Na summitu u Lisabonu čelnici država i vlada članica NATO-a složili se o strategijskom konceptu te važnim misijama.
– No trebamo razviti sposobnost da te misije i ispunimo. Naše članice prolaze kroz financijsku krizu tako da je nužno osigurati te uvjeriti građane kako budžet koji ide na obranu koristimo na najbolji način – kaže general Stéphane Abrial, zapovjednik NATO-ova Savezničkog zapovjedništva za transformaciju, objašnjavajući NATO-ov koncept tzv. pametne obrane koji je predstavio u Zagrebu.
Obuka pilota
Znači li to, kako je rekao glavni tajnik Rasmussen, da svaki euro mora dati konkretan rezultat?
– Točno. Pametnu obranu ne smijemo interpretirati kao smanjivanje budžeta, koji su ionako niski. Moramo ih iskoristiti najbolje što možemo, a jedini način da to postignemo jest da stvari radimo zajedno.
Određivanje prioriteta, suradnja i specijalizacija glavne su točke te inicijative. Kako se Hrvatska tu uklapa?
– Surađujemo u više projekata, primjerice, u obuci posada helikoptera, što je dobar primjer. Radimo li zajedno, možemo uštedjeti. Drugim riječima: učinkovitost ostaje ista ili postaje veća, a troškovi manji.
Hrvatska bi se trebala specijalizirati za obuku?
– Nije moje da odlučujem o ekspertizi. Svakoj državi postavim pitanje: Što želite raditi i kako ćete to provesti. Moja je uloga utvrditi kako se nacionalni planovi uklapaju u globalnu sliku i potrebe saveza, ali tako da budu zadovoljeni nacionalni interesi.
Vi ste pilot. Ako na trenutak zaboravite na svoju funkciju unutar NATO-a te pokušate nastupiti kao neovisni konzultant, što biste savjetovali Hrvatskoj, kako riješiti problem borbenih zrakoplova?
– (Smijeh) Hrvatska treba učiniti ono što žele hrvatski državljani. Mogu predstaviti iskustva drugih, primjerice kako je s Islandom. Nemaju vojne snage, već im druge nacije kontroliraju zračni prostor. Baltičke zemlje nisu razvile zračne snage i NATO tamo patrolira. U mađarskoj bazi Papa nalaze se četiri transportna zrakoplova C17, u vlasništvu više država, od kojih neke i nisu članice NATO-a. Ni jedna od njih sama ne bi mogla kupiti zrakoplove. Suradnjom države dobivaju mogućnosti koje same ne mogu ostvariti.
Neovisna odluka
No postoji i pitanje suvereniteta. Kako pomiriti te dvije stvari?
– To je nešto što ne mogu savjetovati, ne mogu nametnuti model jer svaka država mora odlučiti što za nju znači suverenost, koliko toga i u kojim poljima žele biti neovisne, a koji dio dijeliti. Riječ je o neovisnoj odluci, kao i u novcu koji su spremne uložiti.
mi ćedmo sto posto morati pitati tadića što on kaže kakve srbi planove imaju sa hrvatskom --