SIGURNOST

Vežite se, jer sigurnosni pojas dokazano glavu čuva

12.01.2009.
u 12:17

Sigurnosni pojas s tri točke uporišta sačuvao je više od milijun života, a vjeruje se da bi godišnje mogao spasiti više od stotinu tisuća života. Čuvanje života može biti vrlo jednostavno – zgrabite, potegnete i umetnete. To je, naime, redovit postupak vezivanja sigurnosnog pojasa. U slučaju da ste vezani, vaše šanse za preživljavanje sudara veće su 50 posto. Sigurnosni pojas s tri točke uporišta je - a i ostat će - najvitalniji sigurnosni detalj automobila. No, njegova funkcija dolazi do izražaja samo ako se koristi.

Pojaseve kakvi se danas koriste u automobilima, s tri točke uporišta, patentirao je Volvov inženjer Nils Bohlin. Sigurnosni pojas pridonosi čuvanju života, i na prednjim sjedalima, i na stražnjoj klupi, bez obzira je li riječ o udaru sprijeda ili, pak, straga. Nadalje, pojas sprječava mogućnost izlijetanja iz automobila. Pojas zadržava putnika ili vozača u sjedalu, a treba imati na umu da čak 75 posto putnika koji izlete iz vozila završi tragično.

Nadalje, vezivanjem se smanjuje i mogućnost težih ozljeda. Teško je nabrojati koliko je točno života spasio sigurnosni pojas, a valja spomenuti kako se koncept s tri točke uporišta koristi od 1959. godine. Prema podacima Europske unije, tijekom 2005. približno 11.700 vozača preživjelo je prometnu nesreću zahvaljujući korištenju sigurnosnog pojasa. Prema američkim procjenama, vjeruje se da je tijekom 2004. sigurnosni pojas omogućio da je među nama i dalje oko 15.200 putnika a, osim toga, uštedjeli su i 50 milijardi dolara.

Prema važećem domaćem zakonu, osim vozača i suvozača tijekom vožnje u motornom vozilu korištenje sigurnosnih pojaseva propisano je na sjedalima na kojima su oni ugrađeni. Tako valja sigurnosni pojas vezati i na stražnjoj klupi. U slučaju da se pojas ne koristi onako kako je odredio proizvođač, propisana je novčana kazna od 500 kuna.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?