O ČEMU jE Riječ?

Čestice koje izlaze iz leda Antarktike zbunjuju znanstvenike

Antarktika
Foto: Reuters/PIXSELL
1/2
28.09.2018.
u 13:30

Astrofizičar Mauricio Bustamante s Instituta Niels Bohr smatra da je od početka bilo jasno da te čestice nisu dio standardnog modela.

Nešto misteriozno dolazi iz smrznutog tla na Antarktici i to bi moglo promijeniti fiziku kakvu znamo. Fizičari ne znaju što je točno, no znaju da je  neka vrsta kozmičkih zraka – visokoenergetskih čestica koje kroz svemir dolaze do Zemlju i vraćaju se, piše Live science.

No, čestice koje fizičari poznaju, koje čine ono što se zove Standardni model fizike elementarnih čestica, tako se ne ponašaju. Postoje i niskoenergetski neutrini koji se mogu nepromijenjeni probiti kroz stijene. Visokoenergetski neutrini imaju 'velike presjeke', što znači da će udariti u nešto prilikom prolaska u Zemlju i nikada neće izići na drugu stranu.

No, istraživači su ostali zbunjeni nakon dva događaja 2016. godine na Antarktici, gdje su kozmičke zrake izletjele iz Zemlje, što je detektirala NASA-ina antena ANITA koja leti iznad kontinenta.

ANIT-a je dizajnirana za lov kozmičkih zraka iz svemira te ih je iznenadio visokoenergetski neutron koji je došao iz Zemlje umjesto iz svemira. Znanstvenici su se zapitali jesu li te tajanstvene zrake sastavljene od čestica koje prije nisu viđene?

Fizičari su iznijeli niz različitih objašnjenja, no nijedno od njih nije dokazalo da nešto prizemnije nije moglo prouzročiti misteriozni signal antene. Nova studija astrofizičara objavljena u srijedu pokazala je da je bilo više slučajeva od dva koja je detektirala ANITA.

Opservatorij IceCube također je tri puta detektirao slične čestice iako nitko do sada nije povezao te događaje s misterijom ANITA-e.

Kombiniranjem rezultata IceCubea i ANITA-e, istraživači sa sveučilišta Pensilvanija izračunali su da bilo koja čestica koja izbije iz Zemlje ima mnogo manje od 1:35 milijuna šansi da je dio standardnog modela.

Astrofizičar Mauricio Bustamante s Instituta Niels Bohr smatra da je od početka bilo jasno da te čestice nisu dio standardnog modela.

– Rad koji se pojavio prvi je sustavni izračun o tome koliko je malo vjerojatno da su ti događaji posljedica neutrina standardnog modela. Njihov rezultat uvjerljivo odbacuje objašnjenje standardnog modela – rekao je Bohr.

Znanstvenici tvrde da konvencionalne čestice ne mogu ovako putovati kroz Zemlju, ali i da nemaju dovoljno podataka da budu u to sigurni.

Pogledajte video: Misteriozni ljudi - tko su zelena djeca, svjedokinja Kennedyjeva ubojstva…

Ključne riječi

Komentara 19

Avatar Marko
Marko
14:33 28.09.2018.

čestice koje su izletile iz Zemlje su uletile na suprotnoj strani i netaknute prošle kroz Zemlju.Eto...

Avatar nekakav
nekakav
14:46 28.09.2018.

samo maknite einstenove teorije i modele fizike el. čestica, i biti će vam lakše, nećete biti ograničeni kao 99,999987% današnjih fizičara, koji slijepo slijede model koji nas nikad neće odvesti sa zemlje. taj model, standardni, može opisati 3 od 4 odnosa među elementarnim česticama, bez previše jakih dokaza, već su svi posredni, s obzirom na našu slabost mjerenja veličina manjih od našeg nosa. i mi se povodimo za idejama jednog u biti lopova, kradljivca tuđih inovacija, više od jednog stoljeća, a da se nismo makli dalje od početka teorije. ove stvari ne zbunjuju znanstvenike, već kvaziznanstvenike. bez brige, ima se razloga za ovo. i nije čudo, niti otajstvo.

VL
vlaser
18:50 28.09.2018.

danas na dolcu su te cestice pogodile pupavca, a budale misle -to hamburger

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije