Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je popis na kojem je dvanaest bakterija koje predstavljaju najveću prijetnju čovječanstvu jer su postale otporne na većinu antibiotika. Stručnjaci upozoravaju da bi ove bakterije u vrlo bliskoj budućnosti mogle postati veća prijetnja čovjeku od svih karcinoma zajedno.
WHO također naglašava da bi u situaciji kada antibiotici gube svoju snagu i djelotvornost operacije poput carskog reza, transplantacija organa, ugradnje umjetnih zglobova, pa čak i kemoterapija mogle postati opasne i smrtonosne medicinske intervencije. Trenutačno od posljedica infekcija ovim bakterijama godišnje umire oko 700 tisuća ljudi, a do 2050. taj bi se broj mogao popeti na deset milijuna.
Popis ovih smrtonosnih bakterija WHO je objavio kako bi potaknuo znanstvenike i farmaceutsku industriju na nova istraživanja i otkrivanje novih lijekova. Također navode da svih 12 bakterija u sebi ima ugrađene mehanizme za pronalaženje novih načina za preživljavanje, a dodatna je opasnost što taj genetski materijal mogu prenijeti i na druge bakterije.
Popis je podijeljen na tri podgrupe. Tri bakterije proglašene su najopasnijima – Pseudomonas aeruginosa, Enterobacteriaceae i Acinetobacter baumannii. WHO navodi da je pronalaženje “ubojice” ovih bakterija apsolutni prioritet. Šest ih je na listi visokog prioriteta, a to su Enterococcus faecium, Helicobacter pylori, salmonela, Campylobacter, zlatni stafilokok i Neisseria gonorrhoeae. U kategoriji srednjeg prioriteta za pronalazak lijeka nekoliko je vrsta Shigelle, Haemophilus influenzae i Streptococcus pneumoniae. Upravo to su bakterije koje bi mogle postati najveći ubojice ako se u relativno kratkom roku ne pronađu novi lijekovi kojima će se moći djelotvorno liječiti infekcije.
>> Liječnici poručili: Ovo nikada ne biste trebali konzumirati zajedno za doručak
zemlje ne može da preživi deset milijardi Stanovnika, dolazi prirodni izbor