Poplave, suše i otapanje ledenjaka posljedica su zagrijavanja planeta koja rezultira i stalnim porastom razine more. Znanstvenici navode kako će se porast nastaviti u idućim desetljećima, a nova studija istraživačke skupine Climate Central pokazuje koliko bi posljedice mogla biti ozbiljne.
Studijom pokazuju da će oko 50 velikih obalnih gradova morati intervenirati i provesti ozbiljne mjere kako njihova najnaseljenija područja ne bi bila potopljena. Izradili su vizualne animacije koje uspoređuju svijet kakvog ga danas poznajemo te potencijalnu podvodnu budućnost do koje će doći ako se planet zagrije.
Znanstvenici su u kolovozu izvijestili da je svijet oko 1,2 stupnja Celzijusa topliji od razine predindustrijskog doba. Kako bi se izbjegli najteži utjecaji klimatske krize, temperature bi trebale ostati ispod povećanja od 1,5 stupnja. Čak i u najoptimističnijem scenariju, gdje globalne emisije stakleničkih plinova danas počinju opadati i do 2050. godine su smanjene na nulu, globalna temperatura i dalje će doseći prag od 1,5 stupnja prije nego što padne. U manje optimističnim scenarijima, gdje se emisije nastavljaju penjati nakon 2050. godine, planet bi mogao doseći povećanje od 3 stupnja već u 2060-im ili 2070-im godinama, a oceani će nastaviti rasti.
- Današnji izbori će nam predodrediti put - rekao je Benjamin Strauss, glavni znanstvenik iz Climate Centrala i vodeći autor izvješća, prenosi CNN.
U svoje su istraživanje uključili i tri Hrvatska grada - Split, Zadar i Pulu. Kako bi oni mogli izgledati ako povećanje temperature bude 3 stupnja Celzijusa, pogledajte u nastavku.
Split
Zadar
Pula
Imama uskoro 50 godina a ovom slušam već više od 35 godina...A more se nije pomaknulo niti centimetra