U Varaždinu je Hrvatski telekom demonstrirao brzine prijenosa od 225 megabita u sekundi u svojoj mobilnoj mreži četvrte generacije, popularnom LTE-u. Dovoljno je reći, primjerice, da uz tu brzinu prijenos jednog filma traje 30 sekundi, dok bi pri brzini od 64 kbit/s takvo što trajalo puna tri sada.
Svojedobno se smatralo da nikome neće trebati brzine pristupu internetu veće od 64 kbit/s, no od tada do danas razvili su se internetski sadržaji bogatiji ili ‘teži’ slikom, videom i zvukom. Korisnicima pametnih telefona danas je izrazito bitno da im je sadržaj poput YouTubea, Facebooka i poslovnih aplikacija što brže dostupan.
Desetak smartphonea
Istina, za korištenje ovih visokih brzina potrebni su i najnoviji pametni telefoni kojih za sada na tržištu ima desetak, uključujući i najnoviji iPhone 6s. Pametni telefon s visokokvalitetnim ekranima, kamerama i pristupom internetu posjeduju gotovo dvije trećine korisnika u Hrvatskoj. Stoga je brzina njihova rada sve bitnija.
HT već postiže brzine do 225 Mbit/s u Varaždinu i Zagrebu, što su trenutačno najveće brzine u mobilnoj mreži u Hrvatskoj, a uskoro će tim brzinama biti obuhvaćeni ne samo i drugi veći gradovi nego i male sredine. Do kraja godine svoju će 4G uslugu omogućiti na područjima koja pokrivaju više od 60 posto stanovnika Hrvatske, što nas svrstava u sam tehnološki vrh Europe, kažu u HT-u.
Investicije u mrežu
Ulaganja su u prvih devet mjeseci povećana za 18 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Do kraja godine HT će investirati više od milijardu i 300 milijuna kuna, što je 25 posto više u odnosu na 2014. Iako su već dostignute vrlo visoke brzine, trend je tek u svojim začecima.
Ono što je zanimljivije i što je pred nama pitanje je koje su to nove usluge koje će moći u još više iskoristiti potencijal ovog tehnološkog razvoja. Scene iz znanstvenofantastičnih filmova od prije dvadesetak godina postaju stvarnost. Stoga vjerojatno nećemo predugo čekati da hologrami i ostali oblici virtualne stvarnosti pronađu svoje mjesto u svakodnevnom životu.
>>Prihodi u prvih devet mjeseci 5,2 milijarde kuna, neto dobit 730 milijuna kuna
Moram priznati da mi nije jasno što će nekome na mobitelu 225 mbit/s??? Umjesto besmislenog i beskorisnog povećanja brzine bolje da srede pokrivenost, jer u manjim mjestima na moru je brzina 384 ali kbit/s, ako uopće i ima signala..