Svi smo učili da je to gepard, u stanju trčati i do 100 km/h kada hita za plijenom, ali čini se da bi mu tron najbrže kopnene životinje mogla oduzeti – grinja!
Ako je suditi prema istraživanju znanstvenika s američkog Claremont Collegea, koje prenosi Washington Post, endemska vrste ovoga kukca, latinskoga naziva Paratarsotomus macropalpis, može u sekundi pretrčati dionicu jednaku 322 dužine svojega tijela. Agilni stručnjaci odmah su preračunali da bi to bilo isto kao kad bi najbrži čovjek na svijetu, jamajčanski, svjetski i olimpijski atletski prvak Usain Bolt trčao brzinom od 2092,15 km/h!
Za usporedbu, gepard, dosad smatran najbržim kopnenim bićem, može u sekundi prijeći "samo" 16 dužina svojega tijela, a australska tzv. tigar buba 171 dužinu.
Logično, ovdje nije riječ o pravoj brzini, već o relativnim odnosima s obzirom na veličinu tijela, na što upozoravaju i s Claremonta. Tijelo grinje manje je od, kažu, sjemenke sezama, pa bi ona Bolta zapravo teško "dobila" u trkačkom dvoboju... osim na vrućem pločniku, vrelom kao zagrijana tava.
– Ova grinja, naime, svoju maksimalnu brzinu postiže na vrućem betonu od 60 Celzijevih stupnjeva – kažu znanstvenici.
– I relativna brzina i brzina koraka povećavaju se što su životinje manje. Teoretski gledano, fiziologija mišića u nekom trenutku ograničava brzinu kretanja nogu. No, te granice kod grinja nema – objašnjava biolog Jonathan Wright s Pomona Collegea.
Znanstvenici su grinje rekorderke snimali u njihovu prirodnom okruženju i u laboratoriju. – Kad su bile vani, na svome, bile su gotovo neuhvatljive kameri – požalio se član tima Samuel Robin.
>>Najbrži čovjek posvojio najbržu životinju na svijetu
Ja sam brza kada je rasprodaja po gradu:-)