Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 61
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Objavila europska agencija

Oceanske temperature obaraju rekorde: To je neposredna prijetnja morskom životu

Palestinians Rest On The Beach - Gaza
Foto: Photo by Ramez Habboub
1/2
05.08.2023.
u 13:52

Posljednji brojevi pokazuju obaranje rekorda diljem svijeta. U ponedjeljak je temperatura od 38,3 stupnjeva zabilježena kod obale Floride.

Svjetski oceani ovaj su tjedan postigli rekordno visoku temperaturu, pojačavši zabrinutost oko klime planete, morskog života i obalnih zajednica. Temperatura površina oceana u petak je narasla na 20,96 stupnjeva Celzija, pokazuju podaci klimatskog opservatorija Europske unije.

Posljednji rekord od 20,95 stupnjeva zabilježen je u ožujku 2016. godine, rekla je glasnogovornica službe EU-a za klimatske promjene Kopernik agenciji France PresseMeđu testiranim uzorcima nema onih iz polarnih regija, prenosi agencija France Presse, ne navodeći jesu li oni uračunati u ranijim mjerenjima. 

Oceani apsorbiraju 90 posto viška topline koju generira ljudska aktivnost od početka industrijskog doba, upozoravaju znanstvenici. Ta toplina se nastavlja akumulirati jer se staklenički plinovi, većinom od izgaranja nafte, pina i ugljena, skupljaju u Zemljinoj atmosferi. Prosječna temperatura oceana od travnja na razini svijeta ruši sezonske rekorde. "Toplinski val oceana je neposredna prijetnja dijelu morskog života“, rekao je Piers Forster s međunarodnog centra za klimu na sveučilištu Leeds.

"Već svjedočimo izravnom rezultatu izbjeljivanja koralja na Floridi, a očekujem da će se pojaviti još posljedica“.Predviđa se da će zagrijavanje oceana imati i druge utjecaje na podvodni život, uključujući na migracije određenih vrsta i širenje onih invazivnih. To bi moglo ugroziti zalihe ribe i stoga i sigurnost hrane u dijelovima svijeta. 

VEZANI ČLANCI: 

Topliji oceani teže apsorbiraju ugljikov dioksid, čime se pojačava začarani krug globalnog zagrijavanja. A više temperature slijede jer je fenomen El Nino, koji zagrijava temperature, tek krenuo, piše France Presse. "Iako svakako ima kratkoročnih faktora, glavni dugoročni uzrok je bez sumnje akumulacija stakleničkih plinova u atmosferi uzrokovana ljudskom aktivnošću, prvenstveno izgaranjem fosilnih goriva“, rekao je Rowan Sutton, direktor za klimatska istraživanja sa sveučilišta Reading. 

Posljednji brojevi pokazuju obaranje rekorda diljem zemlja. U ponedjeljak je temperatura od 38,3 stupnjeva zabilježena kod obale Floride. Prošli tjedan su temperature površine sjevernog Atlantika narasle na rekordno visoku prosječnu temperaturu od 24,9 stupnjeva, pokazuju podaci američke Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA). 

Sjeverni Atlantik u pravilu vrhunac temperature bilježi tek u rujnu. Od ožujka, mjeseca kad se to more kreće zagrijavati nakon zimskih mjeseci, temperature su bile više nego proteklih godina, a razlika u odnosu na prošle rekorde proteklih tjedana raste. To je područje postalo ključna točka proučavanja zagrijavanja svjetskih oceana. Mediteran je ranije u srpnju oborio svoj dnevni rekord s medijanom temperature od 28,71 stupnjeva.

Morski toplinski valovi dvostruko su češći od 1982. godine, stoji u izvješću iz 2019. Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) Ujedinjenih naroda. Do 2100. oni bi mogli biti i dvostruko intenzivniji ako se ne smanje emisije štetnih plinova. Očekuje se da će korištenje ugljena, nafte i plina biti u središtu rasprava na nadolazećem  skupu COP28, klimatskim razgovorima UN-a, koji će se krajem godine  održati u Dubaiju. 

VIDEO: Istraživači najavili kolaps ključnih oceanskih struja već od 2025. godine: 'Trebali bismo biti jako zabrinuti'

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

Foto: VL

Komentara 3

IL
ilustrator
13:28 05.08.2023.

rekordi i jesu da se ruše!

XA
xaron
21:50 05.08.2023.

Nisam stručnjak za tu oblast i NE znam da li je teorija o globalnom otopljavanju točna ili ne, ali ZNAM da postoji i druga teorija, iz tih istih krugova ,zasnovana na mjerenjima, koja govori o slabljenju Golfske Struje. Po tojj teoriji, zasnovanoj na mjerenjima, Golfska Struja slabi več neko vrijeme, što bi u konačnici moglo značiti i njen kraj. To bi imalo katastrofalne posljedica za sve Atlanske EU zemlje sjeverno od Španjolske, jer bi to donijelo jako niske temperature u to područje. Najviše bi bili pogodjeni Britanija i Skandinavija , dok bi Mediteran ( i mi ) bili uglavnom poštedjeni neprijatnih posljedica tih promjena.

HO
homofobic
02:20 06.08.2023.

Gluposti! Svrha koralja u globalnom sistemu je da se razvija napravi velike naslage i onda odumre! Od cega bi nastali planinski lanci vapnenca!?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije