Način na koji vidimo svijet oko pod utjecajem je naše dobi, smatraju znanstvenici.
Skupina istraživača objavila je na Scentific Reportsu svoju istraživanje u kojem su kroz primjer optičke iluzije istražili kako ljudi doživljavaju svijet. Oni smatraju kako se mozak oslanja na neuralne procese i društvene čimbenike kako bi prepoznao druge pojave.
Koristeći optičku iluziju iz 1915. "Moja supruga i moja punica", nova studija ilustrira kako dob može odrediti ono što vidimo u dvosmislenim prikazima.
Dok mlađi gledatelji imaju tendenciju da vide ženu u srednjim 20-ima, stariji su promatrači pokazali tendenciju vidjeti ženu u 60-im godinama ili čak i starijom.
Sudionicima je fotografija pokazana na kratki vremenski period (0,5 sekudni), oririginal te u negativu. Različiti kut pogleda na fotografiju može prikazati mladu ženu okrenutu licem od objektiva ili stariju ženu koja nosi maramu.
Istraživači zaključuju da se ovo može protumačiti i kroz prizmu "pripadnosti skupini" te je zato svaka skupina vidjela ono što njoj po godinama bliže.
"Unutar pojedinih dobnih skupina, sudionici imaju pristranost vidjeti lica slične dobi", zaključili su istraživači.
Na fotografiji ispod možete vidjeti optičku iluziju "Moja supruga i moja punica" i na temelju toga što vidite dobit ćete odgovor na pitanje "pripadate li mladima ili starima".
Ja ovdje vidim samo neke bezvezne črčkarije koje su kvaziznanstvenici proglasili nečim važnim, a što će zapravo biti jednom spomenuto u nekoj konobi u nekoj balkanskoj prčiji