Sedam pružatelja internetskih usluga (ISP) podnijeli su tužbu protiv britanske obavještajne agencije GCHQ zbog navodnih napada na mrežnu infrastrukturu, prenosi BBC. Provideri iz SAD-a, Velike Britanije, Nizozemske i Južne Koreje udružili su se s britanskom organizacijom za zaštitu privatnosti Privacy International te tvrde da su navodni napadi, opisani u nizu članaka u Der Spiegelu i Interceptu, ilegalni te da narušavaju dobru volju na koju se ove organizacije naslanjaju.
Ovo je prvi put da se GCHQ suočio s ovakvom tužbom. Iz agencije su poručili da sav svoj posao obavljaju u skladu sa strogim pravnim i političkim okvirima. Međutim, tužitelji ne misle tako.
- Ovi rašireni napadi na providere i zajednice narušavaju povjerenje koje svi imamo u internet i uvelike ugrožava najjači alat za demokraciju i slobodno izražavanje na svijetu - rekao je zamjenik direktora Privacy Internationala Eric King.
Tužba se temelji na nizu optužbi. Između ostalog tvrdi se da je GCHQ zarazio računala belgijske telekomunikacijske tvrtke Belgacom kako bi pristupio njihovoj mreži te da su GCHQ i američki NSA, gdje je radio zviždač Edward Snowden, koji je objavio dokumente u kojima se navode neke od optužbi, koristili automatizirani sustav Turbine koji im je omogućivao da pojačaju upade u mreže.
>> Britanski špijuni nadzirali korisnike YouTubea i Facebooka
>> Britanski obavještajci pohranjivali snimke s web kamera milijuna korisnika