Grupa od više od 40 terorista koji su se skrivali u Kumanovu imala je plan najkasnije do 17. svibnja napasti istovremeno Kameni most u Skoplju, koji povezuje makedonski i albanski dio glavnog grada, te pet policijskih postaja, u Kumanovu, Kičevu, Tetovu, Gostivaru i Zajasu, zatim tržnice i trgovačke centre i tako potaknuti sukob između makedonskih vlasti i albanske manjine.
Skrivali su se u gusto naseljenoj četvrti Kumanova, gdje su kuće natiskane jedna na drugu.
Ubacili se među civile
Zato je policija morala izvesti akciju razbijanja terorističke grupe tako da ne stradaju civili, a teroristi su to znali pa su se kretali iz jedne kuće u drugu, među civilima. Kaže nam to novinar makedonskog lista Utrinski vesnik Goran Adamovski, koji je cijeli vikend proveo u Kumanovu. Jučer su se stanovnici mogli vratiti u svoje kuće, pristup u taj dio Kumanova ponovno je moguć, nakon što je završila akcija u kojoj je ubijeno osam policajaca i 14 terorista, a više od 30 terorista je uhićeno. Na području borbi na udaru granata bilo je dvadesetak kuća, od toga je desetak potpuno uništeno. Teroristi su prije napada razgovarali s Albancima u Kumanovu i okolici kako bi im se pridružili. Možda se i zato dogodilo da su uoči napada policije na terorističko uporište u Kumanovu mnogi Albanci, navodno nekoliko stotina, otišli u Srbiju, u Preševo. Nije jasno jesu li imali informaciju o planiranom napadu policije ili su se povukli na sigurno nakon što su vidjeli što teroristi planiraju. Veleposlanica Makedonije u Zagrebu Danijela Karagjozoska izjavila je jučer kako su makedonske vlasti tražile pomoć u borbi protiv terorista od 17 zemalja, neke su iz regije, neke članice NATO-a.
– Ali nitko nam nije htio pomoći, većina nije uopće odgovorila na naš zahtjev – kaže veleposlanica, koja nije htjela otkriti je li i hrvatska Vlada odbila Makedoniju. Dodala je kako je vlada tražila obavještajne podatke, no nije ih dobila. S druge strane, beogradski Blic tvrdi da je Srbija 6. travnja upozorila Makedoniju na teroristički napad. – U Kumanovu smo se borili s najopasnijom bandom na Balkanu koja je htjela destabilizirati Makedoniju. Oni su realna opasnost za regiju – rekla je veleposlanica. Kaže kako su ubijeni i uhićeni teroristi gerilci koji su ratovali u Iraku, Siriji i Afganistanu te da su imali podršku pojedinih stanovnika Kumanova koji su im osiguravali hranu i ustupili kuće iz kojih su pucali na policiju i vojsku. – U jednom trenutku počela je pucnjava koja je trajala 16 sati bez prestanka. Na kraju je smrtno stradalo naših osam policajaca, a još ih je 37 ozlijeđeno – rekla je veleposlanica.
Specijalci na granici
Kosovske vlasti na granicu s Makedonijom rasporedile su pripadnike specijalne jedinice kosovske policije Rosu. Među petoricom uhićenih vođa terorista su i Dene Sheh alias Junik te Beg Rizaj alias zapovjednik Beg.
Sheh je sudjelovao u ratu na Kosovu i sukobima u Makedoniji 2001., bio tjelohranitelj Alija Ahmetija, lidera albanske stranke u Makedoniji DUI. Beg Rizaj borio se u sklopu OVK i bio i tjelohranitelj Ramusha Haradinaja, zapovjednika OVK i bivšeg premijera. Teroristi su bili dio 113. brigade OVK, bavili se drogom i oružjem.
>>Makedonska vlada riskira raspad države
>>Gotov očevid u Kumanovu, među uhićenima bivši Haradinajev tjelohranitelj
>>'Situacija iz Makedonije može se preliti u BiH, Albanci nikad neće odustati od Velike Albanije'
Mislim da u Hrvatskim medijima sve vise ima srbijanskih radnika ,pise se onako kako se u srbiji uredjuje, pa dobro da su bili teroristi zasto bi nosili uniforme, zasto nisu ubijali po skolama, po vrticima, po autobuskim stanicama itd...