Oko 50.000 zaposlenih u slovenskim domovima zdravlja, bolnicama, ustanovama socijalne skrbi, centrima za socijalni rad i ljekarnama stupilo je u srijedu u jednodnevni štrajk nakon neuspješnih pregovora s vladom o plaćama. Za vrijeme trajanja štrajka od 7 do 19 sati u domovima zdravlja i bolnicama pružat će se samo hitna medicinska pomoć, ljekarne će raditi takozvanim "nedjeljnim" režimom, a socijalne ustanove u smanjenom opsegu obavljat će samo zakonom propisane obvezne zadaće.
Upozoravaju na nejednak tretman
Malo više od dva mjeseca pred parlamentarne izbore slovenska vlada je pod pritiskom različitih sindikata da poveća plaće zbog većih životnih troškova i rasta inflacije. Ministar zdravstva Janez Poklukar rekao je da ne vidi razlog za štrajk i smatra da je odluka sindikata da prekinu pregovore s vladom preuranjena, a sličnog je mišljenja i ministar rada Janez Cigler Kralj.
"Već duže vrijeme upozoravamo na neravnopravan tretman i neprimjereno zanemarivanje pojedinih skupina zaposlenih. Ovaj štrajk reprezentativnih sindikata u zdravstvu i socijalnoj skrbi samo je još jedna posljedica nepromišljenih poteza Vlade Slovenije", rekli su iz Slobodnih sindikata Slovenije, prenosi slovenski rtvslo.
Dodali su da podržavaju štrajkačke zahtjeve zaposlenika i pozivaju na politiku da se "prekine nejednak tretman radnika, vrati se za stol socijalnog dijaloga i udovolji zahtjevima grupe zaposlenika koji čuvaju zdravstvene i socijalne sustave."
Štrajkači neće ugroziti zdravlje pacijenata
Ljubljanski Klinički centar priopćio je u utorak da najavljeni pregledi, tretmani i zahvati neće biti otkazani jer nakon dvije godine pandemije koronavirusa više nije moguće odgađati liječenje. KBC Maribor obavještava pacijente da dođu na pregled, osim ako su izričito obaviješteni da usluga otkazuje.
"Mora se osigurati minimum procesa rada, kako bi bile pružene sve potrebne usluge kako zdravlje i život ne bi bili ugroženi", rekla je za Radio Sloveniju Darja Pernek iz sindikata zdravstva i socijalne skrbi mariborskog UKC-a, prenosi rtvslo.
Štrajk su nedavno najavili i neki sindikati u javnom sektoru, nezadovoljni odlukom vlade da posebnim zakonom u ovoj godini poveća plaće liječnicima jer smatraju da su time narušeni odnosi plaća ostalih kategorija zaposlenih u javnom sektoru.
Primjenu tog zakonskog rješenja prošlog je tjedna do konačne odluke suspendirao Ustavni sud, što je opet izazvalo nezadovoljstvo liječničkog sindikata Fides koji već niz godina zahtijeva da se ta profesija izuzme iz sustava platnih razreda unutar javnog sektora, čemu je naklonjena i aktualna vlada Janeza Janše.
VIDEO Nova istraživanja pokazuju da je ovo dob u kojoj se ljudi počinju svrstavati među – stare