Hoće li Donald Trump postati predsjednik Amerike? Hoće li Islamska država nastaviti terorizirati cijeli svijet? Očekuje li nas novi izbjeglički val? Donosimo 10 najbitnijih događaja i tema iz svijeta koji će obilježiti 2016.
Europa u strahu od terora
Izvanredno stanje u Münchenu, duge cijevi na ulicama u svim važnijim europskim metropolama u novogodišnjoj noći zbog prijetnji samoubilačkim napadima pokazali su da bi psihoza straha mogla vladati europskim gradovima u tekućoj godini. Svi strahuju da se ne ponove napadi slični onima u Parizu u siječnju i studenom 2015.
Borba protiv džihadista
Islamska država izgubila je sedminu svoga teritorija u 2015. Zapadna alijansa predvođena SAD-om najavila je još žešće napade na kalifat, a očekuju se i sve jači udari Putinove avijacije te napadi na kopnu slični božićnome u kojem su u bitki s islamistima prvi put upotrijebljeni roboti kojima se upravljalo iz 2500 km udaljene Moskve.
Turska i izbjeglice
U strahu od ponavljanja izbjegličkog vala kojim je u Europu lani došlo više od milijun ljudi, EU će nastaviti financijski pomagati Tursku, zemlju kroz koju prolaze svi koji sanjaju o boljem životu na Zapadu. Vlada u Ankari najavila je uvođenje viza za Sirijce kako bi ih odvratila od ulaska u Tursku.
Jačanje antieuropeizma
Velika Britanija odredit će datum za referendum o izlasku iz Europske unije (vjerojatno u lipnju ove godine). Premijer Cameron traži reformu EU prije referenduma kako bi Britaniju zadržao u Uniji. I dok se Britanci pripremaju za "brexit", jačaju antieuropske snage u Mađarskoj, Slovačkoj, Poljskoj...
Clinton protiv Trumpa
Politički događaj godine u svijetu svakako su predsjednički izbori u Sjedinjenim Državama. Tko će naslijediti Baracka Obamu na čelu najmoćnije države svijeta odlučit će američki građani na izborima 8. studenog. Predizbori počinju već 1. veljače u državi Iowa i oni su bitni jer daju dobar uvid u popularnost kandidata. Od 18. do 21. srpnja konzervativci će na kongresu u Clevelandu odabrati svojega kandidata – po sadašnjim anketama najpopularniji je Donald Trump. Demokrati će odgovoriti svojim protukandidatom na izbornom kongresu od 25. do 28. srpnja u Pennsylvaniji. Apsolutni favorit za demokratsku predsjedničku kandidatkinju je Hillary Clinton.
Izbori u Makedoniji i C. Gori
Prijevremeni izbori u Makedoniji održat će se 24. travnja. Vlada konzervativnog premijera Gruevskog morala je raspisati izbore nakon velikih prosvjeda u Skoplju. U listopadu će na parlamentarne izbore i Crnogorci. Milo Đukanović u njih ulazi osokoljen pozivom Crnoj Gori u NATO. Izgledno je da će "vječni Milo" nastaviti svoju vladavinu koja traje 25 godina.
Donbas na prekretnici
U proljeće ove godine održat će se komunalni izbori u separatističkim proruskim regijama Donjecku i Luhansku. Oni bi mogli odlučiti sudbinu Donbasa i rata u Ukrajini koji i dalje tinja.
Zaokret u Poljskoj
Očekuje se reakcija Bruxellesa na zaokret u Poljskoj koji vodi natrag u jednopartijski sustav. Konzervativci dokidaju trodiobu vlasti i novim zakonom o medijima preuzimaju kontrolu nad javnim servisima u zemlji.
Ruski izbori za Dumu
Prije Amerikanaca na izbore će izići i Rusi. Izbori za Dumu u drugoj najmoćnijoj državi svijeta održat će se 18. rujna. Očekuje se da bi Putinova stranka Ujedinjena Rusija mogla osvojiti apsolutnu većinu. Izbori za ruski parlament održat će se u uvjetima pada ruskog gospodarstva zbog sankcija Zapada i sve nižih cijena nafte.
Oštri rezovi u Grčkoj
Već u siječnju premijer Alexis Tsipras suočit će se s velikim problemom – mora provesti oštre rezove (veći porezi, rezanje mirovina, utjerivanje dugova prezaduženim građanima...) da bi dobio novu pomoć vjerovnika. Pitanje je hoće li Tsipras politički preživjeti budući da ima tijesnu većinu u parlamentu (samo tri glasa)