Vijest da bi Crkva, tj. sve vjerske zajednice u Hrvatskoj, nakon što uđemo u EU, ušle u sustav PDV-a i nije nekakva novost. O ulasku u sustav PDV-a u Katoličkoj se crkvi razmišlja veće nekoliko godina, a bilo je čak i predložen i datum 1. siječnja 2011., no to se ipak nije dogodilo, tj. odlučeno je da se pričeka. Činjenica da su vjerske zajednice izvan sustava PDV-a, za njih je, zapravo, otegotna okolnost, baš kao i za sve građane koji su definirani kao “krajnji korisnici” pa porez na dodanu vrijednost ne mogu odbijati kao tzv. pretporez. Budući da vjerske zajednice, poglavito Katolička crkva, mnogo grade, obnavljaju i investiraju u nekretnine, odbitak toga pretporeza za njih bi bio od velikoga značenja, baš kao ni za tvrtke i obrte, tj. sve koji su u poreznom sustavu.
S druge strane, to znači da bi vjerske zajednice trebale izdavati račune jer se PDV mora iskazivati i na izlaznim, a ne samo knjižiti po ulaznim računima. Neki su se već poveselili da će za razne takse, potvrde, vjenčanja i sprovode dobivati račune (jer su Crkvi prigovarali zbog neizdavanja računa da posluje netransparentno), ali su se prevarili, jer se to neće nikad dogoditi. Vjerske su zajednice, naprosto, izuzete od tih obveza jer se računa da su one prihodovane na bazi milodara, a na milodar nema poreza. I to je apsolutno u redu. Vjerske bi se zajednice, zapravo, trebale oslanjati uglavnom na milodar kao svoj glavni prihod jer gotovo sve vjerske zajednice naučavaju da milodaru nije svojstvena samo puka financijska dimenzija, već da je primarna ona duhovna. Koliko je ona snažna, najbolje znaju oni koji daruju, ali i oni koji primaju.
Međutim, ako se vjerske zajednice uvede u sustav PDV-a, one će podlijegati i poreznom nadzoru, što mnogima baš i neće biti ugodno jer su upravo vjerske zajednice trenutačno najjače financijske oaze u Hrvatskoj. Kako bi se uveo ikakav nadzor nad kolanjem novca i država je odlučila zatražiti financijska izvješća od vjerskih zajednica za novac koji se na njih troši iz proračuna. Ali i to će zacijelo biti tek puka forma.
Crkvi i vjerskim zajednicama ne treba stražar nad novcem i Crkva ne treba plaćati porez na dobit. Novac uglavnom troše na nužne potrebe, a vrlo lako se vidi kada kod nekoga “sklizne” u luksuz. Crkva nije bogata, tj. bogata je onoliko koliko su bogati njezini vjernici. Ali ima slučajeva kada prima raskošne financijske donacije političara i političkih stranaka te tajkuna sumnjiva morala, koji zajednički kao da sa sebe žele oprati grijehe kojima su u bezdan gurnuli ovu zemlju. Crkva, tj. sve vjerske zajednice u Hrvatskoj moraju biti protiv toga. Jer na taj način čuvaju i svoje poštenje i svoju autonomiju. Pa čak i financije, bez obzira na to što se mnogi sablažnjavaju o toj temi uopće govoriti. Premda je svima jasno da i vjerske zajednice moraju živjeti od novca, kao i sav ostali svijet. I koristiti se suvremenim financijskim alatima kako bi sebi olakšale plivanje u financijskim vodama. Stoga priča o PDV-u za vjerske zajednice doista nije neki bauk.
3.09.2011. u 13:41h heraklit88 je napisao/la: Ne treba! Zapravo,, tu problematiku su već riješili engleski utilitaristi a taj je da se vjernici finaciraju sustavom dobroboljnih priloga a država ima neposredno pomaže tako da daje porezne olakšice za izdvajanje za crkvu i NEOPOREZUJE crkvenu imovinu. ------------------- kakve veze ima britanska protestantska crkva sa hrvatskom katolickom? niti ista vjera niti ista drzava...))) Tako je u SAD i UK. U Italiji je ista situacija kao i kod nas još od Mussolinija. ------------------------- zato su i hrvatska i italija u banani....))) Jedino u Njemačkoj u crkva plaća porez, pojedine ga države ubiru i onda dijele crkvi novac koja u Njemačkoj ima 1000 vrtića, 15 bolnica, 50 škola, desetke fakulteta, 100 ustanova za aduševne bolesnike, 150 staračkih domova i 900 savjetovalisšta itd… Dakle, crkva više daje nego što uzima ------------------------------ kontradiktoran si. u njemackoj crkva placa porez i vise daje nego sto uzima. u hrvatskoj je obrnuto: crkva NE placa porez i daje MANJE...)))