Tek nakon odluke istražnog suca o određivanju istražnog zatvora, hrvatska pravosudna tijela mogu krenuti u izdavanje europskog uhidbenog naloga (EUN) za Ivicom Todorićem i njegovim sinovima Antom i Ivanom. Prije odluke o istražnom zatvoru, to nije ni moguće jer priručnik Europske komisije o načinu izdavanja EUN-a kaže da “svrha EUN-a nije transfer osoba samo radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenika”.
Kriminalci se dobro skrivaju
U takvim slučajevima, kad država članica EU traži od neke druge države pomoć u lociranju osumnjičenika kojeg tek treba ispitati, priručnik Komisije preporučuje druge mjere poput izdavanja Europskog istražnog naloga (EIN) za saslušanje osumnjičenika u drugoj državi pomoću videoveze ili za njegovo saslušanje pred nadležnim tijelima te države članice. U ovom slučaju, ako su Todorići zaista u Londonu, to bi značilo saslušanje pred britanskim istražiteljima. No, kad sudac odredi istražni zatvor, može se izdati europski uhidbeni nalog.
Ako je lokacija traženih osoba poznata, EUN se izravno šalje pravosudnom tijelu izvršenja (u ovom slučaju, pretpostavlja se, u London), a ako je lokacija nepoznata, EUN se unosi kao upozorenje u Schengenski informacijski sustav (SIS). U cijelom EU, prema posljednjim prikupljenim podacima za 2015., godišnje se izda oko 16 tisuća EUN-a, a izvrši oko 5300, što znači da u velikom broju slučajeva lokacija traženih osoba nije poznata ili se bjegunci vješto skrivaju. Pod pretpostavkom da se zaista nalazi u Londonu, može li Ivica Todorić, uz pomoć britanskih odvjetnika, usporiti izvršenje EUN-a koji bi bio izdan na njegovo ime?
Velika Britanija vodeća je po uhićenjima temeljem EUN-a: 2041 u 2015. godini, a broj izručenih temeljem EUN-a u istoj godini bio je 1149. Britanske vlasti ne dostavljaju statističke podatke o tome koji su najčešći razlozi za odbijanje izručenja iz Velike Britanije temeljem EUN-a. Teoretski, procedura izvršenja EUN-a traje vrlo kratko.
U slučaju da uhićena osoba pristaje na izručenje, sve je gotovo u najviše 10 dana. U slučaju da ne pristaje, sudska odluka o izručenju mora biti donesena u roku od 60 dana. Iznimno, rok se može produljiti za još 30 dana. To je u teoriji, no u praksi ima raznih iznimaka, pogotovo ako tražena osoba ima spretne odvjetnike i novac za pokretanje PR kampanje. Jedan takav primjer je Alexander Adamescu, njemački državljanin s prebivalištem u Londonu koji se bori protiv izručenja temeljem EUN-a u Rumunjsku. Uhićen je 13. lipnja 2016. temeljem EUN-a izdanog 6. lipnja, ali do danas britanski sud nije donio odluku o izručenju jer Adamescu i njegovi odvjetnici tvrde da je izložen političkom progonu.
Teško dokazivo
Kako propisi o EUN-u ne dopuštaju sucima koji odlučuju o izručenju da provjeravaju dokaze odnosno meritum stvari, osoba se jedino može žaliti na politički progon ili kršenje ljudskih prava u slučaju izručenja, ali to je vrlo teško dokazati. Adamescuovi odvjetnici ishodili su čak i presudu arbitražnog suda ICSID u Washingtonu kojom su pokušali zaustaviti izručenje iz Londona u Bukurešt.
Ivica Todorić nije na svom blogu potvrdio da je u Londonu niti se izjasnio o tome je li angažirao britanske pravne stručnjake za sprečavanje izručenja, kao što se neslužbeno nagađa. Odvjetnik Ante Todorića Rajko Čogurić demantirao je da je njegov klijent angažirao londonskog odvjetnika Michaela O’Kanea.
Još jedna pravosudna farsa. Znala je policija pravosuđe i HDZ da je Trodorić pobjegao jer znao da država priprema ovu akciju privođenja samo narod nije znao pošto je za narod to trebala biti predstava tako da mi vidimo kako naše pravosuđe radi svoj posao.