Kroz politiku zaštite okoliša države članice EU zajednički provode mjere za zaštitu i poboljšanje kakvoće zraka, zaštitu voda, zaštitu prirodnih staništa i u njima nastanjenih biljnih i životinjskih vrsta. Poduzimaju aktivnosti koje pridonose boljem gospodarenju otpadom te djelotvornijoj kontroli industrijskog onečišćenja, kemikalija i genetski modificiranih organizama.
• Usklađivanjem i odgovarajućom provedbom propisa iz područja zaštite okoliša, Hrvatska osigurava visoke ekološke standarde, čime doprinosi zaštiti zdravlja svojih građana.
• Ulaganjem u očuvanje i poboljšanje kakvoće okoliša, Hrvatska osigurava i svoj status poželjnog turističkog odredišta, a visoki ekološki standardi poticajni su i za ekoinovacije, otvaraju nove poslovne mogućnosti i čine hrvatsku industriju konkurentnom na europskom, ali i ostalim tržištima.
• U skladu s ekološkom mrežom EU NATURA 2000 stvorena je nacionalna ekološka mreža koja uključuje kopnena i morska područja i koja pridonosi očuvanju biološke raznolikosti.
• Velik dio troškova dostizanja europskih standarda na području zaštite okoliša bit će moguće financirati putem strukturnih fondova namijenjenih članicama EU.
• Hrvatska je već ostvarila bespovratnu pomoć EU za područje zaštite okoliša za razdoblje 2007.-2011. u iznosu od 96,7 milijuna eura.
Hrvatska je na području zaštite okoliša dogovorila niz prijelaznih razdoblja, primjerice u području gospodarenja otpadom, očuvanja kakvoće voda i sprečavanja industrijskog onečišćenja, čime smo dobili dodatno vrijeme za usklađivanje s europskim standardima i provedbu financijski najzahtjevnijih projekata.