzija
22:50 13.05.2015.

Ni jedne reci u VL o posjeti usa sekretara Kerija caru Putinu,dosao mu na noge.....hahahaha....

ST
staraplanina
21:38 13.05.2015.

Pazite ovo, mediji ni u jednoj Balkanskoj drzavi uopste ne upotrebljavaju rec TERORIZAM , vec dovode u pitanje Makedonsku vladu. Iskusni "ratnici" teroristi , toliki brij mrtvih i ranjenih policajaca i to nije terorizam . Nepobitan dokaz koliko je cijelieli Balkan cvrsto pod americkom cizmom (kontrolom) sto daje prostora za jedno hipoteticno pitanje : Zbog cega su bili ratni (kontrolirani) dogadaji na Balkanu 1991-95, i kome je trebalo da se Evropa drzi u strahu i potpuna paznja svih gradana usmjeri na taj rat? Sta se u to vrijeme desavalo iza scene ? Mastriht - da li obican gradanin zapadne evrope zna uopste za taj dokument? Njemacka-Francuska potpuno ukidanje granica izmedu dve drzave bez ikakvog referendumaili bar javne rasprave ,uradeno u sjeni rata u Yug. itd.itd..... Sada ako slijedimo istu logiku cemu na sceni rat u Ukrajini ? Obratimo paznju sta ce svjetska "industrija"-privreda (usput potpuno privatna) uraditi iza scene....... Nastavljajuci tu logiku onda mozemo postaviti pitanje : STA JE STVARNO NATO .... dalje je i samo razmisljanje veoma opasno!!!!!!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije